TAUNTON ST. MARY MAGDALENE BAPTISMS 1830 TO 1839

NOTE 1; An empty line has written in the margin "Left the church without having the child baptised"!

Fname Sname Parents Abode Trade DD MM YYYY
Louisa Parsons Robert/Mary East St. Chandler 1 1 1830
Samuel Dimond William/Sarah Haydon Lab 6 1 1830
Mary Caroline Towells William/Maria Eastreach Smith 6 1 1830
Anna Maria Sutton Robert/Mary Upper High St. Coal Merchant 8 1 1830
Elizabeth Wills Norman William/Mary High St. Cordwainer 10 1 1830
William Henry Gooding Samuel/Ann High St. Cordwainer 17 1 1830
John Beaton Brewer Eliza Shuttern 17 1 1830
Mary Ann Litley Derham John/Elizabeth Paul St. Wheelwright 21 1 1830
Eliza Potter John/Ann Silver St. Private in 4th. Regiment of Foot 27 1 1830
Henrietta Biddulph Princhard William Pryce/Henrietta High St. Soldier 28 1 1830 bn 10/11/1829
Elizabeth Timewell James/Elizabeth East St. Smith 28 1 1830
Sarah Skinner Samuel/Ann East St. Sawyer 31 1 1830
Alfred Thatford Richard/Hannah Eastreach Painter 31 1 1830
Henry Barrett Jonathan/Jane Mary St. Cordwainer 7 2 1830
William Wilder Leaker John/Mary East St. Druggist 9 2 1830
Charlotte Herniman George/Mary Eastreach Builder 11 2 1830
Mary Ann Goodland William/Abigail North St. Coal Merchant 11 2 1830
John Bennett Garland William/Ann North St. Brush maker 18 2 1830 bn 20/7/1827
Mary Garland William/Ann North St. Brush maker 18 2 1830
Sarah Doble John/Mary Ann Eastreach Cordwainer 18 2 1830
Sarah Woolcott James/Charlotte North St. Lab 18 2 1830
Emily Weaver Samuel Shadick/Ann East St. Silversmith 18 2 1830
John Lenton Arthur/Jane Eastreach Cabinet maker 22 2 1830
Susan Cecelia Stone John Owen/Elizabeth Fenton East St. Surgeon 23 2 1830
Ruma Watts John/Mary East St. Traveller 25 2 1830
William Paul James/Ann Holway lane Lab 25 2 1830
Eliza Brown James/Sarah Holway lane Lab 25 2 1830
John Bull John Pannoll/Elizabeth Fore St. Draper 28 2 1830
Emma Shepherd Mason William/Eliza East St. Plasterer 7 3 1830
Henry Handole Theophilus/Elizabeth East St. Cordwainer 7 3 1830
Frances Jane Barnard Frederick/Mary Fore St. Chaise driver 7 3 1830
George Gidion Arbery Charles Gidion/Ann St. George's Place Bricklayer 7 3 1830
George Spiller Robert/Harriet Shoreditch Cordwainer 7 3 1830
Harriet Stacey John/Mary Town Mills Miller 18 3 1830
Ann Eliza Fox Charles/Betsey High St. Silk weaver 18 3 1830
Martha Pavey? Samuel/Jane Columpton, Dev Wheelwright 19 3 1830 bn 20/4/1799
Jane Snow John/Charlotte Eastreach Hatter 21 3 1830
Lydia Brass John/Mary Shuttern Cordwainer 21 3 1830
Humphry William Morgan John/Sarah East St. Lab 21 3 1830
William Cooper Samuel/Elizabeth East St. Lab 21 3 1830
Sarah Browning John/Hannah Shuttern Cordwainer 23 3 1830
Mary Ann Hartland Aaron/Sarah High St. Plumber 23 3 1830
George Murry William/Sarah East St. Baker 23 3 1830
Ann Morse William/Ann Hunts Court Cabinet maker 25 3 1830
Elenor Hammon Henry/Elenor Castle Green Gardener 25 3 1830
William Janes William/Sarah Holway Lab 28 3 1830
Harriet Maul Charlotte Magdalene lane 28 3 1830
Catherine Sarah Newton John/Phoebe North St. Cooper 1 4 1830 bn 18/11/1827
Matilda Newton John/Phoebe North St. Cooper 1 4 1830
John Linton Arthur/Jane Eastreach Cabinet maker 1 4 1830
James Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 1 4 1830
John Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 1 4 1830
Jane Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 1 4 1830
Mary Ann Bond Elizabeth High St. 1 4 1830
Harriet Haberfield James/Jane Eastreach Carpenter 4 4 1830
Frances Julia Sweeting John Hankey/Amelia Augusta East St. Gent. 8 4 1830
Elizabeth Pook Elizabeth East St. 9 4 1830
Louisa Mundy James/Sarah High St. Bricklayer 11 4 1830
Mary Totterdell James/Sarah Shuttern Musician in 1st. Somerset Militia 12 4 1830
James Tite Walter/Elizabeth North St. Innkeeper 15 4 1830
Meliora Whetcombe Grant William/Elizabeth High St. Hairdresser 18 4 1830
Joseph Bacon Joseph/Elizabeth East St. White smith 18 4 1830
Henry James Burton James/Eliza Paul St. Horse keeper 18 4 1830
Arthur Sander Arthur/Fanny Eastreach Lab 24 4 1830
Alfred William Crouch Thomas/Ann Fore St. Tailor 25 4 1830
John Copham William/Mary East St. Fishing rod maker 25 4 1830 bn 11/11/1827
Alfred Copham William/Mary East St. Fishing rod maker 25 4 1830
John Pidgeon Harvey Joseph/Mary Ann Church Sq. Innkeeper 29 4 1830
Emma Stagg Joseph/Sarah East St. Confectioner 29 4 1830
James Thomas John/Charlotte Shuttern Bricklayer 29 4 1830
James William Shephard James/Joan Tancard St. Writer 2 5 1830
William Woodford Able/Sarah High St. Carpenter 6 5 1830
Caroline Matthews Richard/Sarah Fore St. Painter 9 5 1830
Louisa Hill Allice Hunts Court 9 5 1830
Elizabeth Emma Dyer Edward/Harriet High St. Innkeeper 13 5 1830
George Jeboult James/Harriet Fore St. China merchant 15 5 1830
Charlotte Stevens William/Charlotte Fore St. Harness maker 16 5 1830
Joel Oaten John/Susan High St. Glazier 16 5 1830
Harriet Burton William/Charlotte Shuttern Hawker 26 5 1830
Mary George Callicott George/Jane Melody Buildings Smith 26 5 1830
Charles Deering Edward/Maria Shuttern Lab 30 5 1830
James Talbut Jesse/Elizabeth Silver St. Lab 30 5 1830
Alfred Yandall Robert/Mary High St. Smith 30 5 1830
Edward Henry Gill James/Mary Shuttern Smith 1 6 1830
Lazarus Lane John/Maria Holway Lab 1 6 1830
Richard Goare Carver Richard/Harriet Mount Terrace Archilid? 3 6 1830
William Edwin Ludlow William/Elizabeth Holway Farmer 3 6 1830
Ann Bennett William/Mary Ann East St. Lab 3 6 1830
Mary Bartlett Robert/Mary Paul St. Carpenter 5 6 1830
Henry Lyne John/Mary Ann Paul St. Smith 5 6 1830
Edward Leigh Thomas/Harriet High St. Carpenter 6 6 1830
Harriet Fowler Jacob/Mary White Lion Court Lace machine maker 13 6 1830
Joseph Maull Elizabeth Workhouse 17 6 1830
Sarah Ann Laskey Thomas/Mary Eastreach Waggoner 17 6 1830
Charles John Jennings John/Susan Eastreach Lab 17 6 1830
Richard William Hughes Richard/Ann Eastreach Player 17 6 1830
Mary Ann Fetherstone William/Elizabeth Fore St. Innkeeper 20 6 1830
Joseph Ball Benjamin/Hannah High St. Mason 27 6 1830
William Ball Benjamin/Hannah High St. Mason 27 6 1830
Malachi Dyer John/Edith East St. Bricklayer 27 6 1830
Caroline Jane Davey Robert/Jane Paul St. Post boy 27 6 1830
Alfred James Rydon John/Betty Eastreach Smith 1 7 1830
John Fooks Adriene? Shuttern 6 7 1830
Mary Jane Gillard Robert Henry/Mary North St. Cordwainer 15 7 1830
Selina Hemborough Isaac/Elizabeth East St. Lab 15 7 1830
Charles James Dyer James/Rachael Hammet St. Surgeon 17 7 1830
Mary Besley Stephen/Mary St. George's Place Maltster 18 7 1830
Mary Temlet House James/Mary Stacey East St. Builder 21 7 1830 bn 11/5/1819
Edward House James/Mary Stacey East St. Builder 21 7 1830 bn 16/10/1821
Eliza Jane Cattle John/Jane Upper High St. Cordwainer 21 7 1830 bn 10/10/1828
John Shumshun John/Ann Shoreditch Lab 25 7 1830
Sarah Brown John/Susan Holway lane Painter 29 7 1830
Thomas Spiller William/Grace Shuttern Lab 1 8 1830
Henry Spiller William/Grace Shuttern Lab 1 8 1830
Richard Josling William/Fanny East St. Bricklayer 1 8 1830
Sally Warman William/Maria Shuttern Wheelwright 1 8 1830
Maria Parkins Charles/Mary Holway lane Silk weaver 1 8 1830
William Thomas Brown Ball John/Ann High St. Draper 2 8 1830
James Sharp Stephen/Mary Upper High St. Lab 5 8 1830 bn 11/12/1827
William Sharp Stephen/Mary Upper High St. Lab 5 8 1830
Charles Stone Thomas/Ann Silver St. White smith 5 8 1830
Maria Toller John/Mary Upper High St. Lab 8 8 1830
Frederick Dyer Robert/Nancy High St. Hairdresser 12 8 1830
Charles Coates John/Mary Ann Mary St. Tailor 15 8 1830
Eliza Danson William/Ann High St. Cordwainer 15 8 1830
Sarah Channon Henry/Sarah East St. Chaise driver 15 8 1830
Matilda Smetham Aaron/Sarah East St. Innkeeper 17 8 1830
Elizabeth Webber Joseph/Hannah Church Sq. Butcher 19 8 1830
Mary Elizabeth Hatchwell Henry/Phoebe Paul St. Horse dealer 19 8 1830
John Marks John/Mary Shuttern Lab 22 8 1830
Edward Fox William/Hannah Eastreach Stationer 22 8 1830
William Henry Schaffer Charles/Elizabeth Silver St. Cabinet maker 22 8 1830
Mary Ann Simmonds James/Elizabeth Paul St. Tallow chandler 29 8 1830
Charles Brooks William/Mary North St. Sawyer 29 8 1830
Anthony Robert Stone Benjamin/Mary Upper High St. Cordwainer 29 8 1830
Emma Adams James/Mary Paul St. Baker 2 9 1830
Mary Ann Hawkes John/Mary Ann Eastreach Surgeon 3 9 1830
Eliza Phippen Samuel/Lucy Eastreach Lab 12 9 1830
James Turner Luxton Robert/Elizabeth High St. Carpenter 12 9 1830
Francis Davey John/Ann High St. Baker 16 9 1830
Mary Wadman John/Elizabeth High St. Innkeeper 19 9 1830
Elizabeth Hembrow William/Elizabeth Mount lane Stone mason 19 9 1830
Caroline Warren William/Elizabeth Melody Buildings Plasterer 22 9 1830
Emiline Warren William/Elizabeth Melody Buildings Plasterer 22 9 1830
Jane Turner William/Charlotte High St. Lab 23 9 1830
Charlotte Woodward Andrews John/Elizabeth Hammets Place Lab 26 9 1830
Mary Heliyer George/Rachael Magdalene lane Bricklayer 26 9 1830
Henry Wake George/Ann High St. Tailor 26 9 1830
Edwin Burnett John/Jane Eastreach Traveller 30 9 1830
Abraham Stuckey Abraham/Sarah Hunts Court Tailor 3 10 1830
John Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 3 10 1830
William Walker Samuel/Ann Silver St. Carpenter 3 10 1830
Emily Collihole John/Mary Silver St. Tailor 7 10 1830
Frederick Robert Diot Francis Thomas/Frances Eastreach Dancing master 7 10 1830
Jane Meecham Samuel/Sarah East St. Lab 7 10 1830
Emily Pearse Samuel/Fanny Paul St. Smith 10 10 1830
Moses Thomas Moses/Elizabeth High St. Lab 10 10 1830
Emily Adelaide Browning Joseph Moses/Harriet High St. Confectioner 10 10 1830
Sophia Steel Benjamin/Jane Mary St. Carpenter 14 10 1830
William James Short James Robert/Sarah North St. Baker 24 10 1830
Mary Winifred Upham Henry/Winifred High St. Bankers clerk 26 10 1830 bn 28/5/1826
Mary Jane Richards Joseph/Mary Hammets Place Iron moulder 6 11 1830
Alfred Adams Joseph/Mary Eastreach Sawyer 7 11 1830
Mary Derham Charles/Elizabeth Mary St. Carpenter 7 11 1830
Ann Handall Samuel/Sarah White Lion Court Lab 11 11 1830
Martha Garland Anthony Leworthy/Sophia St. George's Place Brush maker 18 11 1830
Sarah Garland Anthony Leworthy/Sophia St. George's Place Brush maker 18 11 1830
Elizabeth Trimear James/Ann Silver St. Currier 21 11 1830
Richard Locke James/Martha East St. Wine merchant 24 11 1830
Henry Stevens William/Elizabeth High St. Coachman 29 11 1830
Charles Whitrow Henderson Joseph/Margaret Fore St. Draper 30 11 1830
Sarah Ann Lennel George/Jane Paul St. Wheelwright 4 12 1830
Thirza Lennel George/Jane Paul St. Wheelwright 4 12 1830
Ann Bailey John/Mary East St. Hairdresser 5 12 1830
Eliza Bailey John/Mary East St. Hairdresser 5 12 1830
James Edbrook James/Mary North St. Chaise driver 12 12 1830
Sarah Adams Browning John/Hannah Shuttern 25 12 1830
Mary Ann Incledon John/Martha Holway lane Lab 25 12 1830
Mary Hannah Bevis Thomas/Mary Paul St. Smith 25 12 1830
Emma Willie William/Mary Holway Cordwainer 25 12 1830
Elizabeth Coles William/Mary High St. Lab 25 12 1830
Sarah Ann Elet Bailey Mary Ann Shuttern 25 12 1830
Francis Joseph Mason Joseph/Hannah Mary St. Plasterer 26 12 1830
Emma Matilda Norman George/Elizabeth Upper High St. Hairdresser 2 1 1831
Hannah Maria Stewart John/Hannah Silver St. Innkeeper 2 1 1831
Edwin John Beaton Sully Samuel/Matilda East St. Cordwainer 2 1 1831
Thomas Stacey John/Maria Haydon Lab 2 1 1831
Mary Jane Summerfield Charles/Jane Shuttern Blacksmith 2 1 1831
Alfred Darke William/Elizabeth Northtown Butcher 6 1 1831
Henry Townsend George/Mary Eastreach Lab 6 1 1831
William Criddle William/Ann Silver St. Lab 6 1 1831
Etalla? Jane Sandsbury John/Jane North St. Iron founder 6 1 1831
Eliza Phippen Samuel/Sarah High St. Hairdresser 6 1 1831
Samuel Phippen Samuel/Sarah High St. Hairdresser 6 1 1831
Charles Bennett James/Elizabeth East St. Basket maker 13 1 1831
John Mills Bobbett William/Jane Eastreach Lab 14 1 1831
William Sully Henry/Sarah Silver St. Lab 16 1 1831
Robert Warner Mary Shuttern 16 1 1831
William Hanney John/Elizabeth North St. Lab 16 1 1831
John Henry Hare Vere/Eliza North St. Glazier 20 1 1831
William John Poole Samuel/Mary Silver St. Bricklayer 20 1 1831
Martha Anna Beaden William/Ann Crescent Surgeon 21 1 1831
Robert Loins Anthony/Mary North St. Blacksmith 23 1 1831
Mary Ann Collins Ann Eastreach 23 1 1831
Sarah Combes John/Sarah Holway lane Horse dealer 23 1 1831
Elizabeth Burton Day Robert/Sarah High St. Pawn broker 27 1 1831
Ann Maria Clarke John/Jane Paul St. Innkeeper 27 1 1831
James Aaron Robert/Mary Eastreach Comb maker 27 1 1831
Jane Calbrath Benjamin/Lydia Holway lane Weaver 30 1 1831
Mary Ann Stevens William/Charlotte Fore St. Sadler 30 1 1831
Robert Atkins James/Mary Eastreach Tailor 30 1 1831
John Cornish William/Sarah East St. Brick maker 30 1 1831
Alfred Henry Lane William/Mary Shuttern Smith 30 1 1831
Sarah Austin John/Sarah East St. Carpenter 30 1 1831
Mary Summers Mary Ann Clayhidon 4 2 1831
Joseph Turle Richard/Sarah Upper High St. Cabinet maker 10 2 1831
Jane Northcott John/Sarah Melody Buildings Lab 10 2 1831
Asenath Salome Tutcher William/Jane Hunts Court Lab 10 2 1831
Alfred Allen Joseph/Mary High St. Cordwainer 13 2 1831
Robert Smith Thomas/Jane Silver St. Lab 13 2 1831
Sarah Hallett Daniel/Ann Shuttern Wool comber 13 2 1831
James Harman Charles/Elizabeth Henlade Farmer 17 2 1831
Isaac Craven George/Harriet East St. Silk weaver 20 2 1831
James Webber Pearce John Webber/Izet East St. Lace manufacturer 20 2 1831
George Woolcott James/Charlotte North St. Lab 20 2 1831
William Lug John/Maria Hammets Sq. Iron founder 20 2 1831
Amelia Goodhind John/Elizabeth Mary St. Wheelwright 22 2 1831
Eliza MacGeorge Jonas/Fanny East St. Smith 27 2 1831
Sarah Bryant Robert/Honor Upper High St. Lab 27 2 1831
Mary Ann Cains William/Betsey Shoreditch Smith 27 2 1831
John Weetch John/Mary White Lion Court Lab 28 2 1831
Robert Smith John/Mary Eastreach Lab 6 3 1831
Richard Blampin Symes John/Mary Hunts Court Hostler 6 3 1831
Sarah Booby John/Ann Holway Lab 6 3 1831
Robert Paviour Charles/Ann East St. Lab 6 3 1831
Emma Sarah Trudell James/Anne Fore St. Ironmonger 9 3 1831
William Barrett John/Elizabeth Bishops Hull Veterinary Surgeon 10 3 1831
William Henry Loman John/Sarah Shuttern Lab 10 3 1831
Grace Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 17 3 1831
Joseph Wilkins John/Mary Hunts Court Tailor 17 3 1831
Maria Bird Robert/Tryphena East St. Lab 20 3 1831
Charles Mounter John/Eliza Hammets Place Painter 27 3 1831
Matilda Jane Oaten John/Charlotte Shuttern Painter 27 3 1831
Joseph Stagg Harvey Charles/Ann White Lion Court Painter 27 3 1831
William Vicery John/Mary Shuttern Coachman 27 3 1831
Charles Treble John/Sarah Eastreach Carpenter 29 3 1831
William George Rawlins John/Sarah Holway lane Cordwainer 31 3 1831
Henry Ridon Joseph/Elizabeth High St. Cabinet maker 1 4 1831
Elizabeth Grant Thomas/Elizabeth Eastreach Smith 3 4 1831
Edwin Marks Elizabeth Hunts Court 3 4 1831
Dina Diamond William/Sarah Haydon Lab 4 4 1831
Joseph Parsons Samuel/Susan East St. Chandler 7 4 1831
Walter James Webb Northcombe Francis/Maria East St. Painter 10 4 1831
John William Aplin William/Susannah Silver St. Carpenter 10 4 1831
Anna Maria Toaten William/Jane East St. Tin man 10 4 1831
Emma Bartlett Joseph/Sarah Shuttern Baker 14 4 1831
Joseph Aaron Knott Redwood Henry/Charlotte Eastreach Salesman 17 4 1831
Martha Wynes John/Priscilla Shuttern Lab 20 4 1831
Elizabeth Fenton Stone John Owen/Elizabeth Fenton East St. Surgeon 21 4 1831
Edward Caroline Doble John Mary Ann Eastreach Cordwainer 21 4 1831
William Daniel Baldon Thomas/Elizabeth North St. Shop keeper 21 4 1831
Helen Tyte Walter/Elizabeth North St. Innkeeper 21 4 1831
Mary Ann Smyth Francis/Mary High St. Lab 24 4 1831
John Smyth Francis/Mary High St. Lab 24 4 1831
Alfred Murry Samuel/Fanny Holway lane Carpenter 24 4 1831
Richard Morgan Aaron/Sarah Holway lane Lab 1 5 1831
William Marler Hole John/Elizabeth High St. Tailor 1 5 1831 bn 26/10/1826
Elizabeth Selina Norman James/Elizabeth Silver St. Cordwainer 1 5 1831
Henrietta Hole John/Elizabeth High St. Tailor 1 5 1831
Susan Hammond Henry/Eleanor Castle green, Bishops Hull Gardener 5 5 1831
George Rowsell Samuel/Sarah Shuttern Stone mason 5 5 1831
Eli Spiller Jane High St. 8 5 1831
Charles Pyne John/Elizabeth Shuttern Smith 8 5 1831
Henry Callard Robert/Jane High St. Mason 8 5 1831
Mary Ann Weetch William/Ann Eastreach Lab 8 5 1831
Benjamin Robert Berrey Thomas/Sarah North St. Carpenter 10 5 1831
Maria Yandall Bussell Richard/Martha Fore St. Innkeeper 12 5 1831
John Orchard Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 15 5 1831
George Farrow Hall Henry/Harriet North St. Confectioner 15 5 1831
Mary Ann Tooze James/Elizabeth Eastreach Weaver 19 5 1831
Eliza Sparks Mary East St. 22 5 1831
Louisa Treby Samuel/Ann Church lane Lab 22 5 1831
Mary Ann Aplin Henry/Mary Shuttern Carpenter 22 5 1831
John Rider Philip/Sarah North St. Smith 22 5 1831
William Penny John/Grace North St. Lab 22 5 1831
Henry Hellard Richard/Elizabeth Haydon Lab 22 5 1831
William Webber John/Elizabeth Workhouse Mason 22 5 1831
Richard Webber John/Elizabeth Workhouse Mason 22 5 1831
Simeon Fowler Charlotte Workhouse 22 5 1831
William Henry Monkton Samuel/Mary Holway lane Butcher 22 5 1831
Jane Willmit Richard/Mary Holway lane Lab 22 5 1831
Sarah Godfrey William/Mary St. James St. Cordwainer 22 5 1831
Mary Jane Gale Bennett William/Mary Ann Paul St. Lab 26 5 1831
Arthur Oxenham John/Jane High St. Solicitor 29 5 1831
Elizabeth Bennett Joseph/Elizabeth High St. Book keeper 29 5 1831
Thomas Goldsworthy Lawrence Martha East St. 29 5 1831
Mary Ann Perrey William/Mary Eastreach Lab 29 5 1831
Henry Upham Henry/Winifrid High St. Bankers clerk 30 5 1831
James Burnell Townsend Milford James Townsend/Ann High St. Tailor 2 6 1831
Elizabeth Ann Hanning William/Ann Holway lane Lab 2 6 1831
George Norman George/Elizabeth Shuttern Hairdresser 5 6 1831
Caroline Fowler Benjamin/Hannah High St. Ostler 5 6 1831
John Edwin Clash James/Sarah High St. Cordwainer 5 6 1831 bn 24/12/1829
Robert Hawkins William/Rebecca North St. Servant 7 6 1831
Harriet Reform French Joseph/Ann Melody Buildings Fellmonger 12 6 1831
Mary Jane Rich Skinner Robert/Mary Ann High St. Farmer 15 6 1831
Sarah Ann Brice Thomas/Sarah North St. Corn factor 23 6 1831
Adelaide Willie James/Mary Holway lane Cordwainer 23 6 1831
Emma Elizabeth Snow John/Charlotte East St. Hatter 23 6 1831
Harriet Hole George/Edith High St. Innkeeper 26 6 1831
Thomas Stone Thomas/Harriet Silver St. Smith 26 6 1831
Louisa Stone Thomas/Harriet Silver St. Smith 26 6 1831
William Bracher John/Hannah High St. Lab 26 6 1831
Alfred Loveridge Thomas/Elizabeth East St. Carpenter 27 6 1831
Alfred William Corner Thomas/Sarah Silver St. Stone mason 29 6 1831
Hugh More Hugh/Jane Silver St. Smith 29 6 1831 bn 25/8/1827
William Henry Orchard William/Mary Ann East St. Cooper 6 7 1831
William Curry Thomas/Mary W. Monkton Maltster 7 7 1831
Robert Cawley Robert/Hannah North St. Lab 11 7 1831
George Denman James/Maria High St. Bricklayer 17 7 1831
Betty Adams Edward/Mary North St. Millwright 21 7 1831
Frances Ann Ridge Edwin/Frances High St. Tailor 21 7 1831
Emma Jemima Ackland William/Mary Crescent Cabinet maker 21 7 1831
Ann Elizabeth Moor Charles/Elizabeth Magdalene lane Cordwainer 25 7 1831 bn 19/1/1809
Charles John Moor Charles/Elizabeth Magdalene lane Cordwainer 25 7 1831 bn 21/11/1813
Mary Moor Charles/Elizabeth Magdalene lane Cordwainer 25 7 1831 bn 28/12/1817
John Thomas Durham John/Elizabeth Paul St. Wheelwright 28 7 1831
Maria Brown Henry/Jane Eastreach Lab 31 7 1831
Jane Brown Henry/Jane Eastreach Lab 31 7 1831
Harriet Fry Charlotte St. George's Place 4 8 1831
Adelaide Parkhouse Charles/Elizabeth Church Sq. Cabinet maker 4 8 1831
Mary Ann James William/Mary Ann North St. Lab 4 8 1831
Francis Warren George/Susan Halfway House Lab 8 8 1831
Mary Ann Warren Elizabeth East St. 8 8 1831
Robert Mattock John/Jane Shoreditch Innkeeper 14 8 1831
James Edwin Cornish James/Mary Holway lane Lab 14 8 1831
Mary Ann James William/Mary Ann Holway lane Lab 14 8 1831
Mary Jane Bartlett Robert/Mary Paul St. Carpenter 18 8 1831
Mary Ann Burton John/Mary North St. Stone mason 18 8 1831
Hannah Maria Small John/Elizabeth East St. Innkeeper 18 8 1831
Mary Paine Job/Jane Paul St. Silk weaver 19 8 1831
George Jonah Bastable John/Charlotte East St. Brush maker 21 8 1831
John Quick Louisa East St. 21 8 1831
William Nowell George/Ann Silver St. Blacksmith 21 8 1831
Selina Mountshire William/Harriet Melody Buildings Lace maker 21 8 1831
Mary Ann Bragg James/Ann East St. Tailor 21 8 1831
Walter Lane John/Sarah High St. Cordwainer 22 8 1831
Thomas Holburd Thomas/Eleanor High St. Hairdresser 25 8 1831
George Fox Daniel/Sarah East St. Carpenter 25 8 1831
Louisa Belphin Joseph/Louisa Eastreach Carpenter 25 8 1831
William Millard John/Jane East St. Cordwainer 28 8 1831
Harriet Syms Thomas/Harriet Paul St. Cordwainer 28 8 1831
Sarah Pile Robert/Sophia Eastreach Baker 28 8 1831
Mary Ann Wynes John/Betsy Eastreach Blacksmith 28 8 1831
Henry Dyer Henry/Charlotte East St. Druggist 28 8 1831
Mary Ann Dyer Henry/Charlotte East St. Druggist 28 8 1831
John Britty North John Britty/Mary Cheapside Spirit merchant 31 8 1831
George Greed George/Elizabeth Holway lane Painter 1 9 1831
John William Barrett John/Elizabeth Castle green, Bishops Hull Veterinary Surgeon 2 9 1831 bn 17/11/1822
Sophia Barrett John/Elizabeth Castle green, Bishops Hull Veterinary Surgeon 2 9 1831 bn 31/7/1828
Henry William Gosney William/Sarah Eastreach Orange dealer 8 9 1831
James Hughes Cornish Frederick/Jane East St. Bricklayer 8 9 1831
William King Cornish Frederick/Jane East St. Bricklayer 8 9 1831
Eliza Cornish Frederick/Jane East St. Bricklayer 8 9 1831
Mary Ann Kerswell John/Ann Fore St. Book seller 8 9 1831
John Parsons John/Betsey High St. Lab 11 9 1831
Adelaide Darke John/Mary Ann East St. Harness maker 11 9 1831
Robert Coleman Robert/Sarah Haydon Carpenter 15 9 1831
William Henry Yandall William Aaron/Mary North St. Tailor 16 9 1831
John Stone Plenty James/Ann Shuttern Cordwainer 18 9 1831
Ann Baker Bale Ann North St. 18 9 1831
James Spiller Matthew/Eliza Hunts Court Cordwainer 18 9 1831
Henry John Pearce Robert/Susanna Paul St. Hairdresser 29 9 1831
Ann Selina Mattocks Reuben/Hannah North St. Cooper 2 10 1831
Mary Carver Richard/Harriet Mount Terrace Architect 5 10 1831
Mary Ann Whitfield Samuel/Charlotte Eastreach Lab 7 10 1831
Matilda Ursula Weaver Samuel Shaddick/Ann East St. Watch maker 8 10 1831
Harriet Stevens Robert/Mary Eastreach Lab 9 10 1831
Ann Drummond George/Sarah Eastreach Stone mason 9 10 1831
William Bailey Salway Thomas/Mary Half Moon Court Painter 9 10 1831
Richard Wooley George/Mary Holway lane Cordwainer 13 10 1831
Matilda Pidgeon Harvey Joseph/Mary Ann Church Sq. Innkeeper 13 10 1831
Elizabeth Ann Maria Chibbett William/Harriet Shuttern Carpenter 16 10 1831
Mary Ann Woodland Thomas/Rebecca Eastreach Lab 16 10 1831
Elizabeth Parker James Philip/Mary Silver St. Tailor 20 10 1831
Frederick Lintall Job/Sarah Church Sq. Lab 20 10 1831
Henry Burton Henry/Ann Eastreach Hawker 22 10 1831
Maria Handal William/Maria East St. Smith 23 10 1831
Ann Wadman John/Elizabeth High St. Innkeeper 23 10 1831
Henry Thorne Henry/Mary Fore St. Printer 23 10 1831
John Bedford Thomas William/Mary Ann Silver St. Brick maker 23 10 1831
Ann Bacon Joseph/Elizabeth East St. White smith 23 10 1831
Mary Ann Whitefield Samuel/Charlotte Eastreach Lab 23 10 1831
Henry Hughes Henry/Mary Ann Eastreach Silk weaver 30 10 1831
Mary Ann Hooper John/Mary East St. Lab 30 10 1831
Joseph William Pearce Thomas/Charlotte Eastreach Cordwainer 30 10 1831
Isabella Chedzoy Lee William/Charlotte Holway lane Lab 2 11 1831
George Seally Lucraft Benjamin/Mary North St. Cabinet maker 3 11 1831
Francis Frederick Warren Joseph/Ann High St. Gent. 4 11 1831
Emiley Maria Warren Joseph/Ann High St. Gent. 4 11 1831
Charles William Warren Joseph/Ann High St. Gent. 4 11 1831
Edward Thomas Taylor William/Charlotte High St. Tailor 6 11 1831
Annette House Thomas/Elizabeth Hunts Court Cordwainer 13 11 1831
William Bollom William/Elizabeth Church Sq. Carpenter 20 11 1831
Robert Bollom William/Elizabeth Church Sq. Carpenter 20 11 1831
Honour Bollom William/Elizabeth Church Sq. Carpenter 20 11 1831
Elizabeth Greedy William/Mary Eastreach Sawyer 20 11 1831
James Cleake William/Jane St. George's Place Shoemaker 20 11 1831
Louisa Brice James/Harriet Church Sq. Carrier 23 11 1831
Thomas Phillips William/Sarah High St. Lab 25 11 1831
Mary Lattice Stevens John/Ann North St. Coach trimmer 27 11 1831
Eliza Jane Brice Thomas/Julia High St. Harness maker 1 12 1831
Caroline Selina Stone Joseph/Ann Silver St. Cordwainer 4 12 1831
James Mogg George/Ann Shuttern Horse keeper 4 12 1831
Anna Lane John/Maria Holway Lab 4 12 1831
Samuel Chubb Robert/Mary Eastreach Carpenter 4 12 1831
William Littlejohns Samuel/Elizabeth North St. Cordwainer 8 12 1831
Robert Littlejohns Samuel/Elizabeth North St. Cordwainer 8 12 1831
Georgenia Mercy Hartnell George/Louisa Hunts Court Painter 11 12 1831
Mary Ann Evans William/Jane East St. Tailor 11 12 1831
James Long James/Mary High St. Bookbinder 15 12 1831
Henry Palmer Joel/Mary Shuttern Brass finisher 15 12 1831
Windom (son) Gould William/Charlotte North St. Lab 18 12 1831
Ellen Jeboult James/Harriet Fore St. China merchant 23 12 1831
Eliza Smyth William/Ann Mount lane Brazier 25 12 1831
William Wyatt John/Rebecca Upper High St. Sawyer 25 12 1831
William Manly John/Susanna Shoreditch Lab 25 12 1831
Mary Ann Warman William/Maria Shuttern Wheelwright 25 12 1831
Hannah Maria Seaman William/Maria High St. Cabinet maker 25 12 1831
Emma Codrington John/Mary Shuttern Brass finisher 25 12 1831
William Charles Cole Elizabeth Shuttern 25 12 1831
Joseph Stagg Joseph/Sarah East St. Confectioner 25 12 1831
Mary Ann Watts John/Mary Ann Holway lane Licensed Hawker 25 12 1831
Henry James Leonard William/Eliza Holway lane Silk weaver 25 12 1831
Charles James Fudge Thomas/Maria High St. Marble mason 25 12 1831
Mary Ann Hole William/Jane Saunders High St. Cordwainer 26 12 1831
Elizabeth Trickey James/Nancy High St. Lab 27 12 1831
Joseph James Bussell Thomas/Harriet Pellew Church Sq. Tailor 27 12 1831
Charles Woolen James/Elenor Hammets Place Mason 29 12 1831
Charles Bond Charles/Elizabeth Shuttern Lab 29 12 1831
John Robert Willie Robert/Ann Eastreach Blacksmith 1 1 1832
Sarah Jarman William/Hannah High St. Tin man 3 1 1832
James Thomas Fearncombe John/Sarah High St. Tailor 3 1 1832
James Cole John/Mary North St. Horse keeper 5 1 1832
Cordelia Mary Gooding Samuel/Ann High St. Cordwainer 5 1 1832
Mary Ann Spiller Robert/Harriet Shoreditch Cordwainer 6 1 1832
William Cox William/Ann Shoreditch Lab 8 1 1832
John Spurin John/Julia High St. Tailor 10 1 1832
Mary Ann Palmer John/Joanna Church Sq. Tailor 12 1 1832
Matilda Palmer John/Joanna Church Sq. Tailor 12 1 1832
Elizabeth Ann Turle James/Mary Paul St. Hairdresser 12 1 1832
Emma Burton William/Charlotte Upper High St. Traveller 12 1 1832
William Besley William/Mary St. George's Place Maltster 15 1 1832
Grace Booby Ephraim/Mary Haydon Lab 19 1 1832
Caroline Quick John/Elizabeth Silver St. Chaise driver 19 1 1832
John Tames James/Meriam Hunts Court Cordwainer 22 1 1832
John Glanvill Turle John/Mary Ann North St. Hairdresser 26 1 1832
Sarah Saunders Jarman William/Hannah High St. Brazier 26 1 1832
William Boyce Richard/Mary East St. Lab 26 1 1832
James Binding Turner James/Mary Paul St. Fish man 29 1 1832
Caroline Pridham Thomas/Betsey Eastreach Last maker 29 1 1832 bn 1/8/1824
Charles Pridham Thomas/Betsey Eastreach Last maker 29 1 1832 bn 28/7/1829
Mary Ann Pridham Thomas/Betsey Eastreach Last maker 29 1 1832
George Ridon John/Betsey Eastreach Smith 2 2 1832
Edwin Pope Lot/Ann High St. Carpenter 2 2 1832
John Woodford William/Elizabeth High St. Carpenter 3 2 1832
James Dunscombe Matthew/Eliza North St. Lab 5 2 1832
Ann Adams James/Mary Paul St. Baker 6 2 1832
Joseph Browning Joseph/Harriet Hunts Court Confectioner 9 2 1832
William Dunn Samuel/Sarah Shuttern Mason 11 2 1832
Frederick William Rugg Nicholas/Elizabeth Shuttern Lab 12 2 1832
Mary Jane Hole James/Jane East St. Cabinet maker 12 2 1832
Thomas James Calway Joseph/Harriet North St. Carpenter 16 2 1832
James Webb Maul William/Maria East St. Bricklayer 19 2 1832
Jane Davis George/Ruth Shuttern Tailor 19 2 1832
Ann Chard Thomas/Ann Haydon Yeoman 22 2 1832
Mary Barnett Frederick/Mary Jarmans Court Chaise driver 23 2 1832
William Webber William/Mary High St. Painter 26 2 1832
Eliza Stevens William/Charlotte Fore St. Sadler 1 3 1832
Adelaide Steel Benjamin/Jane Mary St. Carpenter 1 3 1832
John Slocombe John/Charlotte North St. Cordwainer 8 3 1832
William Henry Gullock William/Elizabeth Fore St. Servant 11 3 1832
Eliza England William/Ann White Lion Court White smith 17 3 1832
James Adams Martha High St. 18 3 1832
Harriet Adams Martha High St. 18 3 1832
Maria Parsons Robert/Mary East St. Currier 21 3 1832
William Henry Barrett Jonathan/Jane Mary St. Cordwainer 21 3 1832
Samuel Bryer Charles/Mary High St. Servant 25 3 1832
William Cann Abraham/Sarah East St. Lace maker 26 3 1832
Ann Elizabeth Johnson John/Ann Elizabeth Castle green, Bishops Hull Coachman 28 3 1832
Edwin Theodore Alexander James/Elizabeth Ann Hammets Sq. Cordwainer 1 4 1832
Mary Handle Theophilus/Elizabeth East St. Cordwainer 1 4 1832
James Henry Bere John/Mary Mount Terrace Esq. 5 4 1832
Thomas Johnstone Webber Joseph/Hannah Eastreach Butcher 5 4 1832
Mary Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 5 4 1832
Henry Ball Benjamin/Hannah Shuttern Mason 5 4 1832
Harriet Ludlow William/Elizabeth Holway Yeoman 5 4 1832
Susan Ann Linton Arthur/Jane Shuttern Cabinet maker 5 4 1832
Mary Ann Langford William/Mary Eastreach Lab 6 4 1832
Eliza England William/Ann East St. Smith 8 4 1832
Sarah Knowing George/Elizabeth East St. Carpenter 8 4 1832
James Harman James/Martha East St. Cabinet maker 11 4 1832
James Matthias Roach John/Martha High St. Currier 15 4 1832
Mary Ann Roach John/Martha High St. Currier 15 4 1832
Eleanor King William/Sarah Shuttern Lab 15 4 1832
Frederick Parr William/Elizabeth North St. Groom 22 4 1832
William Matthews Richard/Sarah East St. Coach painter 22 4 1832
Mary Burn Liddon Henry/Mary Elizabeth Hammet St. Surgeon 26 4 1832
Elizabeth Blatcher Daniel/Elizabeth High St. Ostler 26 4 1832
Harriet Mays James/Sarah Eastreach Cordwainer 29 4 1832
Eliza White Joseph/Elizabeth High St. Cordwainer 29 4 1832
George Burd Robert/Fanny High St. Lab 29 4 1832
William Short Andrews William/Catherine Eastreach Schoolmaster 3 5 1832
Elizabeth Jane Davey John/Harriet High St. Lab 6 5 1832
Joseph Guard Thomas/Mary Church Sq. Lab 6 5 1832
Eliza McGeorge William/Harriet Hammets Sq. Smith 6 5 1832
Jane Harriet Chorley William Hutchings/Jane Lockyer Holway lane Lieut. 1st. Somerset Militia 10 5 1832 bn 15/2/1829
William Charles Chorley William Hutchings/Jane Lockyer Holway lane Lieut. 1st. Somerset Militia 10 5 1832
Emma Haberfield John/Jane Eastreach Wheelwright 10 5 1832
John Abraham Brown John/Susannah King St., St. James Painter 10 5 1832
Walter Tite Walter/Elizabeth North St. Innkeeper 17 5 1832
William Chapple James/Mary North St. Lab 20 5 1832
Caroline Lines John/Mary Shuttern Dyer 24 5 1832
Ann Andrews George/Sarah East St. Currier 27 5 1832
John Kibby James/Elizabeth High St. Lab 3 6 1832
Thomas Smith Parks William/Sarah Eastreach Traveller 3 6 1832
Eliza Stagg William/Mary Ann Charlotte Holway lane Lab 3 6 1832
George Aaron Leaker John/Mary East St. Druggist 7 6 1832
Robert Perrey Robert/Mary Ann Melody Buildings Lab 10 6 1832
Sarah Ann Ridon Joseph/Elizabeth High St. Cabinet maker 10 6 1832
Louisa Mockridge Samuel/Ann East St. Tailor 10 6 1832
James Maul Elizabeth Workhouse 11 6 1832
Thresa Durston Elizabeth Workhouse 11 6 1832 (Thatís not a spelling error!)
Mary Wilcox Mary Workhouse 11 6 1832
Henry Herniman George/Mary Eastreach Builder 14 6 1832
William Hitchings Fox William/Hannah Eastreach Book seller 17 6 1832
Anna Newick Samuel/Anna Batts Court Wheelwright 17 6 1832
Joseph Cornish John/Sarah Eastreach Lab 17 6 1832
Joseph William Parkhouse Joseph/Ann High St. Gun maker 21 6 1832
John Hamlyn Thomas/Rebecca North St. Carpenter 24 6 1832
James William Thallaway James/Grace East St. Tanner 24 6 1832
Elizabeth Habberfield James/Jane Eastreach Carpenter 1 7 1832
Mary Ann Melita Doble John/Mary Ann Eastreach Shoemaker 5 7 1832
Mary Musgrave Beadon William/Ann Crescent Surgeon 12 7 1832
Nancy Wem William/Susan Eastreach Private, Royal Marines 14 7 1832
Henry Augustus Woods John/Mary Silver St. Comedian 15 7 1832
William James Grant William/Elizabeth High St. Hairdresser 22 7 1832
Thomas Henry Millar William/Mary Hunts Court Chaise driver 26 7 1832
Ann Grey Tremere James/Ann Silver St. Currier 5 8 1832
Mary Jane Dyer Thomas/Charlotte High St. Carpenter 12 8 1832
William Roberts Davey James/Mary North St. Carpenter 12 8 1832
Fanny Turle Richard/Sarah Shuttern Cabinet maker 13 8 1832
Hannah Millard John/Sarah East St. Cordwainer 19 8 1832
Ann Stacey John/Maria Haydon Lab 19 8 1832
Elizabeth Hannah Clapp William/Mary Shuttern Lab 19 8 1832
Samuel Phillips Samuel/Elizabeth Eastreach Weaver 19 8 1832
Priscilla Phillips Samuel/Elizabeth Eastreach Weaver 19 8 1832
William Duppa Crotch William Robert/Elizabeth Bishops Hull Clerk 23 8 1832
John Bradford Wensley John/Lucy Ann Paul St. Innkeeper 23 8 1832
William Smith Richard/Ann Holway lane Tin man 23 8 1832
Sarah Smith Richard/Ann Holway lane Tin man 23 8 1832 bn 5/3/1830
Edwin George Norman William/Mary High St. Cordwainer 2 9 1832
Charles Edward Richards Joseph/Mary Hammets Place Moulder 2 9 1832
George Rowe Abraham/Mary Eastreach Tailor 8 9 1832
Harriet Leigh Thomas/Harriet Jineper? High St. Carpenter 9 9 1832
Robert Swafield Robert/Susannah East St. Tailor 9 9 1832
Selena Staple John/Sarah Holway lane Lab 9 9 1832
Frederick Darke William/Elizabeth Northtown Butcher 20 9 1832
Benjamin Calbraith Benjamin/Lydia Holway lane Lab 20 9 1832
Mary Ann Ingles Thomas/Mary Eastreach Tea dealer 23 9 1832
William Marshal William/Elizabeth Church Sq. Cordwainer 23 9 1832
Charlotte Dunn William/Charlotte East St. Painter 27 9 1832
Henry Samuel Allen William/Charlotte East St. Cordwainer 30 9 1832
Mary Ann Sumshon John/Ann Shoreditch Lab 30 9 1832
John Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 30 9 1832
Isaac Winter Robert/Mary East St. Baker 30 9 1832
James Arthur Hellerd John/Caroline High St. Tailor 4 10 1832
Robert Sparks John/Jane East St. Lab 7 10 1832
Susan Lane George/Rachel Eastreach Lab 7 10 1832
James Meecham Samuel/Sarah East St. Lab 7 10 1832
Henrietta Lucy Warrey Joseph/Sarah High St. Plasterer 11 10 1832
Henry James Warrey Joseph/Sarah High St. Plasterer 11 10 1832
Charles Henry Arbery Henry/Ann St. George's Place Lab 11 10 1832
Mary Hannah Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 14 10 1832 bn 22/7/1825
Henry John Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 14 10 1832
Henry Lickey Robert/Sarah High St. Lab 14 10 1832
William John Shute Hannah Shuttern 14 10 1832
Ellen Bruton Daniel/Louisa Workhouse Weaver 18 10 1832
Jane James Elizabeth Workhouse 18 10 1832
Sarah Wood Rendell Thomas/Mary Workhouse Cordwainer 18 10 1832
Amelia Goodhind John/Elizabeth Mary St. Wheelwright 21 10 1832
John May Goodhind John/Elizabeth Mary St. Wheelwright 21 10 1832
John Morgan John/Sarah Northtown Lab 21 10 1832
James Simmons James/Elizabeth Paul St. Tallow chandler 21 10 1832
Joseph John Mitchell John/Rebecca Hunts Court Lath maker 21 10 1832
John Henry Biddulph Pinchards? William Price/Henrietta High St. Attorney 23 10 1832
Harriet Jane Harris Tottle Susan High St. 28 10 1832
Eliza Jane Callard Robert/Jane High St. Bricklayer 28 10 1832
Alfred Fowler Jacob/Mary White Lion Court Lab 28 10 1832
Charlotte Heames James/Elizabeth Eastreach Wheelwright 28 10 1832
Mary Ann Luxton Robert/Elizabeth High St. Carpenter 28 10 1832
Elizabeth Mary Gibbs Mary Hunts Court 1 11 1832
Thomas Sargant John/Betty Eastreach Carpenter 4 11 1832
Elizabeth Wood William/Mary Ann Eastreach Smith 4 11 1832
Mary Emma Edbrook James/Mary North St. Chaise driver 4 11 1832
Elizabeth Ann Wake Jane North St. 8 11 1832
Charles Handol Samuel/Sarah East St. Lab 11 11 1832
Henry William Aaron Yandall Bussell Richard/Martha Fore St. Innkeeper 15 11 1832
Mary Ann Bailey Pearce John/Izett Eastreach Lace maker 18 11 1832
James England John/Martha Eastreach Brewer 18 11 1832
Robert Johns Charles/Sarah Silver St. Gardener 18 11 1832
Isaac Johns Charles/Sarah Silver St. Gardener 18 11 1832
Issabella Swafield William/Mary Ann Mount St. Tailor 18 11 1832
Emma Orchard Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 22 11 1832
Mary Ann Porter Joseph/Susannah High St. Painter 22 11 1832
Mary Ann Walker Samuel/Ann Silver St. Carpenter 25 11 1832
Elizabeth Fox Charles/Betsey High St. Silk weaver 2 12 1832
Edwin Hiett James/Mary East St. Tailor 9 12 1832
Anna Maria Bobbett William/Jane Eastreach Lab 10 12 1832
Mary Bryant Robert/Honor Star Plot Lab 16 12 1832
John Lee Henry/Elizabeth Eastreach Lab 16 12 1832
Daniel James Green George/Sarah Workhouse Lab 17 12 1832
Walter Stuckey Woodland William/Frances Mount Banker 19 12 1832
Thomas Sheppard Mason William/Eliza East St. Plasterer 22 12 1832
Henry Rowe John/Penelope Eastreach Tailor 23 12 1832
Emily Mary Proctor William/Louisa High St. Carpenter 23 12 1832
Edward Allen Ann High St. 23 12 1832
Elizabeth Hannah Loyns Anthony/Mary East St. Smith 23 12 1832
Augustus Charles Grey John/Charlotte Paul St. Cordwainer 25 12 1832
Ann Moody John/Mary East St. Hawker 25 12 1832 bn 14/12/1817
William Moody John/Mary East St. Hawker 25 12 1832 bn 30/5/1820
James Moody John/Mary East St. Hawker 25 12 1832 bn 18/5/1822
John Moody John/Mary East St. Hawker 25 12 1832 bn 11/10/1824
Hannah Moody John/Mary East St. Hawker 25 12 1832 bn 26/6/1830
Mary Moody John/Mary East St. Hawker 25 12 1832 bn 13/9/1832
Matilda Louisa Modley Lewis/Ann East St. Sergeant in Somerset Militia 27 12 1832
Sophia Bastable John/Charlotte East St. Brush maker 27 12 1832
Charlotte Rowsell Samuel/Sarah Shuttern Stone mason 30 12 1832
Amelia Ann Hall Henry/Harriet North St. Baker 30 12 1832
Samuel Fudge Darbey Samuel/Ann Paul St. Cordwainer 30 12 1832
Ann Betsey Somervill Charles/Jane Shuttern Smith 30 12 1832
Clara Jane Sayers Pomeroy William/Jane Fore St. Hairdresser 30 12 1832
Phoebe Wines John/Priscilla Shuttern Lab 30 12 1832
Charles Symmonds William/Sophia Fore St. White smith 3 1 1833
Susannah Mockridge Joah Hurford/Mary Eastreach Gardener 3 1 1833
Thomas Henry Atkins James/Mary Eastreach Tailor 3 1 1833
Mary Ann Darby Thomas/Maria Eastreach Tailor 6 1 1833
Issabella Greedy Charles/Ann Eastreach Carpenter 6 1 1833
Rosina Plenty James/Ann Eastreach Cordwainer 6 1 1833
William Jeans James/Charlotte Holway Lab 13 1 1833
John Newton John/Phoebe North St. Cooper 17 1 1833
Matilda Jane Townsend John/Sarah Eastreach Lab 20 1 1833
Robert Toaten William/Jane East St. Tin man 20 1 1833
Robert Herniman James/Samuel Eastreach Builder 24 1 1833 bn 24/11/1828
Henry Herniman James/Samuel Eastreach Builder 24 1 1833 bn 11/10/1930
Thomas Pearse Richard/Harriet East St. Lab 24 1 1833
Mary Ann Mounter John/Eliza Hammets Place Painter 27 1 1833
Thomas Parsons Henry/Elizabeth High St. Porter 27 1 1833
Grace Cooper Samuel/Elizabeth Eastreach Lab 30 1 1833
Elizabeth Cutler Mary North St. 3 2 1833
Harriet Lane Richard/Mary Ann High St. Carpenter 3 2 1833
Jane Woodforde Abel/Sarah High St. Carpenter 5 2 1833
Edith London Dyer John/Edith East St. Mason 7 2 1833
William Caines William/Elizabeth Shoreditch Smith 10 2 1833
Hannah Munday James/Sarah High St. Mason 12 2 1833
Mary Anna Perry William/Mary East St. Lab 12 2 1833
William Bussell James/Elizabeth Holway Lab 16 2 1833
Emma Hole William/Jane Saunder High St. Cordwainer 24 2 1833
Mary Ann Wall Isaiah/Jane Shuttern Lab 24 2 1833
William Grabham Hutchings William/Eliza Paul St. Harness maker 3 3 1833
James Coleman John/Sarah Holway Lab 3 3 1833
Joseph Bennett Joseph/Elizabeth High St. Carrier 10 3 1833
Jane Talbot Jesse/Elizabeth Silver St. Lab 10 3 1833
Sarah Jane Smyth Francis/Mary Shuttern Lab 10 3 1833
Thomas Trood Thomas/Ann Fore St. Printer 14 3 1833
Ann Booby John/Ann Holway Lab 14 3 1833
Elizabeth Bennett James/Elizabeth East St. Basket maker 14 3 1833
Louisa Coombes John/Sarah Holway lane Horse dealer 24 3 1833
Mary Ann Smith John/Mary Eastreach Lab 31 3 1833
John Wynn John/Betsey Shuttern Fishmonger 31 3 1833
Thomas Welch Roberts Thomas Welch/Mary Eastreach Lab 31 3 1833
George Murry Catherine Holway lane 14 4 1833
John Bartlett Robert/Mary Paul St. Carpenter 17 4 1833
Henry Hammond Henry/Elenor Castle green Nursery man 18 4 1833
Eliza Wadham John/Elizabeth High St. Sawyer 19 4 1833
Mary Ann Frost James/Lucy Upper High St. Carpenter 24 4 1833
John Orchard William/Mary Ann Eastreach Cooper 24 4 1833
Edwin Norman George/Elizabeth Upper High St. Hairdresser 28 4 1833
George Boobeer George/Ann Silver St. Servant 28 4 1833
Henry Dyer Edward/Harriet High St. Innkeeper 2 5 1833
Henry James Denman James/Maria High St. Mason 2 5 1833
Sarah Fox Daniel/Sarah East St. Carpenter 2 5 1833
Charles Smith Thomas/Ann East St. Servant 3 5 1833
Mary Ann Berry John/Parscha Eastreach Mason 5 5 1833
Elizabeth Aplin Henry/Mary Shuttern Carpenter 5 5 1833
Sarah Adams Joseph/Charlotte Eastreach Coach maker 5 5 1833
Louisa Lyddon James/Ann Silver St. Maltster 8 5 1833
Herbert Oxenham John/Jane High St. Solicitor 12 5 1833
Eliza Hughes Isaac/Martha Silver St. Painter 13 5 1833
Fanny Hearn Robert/Jane Fore St. Linen draper 14 5 1833
Ann Kerswell John/Ann Eastreach Book seller 15 5 1833
Charles Harvey Charles/Ann East St. Painter 19 5 1833
Edith Sarah Carlile John/Ruth Eastreach Carpenter 19 5 1833
Eli Hughes William/Martha Silver St. Painter 19 5 1833
Mary Ann Wilkins John Kingsbury/Mary Hunts Court Tailor 26 5 1833
Thomas Dobney John/Martha Melody Buildings Coach maker 26 5 1833
Mary Ann Corner? Thomas/Sarah Silver St. Stone mason 26 5 1833
Emma Munday James/Sarah High St. Mason 26 5 1833
Harriet James Channon Henry/Sarah East St. Chaise driver 26 5 1833
William Garland William/Mary Ann Hunts Court Cordwainer 26 5 1833
John Churchill Dyer Robert/Nancy High St. Hairdresser 29 5 1833
Mary Welch Charles/Mary North St. Surgeon 30 5 1833 bn 17/5/1832
Joseph Tanner Welch Charles/Mary North St. Surgeon 30 5 1833 bn 4/5/1829
Sarah Sheppard Samson Sarah Eastreach 30 5 1833
Jane Darbey Charles/Elizabeth Paul St. Lab 2 6 1833
Francis Hughes Charles/Eliza Hammets Sq. Mason 5 6 1833
James Coat John/Mary Upper High St. Tailor 9 6 1833
William Webber William/Sarah East St. Carrier 9 6 1833
Hannah Norman James/Elizabeth Paul St. Cordwainer 9 6 1833
Charles Vickery John/Mary Shuttern Servant 9 6 1833
Robert Upham Hartnall George/Mercy Hunts Court Painter 9 6 1833
Elizabeth Ann Hanning William/Ann East St. Lab 9 6 1833
John Henry Hole John/Elizabeth High St. Tailor 16 6 1833
William Thomas Croutch Thomas/Ann High St. Tailor 16 6 1833
Richard Gore Carver Richard/Harriet Mount Terrace Architect 19 6 1833
Ann Adams James/Mary Paul St. Baker 20 6 1833
William Adams James/Mary Paul St. Baker 20 6 1833
William Joslin William/Fanny East St. Mason 23 6 1833
Elizabeth Morse William/Ann Hunts Court Cabinet maker 27 6 1833
Eliza Westcott William/Harriet Eastreach Post boy 27 6 1833
Henry Sparks Henry/Ann High St. Lab 30 6 1833
Elizabeth Sparks Henry/Ann High St. Lab 30 6 1833
George Bracher John/Hannah High St. Horse keeper 30 6 1833
Charles Bartlett Shepherd James/Joan High St. Writer 4 7 1833
James Payne Job/Jane Paul St. Silk weaver 6 7 1833
Alfred Pearce Robert/Susannah East St. Hairdresser 7 7 1833
Thirza Pleass Colihole John/Mary Silver St. Tailor 11 7 1833
Mary Ann Phippin William/Ann Shuttern Tailor 11 7 1833
Sarah Ann Spiller Henry/Sarah Shoreditch Shoemaker 14 7 1833
Mark Henry Long Mark/Agnes Maria Northtown Stone mason 18 7 1833
Sarah Webber John/Elizabeth Holway lane Stone mason 18 7 1833
William Weatch William/Ann Eastreach Lab 21 7 1833
Toler? Badcock John/Sarah Ann Mary St. Clerk 25 7 1833
Joseph John Fearncombe James/Mary Eastreach Smith 28 7 1833
Mary Ann Dyer George/Mary North St. Post boy 28 7 1833
James Thomas Clarke William/Elizabeth East St. Grocer 28 7 1833
Sarah Stagg Joseph/Sarah East St. Confectioner 29 7 1833
Elizabeth Mary Phippen John/Mary High St. Jeweller 3 8 1833
Joseph Dorman Marshall William/Elizabeth Paul St. Cordwainer 4 8 1833
Frederick Rhodes Prestwood Barclay John Vere Fletcher/Eliza Fore St. Colonel, 56th. Regiment of Foot 8 8 1833 bn 28/6/1824
Honoria Juliana Rose Barclay John Vere Fletcher/Eliza Fore St. Colonel, 56th. Regiment of Foot 8 8 1833 bn 13/3/1827
Mary Ann Craven George/Harriet High St. Lab 8 8 1833
William Arthur Dunn Daniel/Mary Ann Shuttern Mason 8 8 1833
Amy Nowel George/Ann Silver St. Blacksmith 11 8 1833
William Elworthy Eli/Ann Eastreach Cordwainer 11 8 1833
Samuel Bracher Daniel/Elizabeth High St. Horse keeper 15 8 1833
Walter Barratt John/Elizabeth Castle green, Bishops Hull Vetinary surgeon 16 8 1833
Charles Mountshire William/Harriet Church Sq. Lab 18 8 1833
William John Brass John/Mary Shuttern Cordwainer 18 8 1833
William Thomas Stagg William/Mary Ann Charlotte Eastreach Waggoner 18 8 1833
Elizabeth Ann Davey William/Sarah Shuttern Cordwainer 18 8 1833
Margaret Trudell James/Anne Fore St. Ironmonger 21 8 1833
Amelia Kingdon Richard/Maria High St. Gilder 22 8 1833
Jane Guess Pile Robert/Sophia Eastreach Baker 22 8 1833
Thomas Fudge Thomas/Maria High St. Stone mason 25 8 1833
Maria Jane Cawley Robert/Hannah Half Moon Court Lab 25 8 1833
William Jennings William/Louisa Church Sq. Founder 25 8 1833
Matilda Bawdon James/Sarah Tangier, Bishops Hull Painter 25 8 1833
Frances Kent Spencer Christover/Frances Eastreach Gent. 29 8 1833
Charles Bennett John/Mary Shuttern Basket maker 29 8 1833
Samuel Carter Ash Samuel/Mary Ann Hunts Court Tailor 1 9 1833
Eliza Davey John/Harriet High St. Lab 8 9 1833
Caroline Alexander James/Elizabeth Ann East St. Cutler 12 9 1833
Sarah Ann Symes Thomas/Harriet Shuttern Cordwainer 15 9 1833
Amelia Sophia Cornish James/Mary Holway lane Iron founder 15 9 1833
James Walter Snow John/Charlotte Eastreach Hatter 15 9 1833
Augusta Knight Robert/Jane High St. Baker 19 9 1833
Joseph Woolley George/Maria Holway lane Cordwainer 22 9 1833
Henry Savidge Symes John/Mary Hunts Court Lab 22 9 1833
Elizabeth Coles William/Mary High St. Lab 22 9 1833
Elizabeth Harding John/Fanny Eastreach Moulder 22 9 1833
Mary Ann Creed George/Elizabeth Holway lane Painter 22 9 1833
Henry John Haberfield James/Jane Eastreach Carpenter 22 9 1833
James Trebble John/Sarah Eastreach Carpenter 22 9 1833
Hellen John Fearncombe John/Sarah High St. Tailor 26 9 1833 (Thatís whats written!)
Anna Maria Street Robert/Mary East St. Grocer 29 9 1833
Louisa Percey Samuel/Frances Paul St. Smith 29 9 1833
Charles Dumster John/Sarah Eastreach Lab 29 9 1833
Emma Bragg James/Ann East St. Tailor 6 10 1833
Edward Thomas Selway Thomas/Mary Half Moon Court Painter 10 10 1833
Louisa Doble John/Mary Ann Eastreach Cordwainer 10 10 1833
Charles Porter Fanny Workhouse 10 10 1833
Walter James Hanney John/Elizabeth North St. Lab 13 10 1833
James Boyce Richard/Mary East St. Lab 13 10 1833
Elizabeth Looney James/Elenor East St. Weaver 13 10 1833
John Rider Owen James/Mary Silver St. Sergeant in Royal Marines 15 10 1833
James Rendall Thomas/Mary Hunts Court Cordwainer 20 10 1833
Eliza Davey William/Ann Church Sq. Smith 20 10 1833
Mary Ann Manley John/Susannah Shoreditch Lab 27 10 1833
Harry John Godfrey Elizabeth East St. 27 10 1833
George Oaten Joseph/Lydia Eastreach Lab 27 10 1833
Henry Hole George/Edith Tangier Place, Bishops Hull Innkeeper 27 10 1833
William Hawkins Abraham/Elizabeth East St. Lab 28 10 1833
Amelia Radford John/Sarah Shuttern Tailor 31 10 1833
Thomas Fearncombe Chorley William Henry/Jane Lockyer Holway lane Lieut. 1st. Somerset Militia 31 0 1833
Sarah Tooze James/Elizabeth Eastreach Lab 31 10 1833
Harriet Besley William/Mary High St. Maltster 3 11 1833
Mary Ann Tucker Thomas/Maria Eastreach Razor Grinder 5 11 1833
Fanny Tucker Thomas/Maria Eastreach Razor Grinder 5 11 1833
Maria Northam James/Elizabeth High St. Carpenter 10 11 1833
Sarah Weetch John/Mary Silver St. Lab 10 11 1833
William Turner William/Charlotte High St. Lab 10 11 1833
Henry James Siller Matthew/Eliza Eastreach Cordwainer 12 11 1833
George Lucraft Benjamin/Mary Holway lane Cabinet maker 14 11 1833 bn 17/5/1829
John Morgan Aaron/Sarah Eastreach Lab 17 11 1833
Emily Jane Loveridge Thomas/Izet Eastreach Cabinet maker 17 11 1833
Louisa Upham Henry/Winefred Fore St. Hatter 17 11 1833
William Whitfield Samuel/Charlotte Eastreach Lab 24 11 1833
Harriet Gosney Henry/Mary Ann Eastreach Grocer 1 12 1833
John Charles Phippin Samuel/Sarah High St. Hairdresser 1 12 1833
William Cheek Thomas/Mary Shuttern Mason 1 12 1833
Thomas Washbourne Hellard John/Caroline Shuttern Tailor 1 12 1833
Thomas Rew James/Hannah Eastreach Painter 1 12 1833
Louisa Mary Rew James/Hannah Eastreach Painter 1 12 1833
Robert Rew Edmund/Johannah Eastreach Smith 1 12 1833
Burton Day Robert/Sarah High St. Pawn broker 5 12 1833
Robert Parsons Stevens John/Elizabeth East St. Lab 15 12 1833
John Chapple James/Mary Hunts Court Waggoner 19 12 1833
Elizabeth Cann Abraham/Sarah East St. Lace maker 22 12 1833
William Webb Stevens George/Hester Melody Buildings Cabinet maker 22 12 1833
Francis Pyke William/Mary Paul St. Lab 25 12 1833
Mary Ann Woodland Thomas/Rebecca Eastreach Lab 25 12 1833
Charlotte Codrington John/Mary Ann Shuttern Brass founder 25 12 1833
William Thatcher John/Mary Ann East St. Cordwainer 25 12 1833
Job Skinner Samuel/Ann East St. Sawyer 25 12 1833
Elizabeth Dimick James/Mary Eastreach Carpenter 25 12 1833
Charles Lilley Parkhouse William/Ann High St. Innkeeper 26 12 1833
James Sulley Hole James/Jane East St. Cabinet maker 26 12 1833
Frederick John Riden John/Betsey Eastreach Smith 26 12 1833
John Warren William/Elizabeth Melody Buildings Mason 26 12 1833
John Lucraft Benjamin/Mary Eastreach Cabinet maker 28 12 1833
William James Steevens William/Charlotte Fore St. Sadler 9 1 1834
Elizabeth James William/Mary Holway lane Lab 12 1 1834
Thomas Cox William/Ann Shoreditch Lab 12 1 1834
Robert Webber Aplin Charles/Julianna East St. Glazier 16 1 1834
Charles Simmons William/Sophia Fore St. White smith 16 1 1834
Edward Powell Edward/Eliza High St. Private in 64th. Regiment of Foot 16 1 1834
Joseph Nation William/Susan King St., St. James Millwright 16 1 1834 bn 21/12/1812
Louisa Broom John/Maria Paul St. Chimney sweeper 19 1 1834
Elenor Handle Theophilus/Elizabeth Eastreach Cordwainer 19 1 1834
Sarah Surrage Pottinger Samuel/Sarah High St. Servant 19 1 1834
Henry Bacon Joseph/Elizabeth East St. Bright smith 23 1 1834
Mary Johnson John/Ann Elizabeth Castle green, Bishops Hull Mail coachman 23 1 1834
Jane Evans William/Jane East St. Tailor 23 1 1834
George Davis Thomas/Elizabeth Eastreach Dyer 25 1 1834
Ann Bromsgrove William/Mary Eastreach Butcher 26 1 1834
Emanuel John Morgan Thomas/Mary Hunts Court Lab 26 1 1834
Alfred Linnard William/Eliza Holway lane Engineer 26 1 1834
Henry Lee Henry/Elizabeth Silver St. Lab 26 1 1834
Elizabeth Cheek Charles/Elizabeth Northtown Mason 2 2 1834
Joseph James Woollen James/Eleanor Holway lane Mason 6 2 1834
William Bird Robert/Joehanah East St. Lab 7 2 1834
Henry Leaker John/Mary East St. Druggist 10 2 1834
Edward Musgrave Beadon William/Ann Crescent Surgeon 12 2 1834
James Inglig? John/Ann Eastreach Tea dealer 14 2 1834
William Charles Cornish William/Sarah East St. Brick maker 16 2 1834
Charlotte Stacey John/Maria Haydon Lab 16 2 1834
John Barnes Bartlett John Belman/Mary Vie Paul St. Coach maker 21 2 1834
John Brice Thomas/Julia High St. Harness maker 23 2 1834
William Court William/Elizabeth High St. Printer 27 2 1834
John Vickery James/Elizabeth North St. Lab 27 2 1834
Mary Ann Lockyer McCann James/Ann Eastreach Sergeant in 1st. Somerset Yeomanry 28 2 1834
Jane Ann Seaman James/Jane East St. Cordwainer 2 3 1834
Maria Handole William/Maria Eastreach White smith 2 3 1834
William Close William/Harriet Silver St. Lab 2 3 1834
Elizabeth Ball Benjamin/Hannah Shuttern Mason 2 3 1834
Sarah Pearse Richard/Harriet Eastreach Lab 9 3 1834
William Mormom Taylor Frederick/Hannah High St. Painter 13 3 1834
John Lane John/Maria Holway Lab 13 3 1834
Mary Ann Boot William/Sophia Eastreach Traveller 16 3 1834
Ann Warren George/Susan Shoreditch Lab 16 3 1834
William Handoe Samuel/Sarah East St. Lab 20 3 1834
John Ingram Redwood Henry/Charlotte Workhouse Lab 20 3 1834
Charles Thomas William/Mary Ann Silver St. Lab 23 3 1834
Samuel Mitchel Samuel/Jane Shuttern Coach maker 23 3 1834
William Warman William/Maria Shuttern Wheelwright 23 3 1834
Maria Louisa Ridge Edwin/Frances High St. Tailor 27 3 1834
Edwin Theophilus Davey Luke/Amelia High St. Carpenter 30 3 1834
Alfred Brawley Joseph/Mary East St. Baker 30 3 1834
Elizabeth Stone Thomas/Ann Silver St. Blacksmith 30 3 1834
Emily Smith William/Ann Star Plot Brazier 30 3 1834
Selina Simmons George/Hannah North St. Tailor 3 4 1834
John Gooding Samuel/Ann High St. Cordwainer 6 4 1834
Henry Jacob Fowler Jacob/Mary White Lion Court Lab 6 4 1834
William German Seaman William/Maria High St. Cabinet maker 6 4 1834
Mary Ann Rawlins John/Sarah Holway lane Cordwainer 13 4 1834
Elizabeth Tremere James/Ann Silver St. Currier 13 4 1834
John Edicott John/Elizabeth Shuttern Smith 20 4 1834
Louisa Henderson Joseph/Margaret Fore St. Woolen Draper 23 4 1834
William Eales Parsons Robert/Mary East St. Currier 25 4 1834
William Pope Lot/Ann High St. Carpenter 27 4 1834
Emily Edith Porter Samuel/Mary East St. Brazier 27 4 1834
Joseph Bryant Chick Joseph Bryant/Elizabeth East St. Smith 27 4 1834
Charles Loney James/Elenor East St. Weaver 27 4 1834
Elenor Loney James/Elenor East St. Weaver 27 4 1834
Frederick Durk Henry/Mary Ann Shoreditch Carpenter 27 4 1834
George Hutchings Philip/Sarah Eastreach Innkeeper 1 5 1834
James Hanson James/Eliza Silver St. Tailor 4 5 1834
Caroline Wood William/Mary East St. Smith 4 5 1834
Emma Poole John/Ann East St. Lab 4 5 1834
Emma Stephens John/Sarah Fore St. Linen draper 7 5 1834
Henry Hatchwell Henry/Phoebe Paul St. Coachman 8 5 1834
Elizabeth Stevens William/Elizabeth Shuttern Coachman 8 5 1834
Roger Burton William/Charlotte Shuttern Hawker 8 5 1834
James Harman Jarman William/Hannah High St. Tin man 11 5 1834
James Stone David/Maria Holway lane Tin man 14 5 1834
Henry John Liddon Henry/Mary Elizabeth Hammett St. Surgeon 16 5 1834
Louisa Brown Abraham/Elizabeth East St. Tailor 18 5 1834
Charlotte Gill Robert/Charlotte Eastreach Lab 18 5 1834
Mary Jane Johnson Thomas/Elizabeth Northtown Innkeeper 18 5 1834
Frederick John Millard John/Sarah East St. Cordwainer 18 5 1834
James Parsons James/Betsey High St. Lab 18 5 1834
Mary Jane Coleman Robert/Sarah Holway Carpenter 18 5 1834
Samuel Fox Trenchard Matthew/Betty St. George's Place Lab 22 5 1834
Eliza Roach John/Martha Mary St. Currier 25 5 1834
Jane Mayes James/Sarah Eastreach Cordwainer 25 5 1834
John Maull William/Maria East St. Mason 25 5 1834
Adolphous Samuel Bibbings Hawkings Samuel/Elizabeth King St., St. James Smith 25 5 1834
Louisa Whay Charles/Therisa Workhouse Painter 29 5 1834
Charlotte Haines William/Susan North St. Lab 1 6 1834
Francis Darke William Whitbourne/Elizabeth Middle St., St. James Butcher 5 6 1834
John Derham Charles/Elizabeth Mary St. Carpenter 8 6 1834
Elizabeth Wall Isiah/Jane Shuttern Lab 8 6 1834
Mary Hiett James/Mary East St. Tailor 8 6 1834
Martha Tuttle Harman James/Martha East St. Cabinet maker 12 6 1834
Thomas Charles Southwood John/Mary Shuttern Cabinet maker 22 6 1834
William Heams James/Elizabeth Eastreach Wheelwright 22 6 1834
William Walter Chibbett William/Harriet Shuttern Cabinet maker 25 6 1834
Mary Jane Haberfield John/Jane Eastreach Wheelwright 26 6 1834
Elizabeth Durnscombe Matthew/Elizabeth North St. Lab 29 6 1834
Samuel Green John/Harriet Eastreach Shoemaker 2 7 1834
Emily Upham Henry/Winifred Fore St. Hatter 10 7 1834
Matilda Hare John/Louisa Church Sq. Painter 17 7 1834
Charles Elley Brice Thomas/Sarah North St. Cordwainer 17 7 1834
Margaret Coleman William/Louisa Mary Silver St. Linen draper 17 7 1834 bn 19/7/1818
William Coleman William/Louisa Mary Silver St. Linen draper 17 7 1834 bn 2/12/1820
Frederick Henry Pearce Thomas/Charlotte Eastreach Cordwainer 20 7 1834
Maria Sumshion John/Ann Silver St. Lab 20 7 1834
Elizabeth Leigh Thomas/Harriet High St. Carpenter 20 7 1834
Jane Maria Paviour Charles/Ann Hammetts Place Lab 20 7 1834
Selina Paul James/Ann Holway lane Lab 27 7 1834
William John Ball William/Ann Fore St. Innkeeper 31 7 1834
Alfred Cocking Septimus/Ann Northtown Cabinet maker 31 7 1834
Edward Webber William/Mary High St. Painter 31 7 1834
Elizabeth Sarah Fricker William/Ann High St. Plumber 31 7 1834 bn 15/5/1829
Mary Ann Fricker William/Ann High St. Plumber 31 7 1834 bn 7/9/1831
Edmund George Fricker William/Ann High St. Plumber 31 7 1834 bn 21/6/1834
Hannah Newick Samuel/Hannah North St. Wheelwright 3 8 1834
Mary Ann Hembrow William/Elizabeth Star Plot Stone mason 3 8 1834
George Browning John/Hannah Shuttern Cordwainer 3 8 1834
Robert Knott Orchard William/Mary Ann Eastreach Cooper 4 8 1834
Emma Ann Trood Thomas/Ann Fore St. Printer 6 8 1834
Joseph George Henry Hill James/Sarah Holway lane Cordwainer 7 8 1834
Priscilla Amelia Body John/Mary Jarmans Court Cordwainer 7 8 1834 bn 21/10/1813
Charles Henry Spillar Robert/Harriet Shoreditch Cordwainer 10 8 1834
Samuel Bounsell William/Elizabeth East St. Cordwainer 10 8 1834
Ann Hallett Daniel/Ann Shuttern Lab 10 8 1834
Francis Paine George/Frances Paul St. Stone cutter 12 8 1834
John Quick John/Elizabeth High St. Horse keeper 14 8 1834
James Orchard Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 9 8 1834
Henry Phillips James/Mary Paul St. Baker 10 8 1834
Sarah Jeanes James/Charlotte Holway Lab 17 8 1834
Emma Bollom Hayes James/Charlotte Eastreach Paviour 21 8 1834
James Ash John/Jane Hunts Court Cabinet maker 24 8 1834
Ellen Gard Thomas/Mary Church Sq. Lab 24 8 1834
Eliza Howse Thomas/Elizabeth Paul St. Cordwainer 24 8 1834
Elizabeth Perry Robert/Mary Ann Melody Buildings Lab 24 8 1834
Mary Bussell James/Elizabeth Holway Lab 24 8 1834
Mary Copham William/Mary East St. Fishing rod maker 26 8 1834
John Wyn John/Betsey Shuttern Fishmonger 31 8 1834
William Samson William/Mary Elizabeth Shuttern Stationer 4 9 1834
Elizabeth Ann Simmons James/Elizabeth North St. Chandler 7 9 1834
Hannah Matthews Richard/Sarah East St. Coach painter 7 9 1834
Robert Dyer Edward/Harriet High St. Innkeeper 16 9 1834
Sarah Jane Hearn Robert/Jane Fore St. Linen draper 22 9 1834
Ann Herniman James/Sarah Somerset Place, St. James Carpenter 25 9 1834
Ann Mockridge Josiah/Mary Northtown Gardener 25 9 1834
William Arthur Upham William/Elizabeth Mount St. Accountant 25 9 1834
Margaret Upham William/Elizabeth Mount St. Accountant 25 9 1834 bn 24/8/1832
Hannah Bond Charles/Elizabeth Eastreach Lab 2 10 1834
Louisa Wadman John/Elizabeth Shuttern Sawyer 5 10 1834
William Tamlin Chaffey Popplestone Ann Silver St. 9 10 1834 bn 8/11/1829
John Alfred Stewart John/Hannah Silver St. Innkeeper 9 10 1834
Jesse Ann Sandsbury John/Jane Northtown Founder 9 10 1834
Henry Thomas Hall Henry/Harriet North St. Baker 12 10 1834
Samuel Northcott John/Sarah Melody Buildings Lab 12 10 1834
James Orchard Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 12 10 1834
Caroline Bowden Joseph/Ann Eastreach Lab 12 10 1834
Caroline Sharp Stephen/Mary Shuttern Lab 16 10 1834
Ellen Ann Shaddick Samuel/Harriet High St. Tin man 19 10 1834
Charles James James/Mirriam Burton Sq, St. James Lab 24 10 1834
Ann Toaten William/Mary North St. Cordwainer 24 10 1834 bn 7/7/1828
Robert Culbreath Benjamin/Lydia Holway lane Lab 26 10 1834
William Henry Richard Pomeroy William/Jane Fore St. Hairdresser 30 10 1834
William Greed William/Mary Holway lane Smith 2 11 1834
Mary Ann Deering Edward/Maria Shuttern Lab 2 11 1834
James Aplin James/Harriet East St. Smith 6 11 1834
Charlotte Hole William/Jane High St. Cordwainer 9 11 1834
Mary Ann Loyns Anthony/Mary Shuttern Smith 9 11 1834
Alfred Bennett Fourace William/Sarah Melody Buildings Cordwainer 9 11 1834
Louisa Grant William/Elizabeth High St. Hairdresser 16 11 1834
Sarah Cains William/Betsey Shoreditch Lab 16 11 1834
Henry Salter Ann Shuttern 16 11 1834
James Frazer Mitchell Zachariah/Elizabeth King St., St. James Mason 16 11 1834
William Harden Mary Eastreach 26 11 1834
Louise Emilie Margheritta De Ridder Edward/Emily North St. Architect 27 11 1834
Edward Thomas Crotch William Robert/Elizabeth Castle green, Bishops Hull Clerk 27 11 1834
Alfred Cornish John/Sarah Eastreach Lab 28 11 1834
William Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 14 12 1834
Louisa Adams Joseph/Mary Eastreach Sawyer 14 12 1834
Henry Charles Hawkins James/Ann Fore St. Lab 24 12 1834
Thomas Trudell James/Ann Fore St. Ironmonger 24 12 1834
John Totterdale John/Mary Eastreach Brazier 25 12 1834
Henry Totterdale John/Mary Eastreach Brazier 25 12 1834 bn 1828
Jane Bale Payne Andrews George/Sarah Eastreach Currier 25 12 1834
Elizabeth Tucker Henry/Elizabeth Eastreach Cordwainer 25 12 1834
John Frederick Austin John/Sarah East St. Carpenter 25 12 1834
Levina Perry William/Mary Eastreach Lab 25 12 1834
John Drayton James/Philise? Eastreach Chimney sweeper 25 12 1834
Henry Willie James/Mary East St. Cordwainer 25 12 1834
Hannah Maria Alexander George/Elizabeth High St. Tailor 28 12 1834
Martha Wines John/Priscilla Shuttern Lab 28 12 1834
Jane Henderson Harwell Thomas Boyle/Jane Fore St. Brush maker 1 1 1835 bn 27/10/1829
Ann Amelia Poole Jacob/Elizabeth Shoreditch Baker 1 1 1835 bn 30/10/1833
Daniel Bracher Daniel/Elizabeth High St. Lab 1 1 1835
Henry Benjamin Greedy Charles/Ann Eastreach Carpenter 4 1 1835
Eliza Hughes Isaac/Martha Silver St. Painter 5 1 1835
Elizabeth Small Isaac/Elizabeth Paul St. Stable keeper 8 1 1835
Alfred Vickery John/Mary East St. Carpenter 8 1 1835 bn 24/4/1824
Aldred Vickery John/Mary East St. Carpenter 8 1 1835 bn 27/11/1827
Mary Ann Vickery John/Mary East St. Carpenter 8 1 1835 bn 15/1/1831
Theodore Vickery John/Mary East St. Carpenter 8 1 1835 bn 28/11/1833
William Charles Scam William/Hannah Holway lane Brazier 11 1 1835 bn 10/1/1827
William Adams James/Mary Paul St. Baker 11 1 1835
Henry Cavel Richard/Mary North St. Baker 11 1 1835
Robert John Street Robert/Mary Ann East St. Grocer 18 1 1835
Edmund Snook Thomas/Susannah Holway lane Cordwainer 18 1 1835
Charles Rawlins Richard/Rebecca Eastreach Cordwainer 18 1 1835
Lucy Tite Walter/Elizabeth North St. Innkeeper 25 1 1835
William Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 25 1 1835
Elizabeth Parr William/Elizabeth North St. Horse breaker 25 1 1835
John Toten Edward/Ann Holway lane Lab 26 1 1835
Mary Mattock Reuben/Hannah Castle green, Bishops Hull Cooper 29 1 1835
Jane Gibbitt John Harris/Ann St. George's Place Servant 29 1 1835
Charles Chaffer Charles/Elizabeth Silver St. Cabinet maker 1 2 1835
Edwin Chaffer Charles/Elizabeth Silver St. Cabinet maker 1 2 1835
John Nowel George/Ann Silver St. Smith 1 2 1835
Mary Currey Thomas/Mary Eastreach Brick maker 5 2 1835
Maria Bryant Robert/Honor Star Plot Lab 8 2 1835
Daniel Dicks William/Elizabeth Hammetts Place Carpenter 9 2 1835
James Derby Luxton Mary Shuttern 11 2 1835
Edward Pidler Hodge William/Rebecca Poole, Dors Private in Horse Artillery 12 2 1835 bn 16/8/1804
Catherine Mary Andrews William/Catherine Shuttern Writer 12 2 1835
Louisa Hiett William/Anna Mount lane Cabinet maker 15 2 1835
Eliza Toten William/Jane North St. Smith 15 2 1835
Mary Eliza Butler James Langdon/Mary Ann Norton Shopkeeper 19 2 1835
Ann Elizabeth Bosley Edward/Mary High St. Lab 22 2 1835
Edwin Down Charles/Sarah King St., St. James Mason 22 2 1835
Charlotte Adams Joseph/Charlotte Eastreach Smith 26 2 1835
Margaret Jane Aplin Charles/Julianna Holway lane Plumber 26 2 1835
Alfred Davey Thomas/Mary Barings Buildings Hatter 26 2 1835
Robert Luxton Robert/Elizabeth High St. Carpenter 1 3 1835
Harriet Jane Mason William/Eliza East St. Plasterer 5 3 1835
Elizabeth Woodford Abel/Sarah High St. Carpenter 8 3 1835
Eliza Rowsall Samuel/Sarah Shuttern Stone mason 8 3 1835
Emily Carvery Richard/Harriet Mount Terrace Architect 11 3 1835
Ann Stagg Joseph/Sarah East St. Confectioner 15 3 1835
Sarah Clapp William/Mary North St. Waggoner 15 3 1835
James Smith John/Mary Eastreach Butcher 15 3 1835
William Membry George/Ann Holway lane Clock maker 15 3 1835
William Mountshire William/Harriet Holway lane Lace maker 15 3 1835
Sarah Sparks Mary Holway lane 17 3 1835
William Cruse Richard/Ann Castle green, Bishops Hull Smith 19 3 1835
John Coombs John/Sarah Holway lane Horse dealer 19 3 1835
Sarah Eliza Norman James/Elizabeth Paul St. Cordwainer 22 3 1835
William Henry Fowler Benjamin/Hannah High St. Lab 22 3 1835
Nicholas Bennett James/Elizabeth Eastreach Basket maker 26 3 1835
Robert Henry Gillard Robert/Mary Shuttern Cordwainer 26 3 1835
Mary Jennings William/Louisa Barings Buildings Moulder 29 3 1835
Mary Ann Cleak William/Sarah High St. Cordwainer 5 4 1835
Mary Hannah Carliel John/Ruth East St. Carpenter 5 4 1835
Mary Catharine Oxenham John/Jane High St. Attorney 9 4 1835
Harriet Symes Thomas/Harriet Shuttern Cordwainer 12 4 1835
Benjamin Radford John/Sarah Shuttern Tailor 15 4 1835
Louisa Hughes Frederick/Sarah East St. Painter 16 4 1835
Hellen Newton John/Phoebe North St. Cooper 17 4 1835
John Hutchins Parkin James Philip/Mary Silver St. Tailor 17 4 1835
Elizabeth Cape Charles/Mary Eastreach Smith 17 4 1835
Charlotte Norman William/Mary High St. Cordwainer 19 4 1835
Emma Selina Corner Thomas/Sarah Silver St. Stone mason 19 4 1835
Mary Hanney John/Ann East St. Lab 19 4 1835
William Brewer Atkins James/Mary Eastreach Tailor 19 4 1835
Ann Rugg Nicholas/Betsey Shuttern Brewer 19 4 1835
Frederick Woollen James/Eleanor Holway lane Bricklayer 23 4 1835
Clara Ann Browning Joseph Moses/Harriet East St. Confectioner 23 4 1835
Eliza Greedy William/Mary Eastreach Sawyer 26 4 1835
Maria Sully Townsend George/Mary Eastreach Lab 1 5 1835
Edward Elworthy Eli/Ann Eastreach Cordwainer 10 5 1835
Mary Jane Chapple James/Mary High St. Coachman 10 5 1835
Thomas William Bussell Thomas/Harriet Pellew Church Sq. Tailor 14 5 1835
George Hartnell George/Mercy Hunts Court Painter 17 5 1835
Ester Mary Morgan John/Sarah St. James St. Lab 17 5 1835
Elizabeth Saunders William/Julia Anna St. George's Place Lab 17 5 1835
Ambrose Mounter John/Eliza Barings Buildings Painter 17 5 1835
Emma Bartlett John/Charlotte Coleman East St. Plumber 20 5 1835
Caroline Augusta Hiett William/Ann Mount lane Cabinet maker 24 5 1835
Edmund Garland William/Mary Ann Hunts Court Cordwainer 24 5 1835
Mary Ann Thorne Norman George/Elizabeth Shuttern Hairdresser 31 5 1835
Georgina Badcock Henry/Georgina Fore St. Baker 3 6 1835
Thomas Leigh William/Sarah Jarmans Court Carpenter 7 6 1835
William Chaplin Cornish John/Sarah Eastreach Lab 7 6 1835 bn 24/10/1829
Daniel Henry Shipard Elizabeth Workhouse 8 6 1835
Eliza Mary Kinglake John Alexander/Louisa Rebecca Mount St. Barrister 10 6 1835
Richard Bassett Richard/Sarah Barrack St. Lab 14 6 1835
Mark Bracher John/Hannah St. George's Place Lab 14 6 1835
Sarah Caroline Goodwyn William/Sarah Fore St. Watch maker 17 6 1835 bn 31/5/1820
Edward Raban Cave-Brown Edward/Ann Crescent Lieut. Col. in Indian Army 26 6 1835
Richard Rider Philip/Sarah North St. Smith 5 7 1835
Margaret Wicket Rider Philip/Sarah North St. Smith 5 7 1835
Elias Manley William/Elizabeth North St. Lab 5 7 1835
Thomas Turner William/Charlotte High St. Lab 5 7 1835
Daniel John Dunn Daniel/Mary Ann Shuttern Mason 9 7 1835
Samuel Ann Short James Robert/Sarah Hunts Court Servant 12 7 1835
John Clements James/Harriet Shuttern Mason 14 7 1835
Charles England John/Martha East St. Brewer 16 7 1835
Henry Thomas John/Sarah Shuttern Mason 16 7 1835
Ellen Knight Robert/James High St. Baker 16 7 1835 (Thatís whats written!, check 19/9/1833)
Ellen Burton William/Charlotte High St. Hawker 19 7 1835
Emely Davey Francis/Jane St. George's Place Cordwainer 25 7 1835
John Poole John/Ann East St. Post boy 26 7 1835
Charles Steevens William/Charlotte Fore St. Sadler 30 7 1835
John Dean Joseph/Charlotte Shuttern Lab 2 8 1835
Ellen Maria Bartlett Robert/Mary Paul St. Carpenter 2 8 1835
Caroline King William/Sarah Shuttern Lab 2 8 1835
Ann Hammond Henry/Elenor Castle green, Bishops Hull Nurseryman 6 8 1835
Charles Augustus Body John/Mary East St. Cordwainer 6 8 1835 bn 3/6/1811
Philip Slade Body John/Mary East St. Cordwainer 6 8 1835 bn 25/1/1827
Sarah Porter John/Mary Workhouse Weaver 7 8 1835
Henry Criddle Robert/Harriet Holway lane Cordwainer 16 8 1835
John Knott Orchard William/Mary Ann Eastreach Cordwainer 20 8 1835
James Collard Robert/Jane High St. Mason 23 8 1835
Elonabeth Court William/Elizabeth High St. Printer 25 8 1835
Emma Jeboult James/Harriet Fore St. China merchant 28 8 1835
Clara Grace Snow John/Charlotte Eastreach Hatter 30 8 1835
Henry Abbiet Rendell Thomas/Elizabeth Church Sq. Master of the Workhouse 3 9 1835
Henrietta Bollam Mary Half Moon Court 4 9 1835
William Liddon Henry/Mary Hammetts St. Surgeon 4 9 1835
Elizabeth Stevens Cousens John/Susannah Risdons College Baker 4 9 1835
Alfred Fox Charles/Betsey High St. Weaver 6 9 1835
Rachel Swafield Robert/Susannah East St. Tailor 6 9 1835
Charlotte Locke James/Martha East St. Spirit merchant 9 9 1835
William Stephens John/Sarah East St. Linen draper 10 9 1835
Augusta Georgina Warman Samuel/Sarah Paul St. Smith 10 9 1835
Sarah Denman James/Maria High St. Bricklayer 10 9 1835
Elizabeth Hobbs Thomas/Jane East St. Tin man 10 9 1835
Harriet Paul Philip/Sarah Ann East St. Miller 13 9 1835
George Samuel Davis George/Ruth Shuttern Tailor 13 9 1835
Henry John Godfrey Elizabeth Shuttern 13 9 1835
Sarah Boyce Richard/Mary East St. Mason 13 9 1835
William Henry Wraith William/Ann High St. Servant 16 9 1835
Edwin Dyke John/Charlotte Shuttern Smith 17 9 1835
Charles Robert Shepherd James/Joan High St. Accountant 17 9 1835
Charles James Pinnell Charles/Eliza Eastreach Pipe maker 20 9 1835
Elizabeth Ann Simmons George/Hannah North St. Tailor 20 9 1835
Grace Cooper Samuel/Elizabeth Eastreach Lab 20 9 1835
Mary Dunn Samuel/Frances Shuttern Mason 26 9 1835
Emily Handel Theophilus/Elizabeth Eastreach Cordwainer 27 9 1835
Amelia Owens William/Mary Silver St. Lab 27 9 1835
Harriet Jacobs Thomas/Elizabeth Mount Terrace Brewer 30 9 1835
Charlotte Lilley Parkhouse William/Ann Lilley High St. Innkeeper 1 10 1835
John Stevens John/Elizabeth North St. Lab 4 10 1835
Paulena Harris Sarah High St. 8 10 1835
James Mayes James/Sarah Eastreach Cordwainer 11 10 1835
Sarah Ann Matthews Richard/Sarah East St. Painter 11 10 1835
Frances Bastable John/Charlotte Paul St. Brush maker 15 10 1835
Jane Craven George/Harriet Eastreach Silk weaver 25 10 1835
Robert Manley John/Susan Shoreditch Lab 25 10 1835
Rebbecca Kibbey James/Elizabeth High St. Carrier 25 10 1835
Elizabeth Treble John/Sarah Eastreach Carpenter 25 10 1835
Mary Ann Mansell Thomas/Mary Tangier, Bishops Hull Lab 25 10 1835
Robert Michael Buncombe Robert/Frances Fore St. Druggist 26 10 1835
Levinia Elizabeth Phippin Samuel/Elizabeth High St. Hairdresser 29 10 1835
Amelia Elizabeth Richards Joseph/Mary Hammetts Place Moulder 1 11 1835
James Criddle William/Ann Silver St. Brick maker 1 11 1835
Mary Ann Criddle William/Ann Silver St. Brick maker 1 11 1835
Harriet Rugg Adam/Harriet High St. Carpenter 3 11 1835
Mary Ann Webber John/Elizabeth Workhouse Mason 4 11 1835
Frances Susannah Bluett John/Jane Fore St. Grocer 5 11 1835
Emma Priscilla Tutcher William/Jane Hunts Court Fruiterer 5 11 1835
Samuel Pearce John/Izatt North St. Innkeeper 8 11 1835
Henry Bennett Joseph/Elizabeth East St. Innkeeper 11 11 1835
Clara Cardella Hill James/Sarah Holway lane Cordwainer 12 11 1835
Amelia Cardella Winter Henry/Charlotte Eastreach Weaver 12 11 1835 bn 21/12/1821
Susan Rendle Thomas/Mary Hunts Court Cordwainer 15 11 1835
Henry Fox Daniel/Sarah East St. Carpenter 15 11 1835
John Hutchings Chorley William Hutchings/Jane Lockyer High St. Lieut. In 1st. Somerset Militia 19 11 1835
John Sharman Goodland William/Abigail North St. Coal merchant 22 11 1835
Mary Jane Goodland William/Abigail North St. Coal merchant 22 11 1835
Elizabeth Upham William/Elizabeth Mount St. Accountant 24 11 1835
Robert Wake George/Ann East St. Tailor 26 11 1835
Charles Stephens Thomas/Mary Ann East St. Nurseryman 28 11 1835
Francis Warren William/Elizabeth Melody Buildings Mason 3 12 1835
John Westcott William/Harriet North St. Horse keeper 3 12 1835
Caroline Patience Selway Thomas/Mary North St. Painter 6 12 1835
William Frost? William/Sarah Hammetts Place Smith 8 12 1835
Meriam Adams Morse William/Ann North St. Cabinet maker 10 12 1835
Esther Catharine Curry Samuel/Emma Holway lane Brick maker 10 12 1835
Samuel William Saturley Samuel/Hannah Eastreach Servant 13 12 1835
John Oliver Robert/Betsey Eastreach Hawker 18 12 1835
James Hembrow William/Elizabeth Star Plot Mason 20 12 1835
Frederick Leaker John/Mary East St. Druggist 24 12 1835
Mary Ann Tooze James/Elizabeth Eastreach Silk weaver 25 12 1835
Elizabeth Galland Elizabeth Jarmans Court 25 12 1835 bn 1/9/1833
John Galland Elizabeth Jarmans Court 25 12 1835
John Whetcombe Richard/Elizabeth High St. Hairdresser 25 12 1835 bn 1/9/1828
James Payne Job/Jane Workhouse Stone mason 25 12 1835 bn 14/6/1832
John Payne Job/Jane Workhouse Stone mason 25 12 1835
John Freeman Pearce Robert/Susanna East St. Hairdresser 27 12 1835
William Stacey John/Maria Haydon Lab 27 12 1835
Harriet Edbrook James/Mary North St. Horse keeper 27 12 1835
Catherine Dunster John/Sarah East St. Cordwainer 27 12 1835
Charles Bacon Joseph/Elizabeth East St. White smith 27 12 1835
William Wensley Wellings Joseph/Eliza Church Sq. Servant 27 12 1835
Maria Stone Richard/Jane Hunts Court Tailor 27 12 1835
Lydia Mary Sharland John/Elizabeth High St. Tailor 31 12 1835
Maldin Theophilus Biddulph Pinchard William Price/Henrietta High St. Attorney 31 12 1835
Henry Gosney Henry/Mary Ann Eastreach Grocer 31 12 1835
Mary Ann Mockridge Joseph/Mary Northtown Gardener 31 12 1835
Charlotte Wille James/Grace Pitminster Lab 31 12 1835 bn 24/11/1832
Jane Mattock Wille James/Grace Pitminster Lab 31 12 1835 bn 24/3/1820
Harriet Davey John/Harriet High St. Lab 6 1 1836
Francis Lincs? John/Mary Shuttern Dyer 8 1 1836
Robert Wadman John/Elizabeth Shuttern Sawyer 10 1 1836
Mary Ann Chidzoy Lee William/Charlotte Eastreach Lab 10 1 1836
William Chidzoy Lee William/Charlotte Eastreach Lab 10 1 1836
Isabella Chidzoy Lee William/Charlotte Eastreach Lab 10 1 1836
William Cheek John/Ann Shuttern Cordwainer 10 1 1836
Thomas Sparks Henry/Ann Shuttern Lab 12 1 1836
Dinah Roper John/Ann Shoreditch Carpenter 16 1 1836
Elizabeth Jane Seaman William/Maria St. George's Place Cabinet maker 17 1 1836
Lucy Hanney John/Elizabeth North St. Lab 17 1 1836
Hebe Anna Gooding John/Elizabeth Mary St. Wheelwright 17 1 1836
Emma Hodgson James/Emma North St. Gent 20 1 1836
Ann Ash Samuel/Mary Ann Hunts Court Tailor 21 1 1836
Joseph Orchard Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 21 1 1836
Sarah Besley William/Mary North St. Maltster 24 1 1836
Sarah Ann Wensley Charles/Sarah Shuttern Weaver 24 1 1836
Elizabeth Sarah Spiller William/Grace Shuttern Dairyman 26 1 1836
Henry Pearcey Richard/Harriet Jane East St. Painter 28 1 1836
Henry Southwood John/Mary High St. Cabinet maker 28 1 1836
Thomas Davey George/Ann High St. Stone mason 31 1 1836
Mary Ann Western Francis/Sarah Haydon Lab 31 1 1836
Matthew Hanson James/Eliza Eastreach Tailor 31 1 1836
Francis William Southy William/Ester Eastreach Innkeeper 4 2 1836
Anna Maria Kidner Charlotte Fore St. 7 2 1836
Matilda Jane Cornish William/Sarah Eastreach Lab 7 2 1836
Betsey Escott John/Mary Shuttern Sawyer 9 2 1836
Louisa Ann Stevens George/Hester Melody Buildings Cabinet maker 14 2 1836
George Fry Robert/Elizabeth East St. Maltster 18 2 1836
Robert Shaddick Samuel/Harriet High St. Brazier 21 2 1836
Elizabeth Escott Mary Ann High St. 21 2 1836
Matilda McCann James/Ann Eastreach Sergeant Major in West Somerset Yeomanry 25 2 1836
Henry James Spiller Matthew/Elizabeth Eastreach Cordwainer 28 2 1836 bn 18/6/1833
Elizabeth Sophia Spiller Matthew/Elizabeth Eastreach Cordwainer 28 2 1836
Richard Stone Thomas/Harriet Silver St. Smith 28 2 1836
Samuel Satturley Samuel/Elizabeth Silver St. Innkeeper 29 2 1836
Charles Tucker Henry/Elizabeth East St. Cordwainer 2 3 1836
William Alexander James/Elizabeth Ann Fore St. Cutler 2 3 1836
Henry Dorman Marshall William Dorman/Elizabeth Paul St. Cordwainer 3 3 1836
Vere Hare John/Louisa Church Sq. Painter 5 3 1836
Ann Harvey Charles/Ann East St. Painter 6 3 1836
Elizabeth Bussell Thomas/Elizabeth High St. Painter 9 3 1836
Edward de Ridder Edward/Emily East St. Architect 12 3 1836
Elizabeth Bryant Chick Joseph/Elizabeth Bryant Eastreach Smith 13 3 1836
Louisa Tremere James/Ann Silver St. Currier 13 3 1836
Elizabeth Jane Street Robert/Mary Ann East St. Grocer 13 3 1836
William Lindsay Trood Thomas/Ann Fore St. Painter 17 3 1836
William Henry Salter William/Jane Crescent Servant 18 3 1836
Henry John Turner John/Kesiah East St. Turner 20 3 1836
Mary Bailey Mary Half Moon Court 20 3 1836
Charlotte Andrews Ann East St. 20 3 1836
Louisa Winefred Uppham Henry/Winefred Fore St. Hatter 24 3 1836
Mary Ann Govier Isaac/Sarah Shuttern Sawyer 3 4 1836
Robert William Smith William/Ann Star Plot Brazier 3 4 1836
Mary Ann Fudge Thomas/Maria High St. Marble mason 3 4 1836
Harriet Bussell James/Elizabeth Holway Lab 3 4 1836
Henry John Jarman William/Hannah High St. Tin man 3 4 1836
Ann Dyer Thomas Brailey/Jane Eastreach Hairdresser 3 4 1836 bn 23/6/1829
Henry James Alford Henry/Jane Hammet St. Surgeon 7 4 1836
Ellen Monday James/Sarah East St. Bricklayer 10 4 1836
James Millard Russell Thomas/Betsey City of Wells Butcher 13 4 1836
Charles Hole George/Edith Castle green, Bishops Hull Innkeeper 17 4 1836
Harriet Lody Mary Shuttern 17 4 1836
Charles Edwin Cornish James/Mary Holway lane Moulder 24 4 1836
James Westover Wilkins John/Mary Paul St. Tailor 8 5 1836
Sarah Newick Samuel/Hannah North St. Wheelwright 8 5 1836
Hannah Ash John/Jane Hunts Court Cabinet maker 12 5 1836
James Sealy Charles/Eliza High St. Sawyer 15 5 1836
James Payne John/Dorcas High St. Innkeeper 19 5 1836
Richard Rogers George/Mary Church Sq. Servant 19 5 1836
William Wooley George/Mary Eastreach Cordwainer 22 5 1836
John Bussell Thomas/Elizabeth High St. Painter 22 5 1836 bn 16/3/1830
Walter Bussell Thomas/Elizabeth High St. Painter 22 5 1836
Theresa Oaten Frederick/Dinah Church Sq. Smith 22 5 1836
Mary Ann Stagg William/Mary Ann Charlotte Holway lane Lab 22 5 1836
Thomas Sparks Wills Richard/Ann Mary St. Servant 24 5 1836
Emily Ruddock Beadon William/Ann Crescent Surgeon 25 5 1836
Clara Jane Mason Joseph/Hannah St. James St. Plasterer 26 5 1836
Annabella Mason Joseph/Hannah St. James St. Plasterer 26 5 1836
Alfred Grant William/Elizabeth High St. Hairdresser 29 5 1836
Frederick Johns Charles/Sarah High St. Gardener 29 5 1836
Richard Pearse Richard/Harriet Eastreach Chaise driver 5 6 1836
James Trudell James/Ann Fore St. Ironmonger 6 6 1836
George Thomas Sheen William/Charlotte East St. Tailor 13 6 1836
William Parsons Henry/Elizabeth Middle St., St. James Porter 16 6 1836
Eliza Warren Sarah Eastreach 28 6 1836
Jane Chapple James/Mary High St. Coachman 5 7 1836
Julia Brice Thomas/Julia High St. Harness maker 6 7 1836
Frederick Brice Thomas/Sarah North St. Corn dealer 7 7 1836
William Charles Wilkey James/Elizabeth Silver St. Lab 10 7 1836
Eliza Clarke Robert/Eliza High St. Smith 10 7 1836
Frances Caroline Hazeland John Manning Innes/Margaretta Mount St. Solicitor 19 7 1836
Mary Slape William/Martha Eastreach Lab 21 7 1836
Elizabeth Booby John/Ann Holway Lab 24 7 1836
Henry James Greed George/Elizabeth Holway lane Painter 24 7 1836
Elizabeth Dunn John/Ann Jarmans Court Cabinet maker 24 7 1836
John Pursey John/Ann Half Moon Court Lab 24 7 1836
Jane Hawkins Joseph/Fanny Holway lane Brick maker 24 7 1836
Thomas Sweeting Soloman/Mary Holway lane Lab 24 7 1836
Henry Fisher Charles/Sarah Eastreach Pipe maker 26 7 1836
Robert Jacob Poole Jacob/Elizabeth Ann Shoreditch Baker 28 7 1836
Elizabeth Habberfield James/Jane Eastreach Carpenter 31 7 1836
William Thomas Porter Joseph/Susannah High St. Painter 31 7 1836
Charlotte Ann Hole Charles/Ann Paul St. Tin man 31 7 1836
Sophia Pile Robert/Sophia Paul St. Baker 31 7 1836
Martha Bracher John/Hannah St. George's Place Lab 31 7 1836
Mary Ann Hodges John/Ann Shuttern Beer house keeper 4 8 1836
John Poole John/Ann East St. Chaise driver 7 8 1836
Francis Parsons Robert/Mary East St. Currier 11 8 1836
Elizabeth Hickman William Brown/Elizabeth Shuttern Baker 11 8 1836
Ellen Tite Walter/Elizabeth North St. Innkeeper 14 8 1836
Mary Jane Symes John/Mary Hunts Court Ostler 21 8 1836
Emma Sarah Cook Robert/Sarah Eliza Fore St. Linen draper 25 8 1836
Henry Warr George/Eliza Shuttern Horse keeper 26 8 1836
Henry Griffin Knowel George/Rebecca North St. Cordwainer 28 8 1836
James Hatten Harris Gibbott John Harris/Ann St. George's Place Servant 28 8 1836
Louisa Budd Simeon/Sarah Silver St. Mason 28 8 1836 bn 16/5/1822
Jane Wall Isaiah/Jane Shuttern Lab 28 8 1836
William John Thatcher William/Harriet Silver St. Founder 28 8 1836
John Stevens William/Charlotte Fore St. Sadler 11 9 1836
Mary Jane Webber Joseph/Jane North St. Butcher 11 9 1836
Frederick William Davey William/Sarah Shuttern Cordwainer 11 9 1836
Joseph Duddridge Sarah Workhouse 11 9 1836
Jane Sparks Mary Workhouse 11 9 1836
Sarah Sparks Mary Workhouse 11 9 1836
Anna Jane Bobbett William/Jane Eastreach Lab 15 9 1836
Edwin John Mansfield John/Martha Eastreach Brick maker 15 9 1836
Louisa Griffin Maul Elizabeth Hammetts Place 18 9 1836
Emily Hellen Bond Joseph/Sally North St. Baker 22 9 1836
George Line Chaffer Charles/Elizabeth Silver St. Cabinet maker 22 9 1836
Elizabeth Bond Charles/Elizabeth Eastreach Lab 22 9 1836
Moses Small Moses/Cinderella Eastreach Traveller 25 9 1836
Elizabeth Peters Charlotte Workhouse 25 9 1836
Clara Hannan Darke William Whitbourne/Elizabeth Bishops Hull Butcher 29 9 1836
Alfred Slade Cottell John/Harriet Innocents Castle green, Bishops Hull Surveyor 6 10 1836
James Trickey James/Nancy East St. Brick maker 6 10 1836
Mary Ann Pocock Ann Eastreach 6 101 1836
Ann Pain Andrews George/Sarah Moor farm Currier 13 10 1836
John Curry Edward/Elizabeth East St. Carpenter 13 10 1836
Harriet Dollin James/Maria Holway lane Lace maker 16 10 1836
George Millard John/Sarah East St. Cordwainer 23 10 1836
Thomas Guard Thomas/Mary Church Sq. Lab 23 10 1836
Thomas Calbreath Benjamin/Lydia Holway lane Silk weaver 23 10 1836
Thomas Lucas Joseph/Ellen Shuttern Mason 30 10 1836
Thomas Ashley Hawker John/Mary Shoreditch Lab 30 10 1836
Mary Emily de Trong? Hawker Martha Shoreditch 30 10 1836
Frances Charlotte Parkhouse Joseph/Ann High St. Gun maker 3 11 1836
Harriet Mogridge Charles/Elizabeth St. George's Place Lab 6 11 1836
Francis Day Robert/Sarah High St. Pawn broker 9 11 1836 bn 3/7/1834
Henry Day Robert/Sarah High St. Pawn broker 9 11 1836
John Rogers William/Elizabeth Shuttern Painter 9 11 1836
Henry Small Isaac/Elizabeth Paul St. Stable keeper 10 11 1836
Henry Batt William/Ann High St. Innkeeper 10 11 1836
Elizabeth Rugg William/Mary Shuttern Lab 10 11 1836
Priscilla Wines John/Priscilla Shuttern Lab 10 11 1836
John James William/Mary Holway lane Lab 13 11 1836
Charles Win John/Betsey Shuttern Lab 20 11 1836
Elizabeth Marler James/Ester Holway Lab 20 11 1836
Ann Maria Warman William/Maria Shuttern Wheelwright 20 11 1836
William Mitchel Samuel/Jane Shuttern Wheelwright 20 11 1836
William Broom John/Maria Paul St. Chimney sweeper 27 11 1836
Mary Quick Thomas/Elizabeth North St. Harness maker 27 11 1836
William Maul William/Maria East St. Mason 11 12 1836
William Paramore Robert/Ann Shuttern Cordwainer 11 12 1836
Frederick Thomas Hammond Henry/Eleanor Castle green, Bishops Hull Nurseryman 15 12 1836
Thomas Davey Charles/Mary Halfway House, Shoreditch Butcher 15 12 1836
John Chidgey John/Sarah Eastreach Lab 18 12 1836
Arthur John Cox Arthur Charles/Emma Fore St. Druggist 21 12 1836
Charles Auskin John/Sarah East St. Carpenter 25 12 1836
William Quick William/Elizabeth Silver St. Smith 25 12 1836
Elizabeth Jane Brown George/Jane East St. Carpenter 25 12 1836
Frederick Turner Mary North St. 25 12 1836
Emma Harriet Atkins James/Mary Eastreach Tailor 25 12 1836
Emma Priscilla Cornish Charlotte Holway lane 25 12 1836
Charles Gray John/Charlotte High St. Cordwainer 25 12 1836
Joseph Deering Gray John/Charlotte High St. Cordwainer 25 12 1836 bn 6/6/1834
Isaac James Porter James/Elizabeth East St. Hatter 25 12 1836
Mary Ann Bounsell William/Betsey Eastreach Cordwainer 26 12 1836
Alfred Harcourt Thomas/Mary Ann Eastreach Carpenter 26 12 1836
Daniel Stewart John/Hannah Silver St. Innkeeper 1 1 1837
Robert Chubb Robert/Mary East St. Carpenter 1 1 1837
Selina Simmons James/Elizabeth Church Sq. Lab 1 1 1837
John Warren George/Susan Pitminster Lab 1 1 1837
Charles Warren George/Susan Pitminster Lab 1 1 1837
Emanuel Tutcher William/Jane Hunts Court Green grocer 2 1 1837
Charlotte Riden John/Betty East St. Smith 5 1 1837
Mary Tucker Hobbs Thomas/Jane East St. Tin man 5 1 1837
Ellen Hewer Pearce Susannah Eastreach 5 1 1837
Jane Nowel George/Ann Silver St. Smith 6 1 1837
Sarah Whetcombe Charlotte Workhouse 6 1 1837
Matilda Parsons John/Elizabeth High St. Lab 8 1 1837
Isabella Perry William/Mary Holway lane Lab 8 1 1837
Mary Virgin Thomas/Elizabeth Paul St. Butcher 8 1 1837 bn 16/4/1811
Susannah Wakely Hearn Robert/Elizabeth Fore St. Linen draper 12 1 1837
John Thomas Ash Samuel/Mary Ann Hunts Court Tailor 15 1 1837
Selina Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 15 1 1837
George Davis John/Sarah Jarmans Court Chaise driver 19 1 1837
Mary Jane Ebdon William/Jane Shuttern Grocer 22 1 1837
Eliza Jane Blatcher Daniel/Ann High St. Lab 22 1 1837
Charles Frederick Handell John Charles/Ann High St. Dyer 22 1 1837
Edward Hector Pomeroy William/Jane East St. Hairdresser 26 1 1837
George Turner Hammet George/Eliza North St. Cordwainer 26 1 1837
James Turner Hammet George/Eliza North St. Cordwainer 26 1 1837 bn 25/12/1835
Mary Ann Coleman Robert/Sarah Holway Wheelwright 29 1 1837
Jane Mitchel Samuel/Sarah North St. Lab 29 1 1837
William Richard Drake John/Jane Staple Fitzpaine Gamekeeper 2 2 1837
James Handole Samuel/Sarah East St. Lab 2 2 1837
Jane Grant William/Sarah High St. Carpenter 12 2 1837
George Edwin Upright Jane Silver St. 16 2 1837
John Webber William/Mary High St. Painter 19 2 1837
Henry Easton James/Jane Silver St. Gardener 19 2 1837
Mary Joannah Doble John/Mary Eastreach Cordwainer 2 3 1837
Emma Maria Wall Mary North St. 5 3 1837
William Stagg Joseph/Sarah East St. Confectioner 5 3 1837
Edwin Moses Dunn Daniel/Mary Ann Shuttern Mason 5 3 1837
Elizabeth Montague Trenchard Henry Charles/Elizabeth Hammet St. Solicitor 7 3 1837
Henry Lines John/Mary Shuttern Dyer 7 3 1837
James Fowler Benjamin/Hannah High St. Lab 19 3 1837
Caroline Wensley Thomas/Sarah High St. Lab 19 3 1837
Mary Jane Wensley Thomas/Sarah High St. Lab 19 3 1837
Eleanor Woollen James/Eleanor Holway lane Bricklayer 24 3 1837
Mary Ann Orchard William/Mary Ann Eastreach Cooper 26 3 1837
John Coles William/Mary Holway lane Lab 26 3 1837
Charles Sparks Henry/Nancy Shuttern Brick maker 28 3 1837
James Membry George/Ann Holway lane Clock maker 30 3 1837
George Roberts Robert/Jane Holway lane Lab 2 4 1837
Frederick Adams Joseph/Charlotte Eastreach Coach maker 2 4 1837
Elizabeth Ann Maria Chibbett William/Harriet Upper High St. Builder 6 4 1837
Thomas Hucklebridge Bartlett John/Charlotte Coleman East St. Plumber 6 4 1837
Frederick Coombs John/Sarah Holway lane Horse dealer 16 4 1837
Francis Edwin Miller Francis Barclay/Catherine Cannon St., St. James Printer 20 4 1837
Bernard Anstis Liddon Henry/Mary Hammet St. Surgeon 27 4 1837
Thomas Ridge Dyer Edward/Harriet High St. Innkeeper 27 4 1837
Mary Ann Toaten William/Jane North St. Lab 27 4 1837
William Turner William/Sarah Hammetts Place Gardener 27 4 1837
Mary Ann Craze Abraham/Mary Ann East St. Corporal in Royal Marines 27 4 1837
Ann Crease William/Mary Eastreach Painter 27 4 1837 bn 26/3/1814
Peter Crease William/Mary Eastreach Painter 27 4 1837 bn 29/8/1819
John Crease William/Mary Eastreach Painter 27 4 1837 bn 4/1/1823
Emma Jane Hiett Charles/Elizabeth High St. Cabinet maker 30 4 1837
Georgina Jane Leah Wyndham Edwardus/Anna Maria Upper High St. Solicitor 3 5 1837 bn 3/4/1835
Samuel Kitch Samuel/Isabella Workhouse Lab 12 5 1837
Eliza Linnard William/Eliza Holway lane Engineer 14 5 1837
Charles James Johnstone Edward/Lucy Eastreach Cordwainer 14 5 1837
Frederick Dunn James/Ann East St. Mason 14 5 1837
Alfred Herniman George/Mary Eastreach Builder 15 5 1837 (See NOTE 1)
John Ash John/Jane Hunts Court Cabinet maker 21 5 1837
Thomas Philip Pearce Thomas/Charlotte Eastreach Cordwainer 21 5 1837
Eli James Elsworthy Eli/Ann Eastreach Cordwainer 21 5 1837
Henry Chick John/Ann Shuttern Cordwainer 21 5 1837
William Lilly Parkhouse William/Ann Lilly High St. Cooper 25 5 1837
John Ford Hallet Francis/Elizabeth Church Sq. Baker 25 5 1837
Elizabeth Ann Hallet Francis/Elizabeth Church Sq. Baker 25 5 1837
Ellen Mattock Rubin/Hannah Castle green, Bishops Hull Cooper 28 5 1837
Anna Maria Stephens John/Sarah East St. Draper 1 6 1837
Mary Ann Hunt Henry/Louisa East St. Butcher 1 6 1837
Elizabeth Mercy Hartnell George/Mercy High St. Painter 8 1 1837
Henry Charles Hole James/Jane High St. Cabinet maker 11 6 1837
Charles Dean Joseph/Charlotte Shuttern Lab 11 6 1837
Margaretta Louisa Hazeland John Manning Innes/Margaretta Mount Solicitor 12 6 1837
Anna Maria Fickus Edmond/Anna North St. Tailor 14 6 1837
Anna Louisa Fickus Edmond/Anna North St. Tailor 14 6 1837
Emma Street Robert/Mary Ann East St. Grocer 15 6 1837
James Minifie Hill James/Sarah Holway lane Cordwainer 18 6 1837
Lot Leigh Thomas/Harriet High St. Carpenter 18 6 1837
Joseph Dingle John/Elizabeth East St. Brick maker 18 6 1837
Louisa Jane Aplin James/Sarah Holway lane Carpenter 21 6 1837
Ann Bryant Robert/Ann Star Plot Lab 21 6 1837
Mary Ann Joyce Catharine Workhouse 22 6 1837
Eliza Maul Elizabeth Workhouse 22 6 1837
Anne Trudell James/Anne Fore St. Ironmonger 23 6 1837
Alexander John Vibart Henry/Mary Rose Silver St. Gent 24 6 1837
John Palmer Joel/Mary Shuttern Brass finisher 25 6 1837
Hellen Victoria Hiett William/Ann Mount St. Cabinet maker 25 6 1837
Thomas William Bragg James/Ann East St. Tailor 25 6 1837
Lewellen Bishop John/Ann Eastreach Printer 29 6 1837 bn 17/11/1815
Albert Bishop John/Ann Eastreach Printer 29 6 1837 bn 18/1/1818
Ann Bishop John/Ann Eastreach Printer 29 6 1837 bn 13/7/1820
Clara Long James/Mary Paul St. Book binder 29 6 1837
John Josling William/Fanny East St. Mason 30 6 1837
John Criddle Robert/Harriet Eastreach Cordwainer 30 6 1837
Walter Bridle Laskey Thomas/Mary Hammetts St. Waggoner 30 6 1837
Caroline Langford William/Mary Holway lane Boatman 30 6 1837
Hannah Langford William/Mary Holway lane Boatman 30 6 1837
Samuel James Bagnell James/Mary Eastreach Butcher 30 6 1837
Hellen Gill Robert/Charlotte Eastreach Lab 30 6 1837
Selina Merrick John/Fanny Eastreach Brick maker 30 6 1837
Henry Hayman Robert/Charles Eastreach Lab 30 6 1837
Henry James Thatchell Henry/Maria Holway lane Cabinet maker 30 6 1837
Elizabeth Thatchell Henry/Maria Holway lane Cabinet maker 30 6 1837
Robert Stone David/Maria Holway lane Brazier 30 6 1837
James Stone David/Maria Holway lane Brazier 30 6 1837
Samuel John Stone David/Maria Holway lane Brazier 30 6 1837
Mark James Isaac/Sarah Eastreach Turner 1 7 1837
Martha Palmer Robert/Mary Eastreach Gardener 1 7 1837
Mary Ann Rew Edmond/Johannah Eastreach Smith 1 7 1837
Sarah Sophia Rew Edmond/Johannah Eastreach Smith 1 7 1837
John Durston John/Martha Holway lane Butcher 1 7 1837
Mary Durston John/Martha Holway lane Butcher 1 7 1837
Thomas Durston John/Martha Holway lane Butcher 1 7 1837
Robert Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
Charles Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
Sarah Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
John Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
Mary Ann Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
Jane Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
Emma Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 1 7 1837
Clara Jane Darby George/Susannah Silver St. Carpenter 2 7 1837
Charles Dunscombe Elizabeth Eastreach 2 7 1837
Joseph Frost? Charles/Elizabeth Shuttern Mason 2 7 1837
Joseph Dyer Charles/Mary Ann High St. Cabinet maker 4 7 1837
Jane Deering Edward/Maria Shuttern Lab 5 7 1837
William Weech John/Mary Silver St. Lab 9 7 1837
Eliza Hutchings Samuel/Phillis North St. Chaise driver 10 7 1837
Albert Henry Mudford Cornish John/Sarah Eastreach Lab 16 7 1837
Charlotte? Mayes James/Sarah Eastreach Cordwainer 16 7 1837 There are two names scratched out but Charlotte is fairly clear
Amelia Augusta Cleake William/Sarah Eastreach Cordwainer 16 7 1837
Ann Bicknell Barrett John/Elizabeth Castle green, Bishops Hull Vetinary Surgeon 17 7 1837
John Cresse Aaron/Sarah Eastreach Glazier 18 7 1837
William Quick John/Elizabeth High St. Grocer 23 7 1837
Walter Summerhays Philip/Elizabeth High St. Smith 23 7 1837
Charles Cox William/Ann Shoreditch Lab 23 7 1837
William Charles Norman James/Elizabeth Eastreach Cordwainer 27 7 1837
Mary Garland William/Sarah Hunts Court Cordwainer 27 7 1837
Clara Gooding Samuel/Ann High St. Cordwainer 3 8 1837
Sarah Criddle Robert/Harriet East St. Cordwainer 3 8 1837
Walter Charles Court William/Elizabeth High St. Printer 4 8 1837
Frederick Drew Hoskin William/Ann Eastreach Cordwainer 6 8 1837
Sarah Ann Brown Wilkins James/Hannah Eastreach Cordwainer 6 8 1837
John Payne Job/Jane Workhouse Silk weaver 6 8 1837
Lewis Alford Seward George/Mary East St. Haberdasher 10 8 1837
Eli Thomas John/Sarah Shuttern Bricklayer 10 8 1837
Thomas Shute Elizabeth Workhouse 10 8 1837
Alfred Edicott John/Elizabeth High St. Smith 13 8 1837
Isaac Mounter John/Eliza Barings Buildings Painter 16 8 1837
William Biddulph Pinchard William Price/Henrietta Mount St. Solicitor 17 8 1837
William Sharland John/Elizabeth High St. Tailor 17 8 1837
Agnes Orchard Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 20 8 1837
Alfred Copham Robert/Charlotte East St. Cordwainer 22 8 1837
Frances Buncombe Robert/Frances Fore St. Druggist 23 8 1837
Harriet Hall Henry/Harriet North St. Baker 27 8 1837
John Salter Ann Shuttern 27 8 1837
Sarah Pippet George/Eliza Clayfield Cottage Gent 1 9 1837
Amelia Channing John/Mary East St. Butcher 3 9 1837
Agnes Betty Channing John/Mary East St. Butcher 3 9 1837
Henrietta Elizabeth Alford Henry/Elizabeth Jane Hammet St. Surgeon 7 9 1837
Charles Way Charles/Eliza Shuttern Painter 7 9 1837
John Woodland Thomas/Rebecca Eastreach Lab 10 9 1837
Henry Thomas House Thomas/Elizabeth East St. Cordwainer 21 9 1837
Martha Myre Sparks Elizabeth Workhouse 22 9 1837
William Henry Rositer Sarah East St. 24 9 1837
Selona Townsend George/Mary Eastreach Lab 24 9 1837
Helen Elizabeth Badcock Henry/Georgiana Fore St. Banker 1 10 1837
Henry Stacey John/Maria Haydon Lab 1 10 1837
John Best Payne John/Dorcas High St. Innkeeper 5 10 1837
William Western Francis/Sarah Holway Lab 5 10 1837
Emma Brooks George/Louisa East St. Spring maker 5 10 1837
Mary Jane Higgins James/Mary Eastreach Mason 8 10 1837
James Aplin James/Harriet Fore St. Brightsmith 8 10 1837
Thomas Henry Smith Thomas/Ann Eastreach Innkeeper 8 10 1837
Elizabeth Hill Uriah/Elizabeth Shoreditch Carpenter 8 10 1837
Henry Hill Uriah/Elizabeth Shoreditch Carpenter 8 10 1837
Elizabeth Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 11 10 1837
Harriet Pring Samuel/Charlotte North St. Mason 11 10 1837
Emma Pearsey Richard/Harriet/Jane East St. Glazier 15 10 1837
John Boyce Richard/Mary Tancard St. Mason 15 10 1837
Ellen Webber Parr William/Elizabeth North St. Groom 15 10 1837
John Ernest West John/Augusta Mount Terrace Wine merchant 18 10 1837
William Edwin Edbrook James/Mary North St. Chaise driver 19 10 1837
Elizabeth Govier Abraham/Mary Ann St. James St. Sawyer 22 10 1837
Charles Copham William/Ann East St. Gilder 22 10 1837
Alexander Apperley Poole Kinlake John Alexander/Louisa Rebecca Hobart Place, Eaton Sq., London Barrister 31 10 1837
Louisa Parkin James/Mary Silver St. Tailor 5 11 1837
William Davey George/Ann High St. Stone mason 5 11 1837
Mary Ann Symes Thomas/Harriet Shuttern Cordwainer 5 11 1837
Henry Handell Theophilus/Elizabeth East St. Cordwainer 9 11 1837
John Ferdinand Upham Henry/Winifred Fore St. Hatter 16 11 1837
Jane Fidler John/Jane High St. Coachman 17 11 1837 bn 7/6/1820
Henry Rendall Thomas/Mary Hunts Court Cordwainer 19 11 1837
James Southwood John/Mary Shuttern Cabinet maker 30 11 1837
Mary Rugg Nicholas/Elizabeth Shuttern Servant 30 11 1837
Thomas Woodman Samuel/Mary Eastreach Cordwainer 30 11 1837
Catharine Elizabeth Duppa Crotch William Robert/Elizabeth Bishops Hull Clergyman 10 12 1837
James Standfast John/Sarah Church Sq. Wheelwright 14 12 1837
Frederick John Snow John/Charlotte King St., St. James Hatter 17 12 1837
Thomas Henry Marks George/Grace High St. Cordwainer 17 12 1837
Lucy Jane Stuckey Samuel/Elizabeth Jarmans Court Cordwainer 24 12 1837
William Venn William/Martha East St. Carpenter 24 12 1837
Emma Heames? James/Elizabeth Eastreach Wheelwright 24 12 1837
Charlotte Hawkins Joseph/Frances Holway lane Brick maker 24 12 1837
Louisa Ann Woodbury Charles/Ann Eastreach Cordwainer 24 12 1837
Sarah Ann Garland Charles/Susannah Shuttern Cabinet maker 25 12 1837
Ann Warren George/Susan Shoreditch Lab 25 12 1837
Sophia Matilda Cook Robert/Eliza Sarah Fore St. Draper 28 12 1837
Francis Hallett Francis/Elizabeth Church Sq. Baker 30 12 1837
John Bennett Joseph/Elizabeth Shuttern Corn factor 31 12 1837
James Hines? Mary Workhouse 4 1 1838
William Summerfield Charles/Jane Paul St. Smith 4 1 1838
William Henry Vasey Stephen/Jane Shuttern Hawker 6 1 1838
John Loyns Anthony/Mary Eastreach Smith 8 1 1838
Jane Likey Robert/Sarah King St., St. James Lab 14 1 1838
Charles Oaten James/Charlotte Shoreditch Lab 14 1 1838
Mary Ann Dingle Joseph/Mary Silver St. Lab 14 1 1838
Emily Hare John/Louisa North St. Painter 18 1 1838
William Williamson Newton John/Phoebe North St. Cooper 18 1 1838
Kezia Fox Charles/Betty High St. Weaver 21 1 1838
Eliza Dirman Robert/Maria Shoreditch Thatcher 21 1 1838
Samuel Newick Samuel/Elizabeth North St. Wheelwright 26 1 1838
Elizabeth Newick Samuel/Elizabeth North St. Wheelwright 26 1 1838
Mary Poole Jacob/Elizabeth Ann Shoreditch Baker 1 2 1838
John Herniman James/Sarah Eastreach Carpenter 1 2 1838
Alston Ricketts Charles Lord/Mary Ann East St. Vetinary Surgeon 2 2 1838
Eliza Tremere James/Ann Silver St. Currier 4 2 1838
Robert Henry Turner Robert Henry/Sarah East St. Servant 4 2 1838
Henry Andrews Ann East St. 4 2 1838
Mary Jane Northam James/Elizabeth High St. Carpenter 11 2 1838
Henry Curry Thomas/Mary West Monkton Brick maker 15 2 1838 bn 3/5/1836
Rhuben Curry Thomas/Mary West Monkton Brick maker 15 2 1838
Mary Elizabeth Westcombe Davey Charles/Mary Shoreditch Innkeeper 18 2 1838
Helen German Seaman William/Maria St. George's Place Cabinet maker 18 2 1838
William Henry Roberts William/Charlotte Ann East St. Silver smith 20 2 1838
Emily Brice James/Harriet Paul St. Carrier 21 2 1838
Elizabeth Jane Bond John/Loveday Olivers Place Tailor 24 2 1838
Philip Rider Philip/Sarah High St. Smith 25 2 1838
Hellen Jane Priest Caroline Matilda Eastreach 25 2 1838
Jane Craven George/Harriet Holway lane Weaver 25 2 1838
Emma Govier Isaac/Sarah Shuttern Sawyer 4 3 1838
Levinia Jane Perry William/Mary Holway lane Lab 4 3 1838
Edward King Trott Henry/Sarah Holway lane Servant 11 3 1838
Caroline Adams Joseph/Mary Eastreach Sawyer 11 3 1838
Harriet Sealy Charles/Eliza Jarmans Court Sawyer 11 3 1838
Henry Robert Stile? Robert/Mary Shuttern Cordwainer 18 3 1838
Harriet Pearce Richard/Harriet North St. Lab 25 3 1838
James Handoe Mary Ann East St. 25 3 1838
Emma Edney Rose Workhouse 29 3 1838
Mary Dimond Robert/Rose Workhouse Lab 29 3 1838
Harriet Miller Maria Workhouse 29 3 1838
Caroline Trump Elizabeth Workhouse 29 3 1838
Lucy Dimond Robert/Rose Workhouse Lab 29 3 1838
Thomas Marler James/Ester Holway Lab 1 4 1838
Mary Jane Mattocks Chapman John Mattocks/Jane High St. Carpenter 5 4 1838
James Webber Long Elizabeth Barings Buildings 6 4 1838
Henry Cornish Edward/Ann Eastreach Brick maker 8 4 1838
Mary Ann Biffing Mary Eastreach 12 4 1838
Thriza Creese Richard/Ann Castle green, Bishops Hull Smith 13 4 1838
Harriet King William/Sarah Shuttern Lab 15 4 1838
Ellen Ann Mason William/Eliza East St. Plasterer 16 4 1838
Caroline Lucy Dorothea Bell John/Ann East St. Merchant 18 4 1838 bn 2/12/1830
Julia Frances Harriet Beard John/Marion East St. Architect 18 4 1838 bn 27/12/1829
Charles Josian James Beard John/Marion East St. Architect 18 4 1838 bn 26/9/1835
George Lines John/Mary Shuttern Dyer 19 4 1838
Mary Agnes Rees Benjamin/Sarah North St. Innkeeper 19 4 1838 bn 19/10/1836
Benjamin James Rees Benjamin/Sarah North St. Innkeeper 19 4 1838
Elizabeth Hanney Eliza Eastreach 22 4 1838
Hester Webb Stevens George/Hester Melody Buildings Cabinet maker 26 4 1838
William Gilbert John/Sarah Eastreach Shuttle maker 29 4 1838
Harriet Fearncombe John/Sarah High St. Tailor 3 5 1838
Ann Elizabeth Aplin Charles/Juliana East St. Painter 3 5 1838
William Curry Edward/Elizabeth East St. Turner 6 5 1838
Henry Loadey Mary High St. 6 5 1838
Mary Ann Helliker Street Robert Waddams/Mary Ann East St. Grocer 8 5 1838
Hannah Norman Musto Samuel George/Mary Ann High St. Cordwainer 13 5 1838
Elizabeth Ann Selway Thomas/Mary North St. Painter 13 5 1838
John Hanney William/Ann St George's Place Lab 13 5 1838
George Criddle Henry/Mary Eastreach Maltster 13 5 1838
Emma Hayman Elizabeth Workhouse 14 5 1838
Henrietta Frances Cave-Brown Edward/Ann Crescent Gent 17 5 1838
Charles Welling Joseph/Eliza High St. Servant 20 5 1838
Hellen Talbot Jesse/Elizabeth Eastreach Lab 20 5 1838
Edmond Ironside Higgins Charles Hayes/Anne Elizabeth Fore St. Surgeon 24 5 1838
James Bollom William/Elizabeth Eastreach Carpenter 3 6 1838
Mary Jane Grant William/Elizabeth High St. Hairdresser 3 6 1838
Eliza Roper John/Ann Holway lane Carpenter 3 6 1838
Mary Ann Roper John/Ann Holway lane Carpenter 3 6 1838
Caroline Roper John/Ann Holway lane Carpenter 3 6 1838
Maria Goodenough Cox Arthur Charles/emma East St. Druggist 6 6 1838
Louisa Thatchell? Henry/Maria Holway lane Cabinet maker 7 6 1838
Thomas Bussell Thomas/Elizabeth High St. Painter 10 6 1838
Mary Ann Griffin Nowell Thomas/Mary North St. Cordwainer 14 6 1838
Francis Symes Robert/Ann Shuttern Lab 14 6 1838
Mary Jane Harvey Charles/Ann East St. Painter 17 6 1838
Mary Jane Johnson Edward/Louisa Eastreach Cordwainer 17 6 1838
John Woodford Abel/Sarah High St. Carpenter 21 6 1838
William John Buston William/Charlotte Shuttern Hawker 21 6 1838
Eliza Ward Elizabeth Shuttern 21 6 1838
Francis William Carliel John/Ruth Eastreach Carpenter 24 6 1838
Thomas Cavel Richard/Mary High St. Baker 24 6 1838
Mary Copham William/Mary East St. Fishing rod maker 28 6 1838
Mary Ann Warr George/Eliza Shuttern Servant 1 7 1838
John Cure Mary Ann East St. 1 7 1838
Jane Cure Mary Ann East St. 1 7 1838
John Addicott John/Elizabeth High St. Smith 8 7 1838
Richard Mathews Richard/Sarah East St. Painter 15 7 1838
Louisa Ann Hazeland John Manning Innes/Margaretta Mount Solicitor 25 7 1838
Margaret Parsons Robert/Mary East St. Currier 26 7 1838
John Scobell Mathews William/Susan High St. Porter 26 7 1838
Harriet Orchard William/Mary Ann Eastreach Cooper 26 7 1838
Elizabeth Hawkins Abraham/Elizabeth Hammetts Place Lab 26 7 1838
Elizabeth Durman Marshall William/Elizabeth Paul St. Cordwainer 29 7 1838
Edwin Bacon Joseph/Elizabeth Paul St. Smith 29 7 1838
William Codrington John/Mary Ann Melody Buildings Brass founder 29 7 1838
Caroline Besley William/Mary Northtown Maltster 29 7 1838
Mary Townsend Elizabeth Workhouse 31 7 1838
Amelia Fox James/Elizabeth Holway Mason 5 8 1838
Emma Atkins James/Mary Eastreach Tailor 5 8 1838
James Owsley James/Elizabeth Shoreditch Lab 5 8 1838
Elizabeth Vickery John/Mary Shuttern Servant 5 8 1838
William Melhuish Mary Workhouse 6 8 1838
William Clapp Mary East St. 12 8 1838
Irwin Edward Bainbridge Cox Edward William/Sophia Ann Hammett St. Solicitor 12 8 1838
Sarah Cottrell James/Eliza High St. Cordwainer 16 8 1838
Mary Jane Rowe Allen Richard William/Jane Fore St. Draper 19 8 1838
William Henry Jenkins William/Harriet North St. Tailor 23 8 1838
Henry Montague Trenchard Henry Charles/Elizabeth Hammet St. Solicitor 24 8 1838
John Chick Joseph/Elizabeth Eastreach Smith 26 8 1838
John Davie John/Harriet High St. Lab 26 8 1838
John Cox Robert/Susan High St. Painter 2 9 1838
Sarah Calbreath Benjamin/Lydia Eastreach Weaver 2 9 1838
William Charles Lucas Joseph/Ellen Shuttern Lab 2 9 1838
William Alfred Frost Charles/Elizabeth Shuttern Bricklayer 16 9 1838
Harriet Emily Bromsgrove James/Ann Holway lane Butcher 16 9 1838
Mary Harriet Winn John/Betty Shuttern Lab 16 9 1838
Charles Gill Robert/Mary Eastreach Lab 16 9 1838
Robert James Marks Sarah Shuttern 16 9 1838
Eliza Brooks Henry/Harriet Eastreach Wool comber 16 9 1838
James ? ? Workhouse 16 9 1838 (Just says "unknown")
William Vickery James/Betsey North St. Lab 21 9 1838
Francis Western Francis/Sarah Holway Lab 23 9 1838
James Bailey Mary Holway lane 23 9 1838
Emily Stone Elizabeth Barings Buildings 23 9 1838
Harriet Stagg Joseph/Sarah East St. Confectioner 27 9 1838
Louisa Pomeroy William/Jane Fore St. Hairdresser 27 9 1838
Sarah Ann Stephens John/Sarah East St. Draper 4 10 1838
Ruben Norman George/Elizabeth Shuttern Hairdresser 7 10 1838
John Small Isaac/Elizabeth Paul St. Livery stable keeper 7 10 1838
Emma Perry Samuel/Maria Shoreditch Lab 11 10 1838
William Toller Thomas/Edith Shoreditch Lab 14 10 1838
Walter Turner John/Kezia Castle green, Bishops Hull Lab 14 10 1838
Emma Sharp Thomas/Sarah Shuttern Lab 14 10 1838
Mary Ann Chidgey John/Sarah Eastreach Lab 14 10 1838
Elizabeth Jane Webber William/Mary High St. Painter 14 10 1838
Louisa Harriet Fearncombe Thomas/Louisa East St. Agent to a wine merchant 18 10 1838
Thomas Fudge Thomas/Maria High St. Stone mason 21 10 1838
Elizabeth Ewans? Samuel/Ann Eastreach Corporal in 9th. Regiment of Foot 25 10 1838
Richard Morgan Richard/Elizabeth Shuttern Lab 25 10 1838
Ann Bubear Charles/Ann Melody Buildings Carpenter 28 10 1838
Robert James Lane Sarah Paul St. 1 11 1838
Catherine Ann Greed Thomas/Ann Holway lane Painter 1 11 1838
John Greed Thomas/Ann Holway lane Painter 1 11 1838
Emma Spiller Matthew/Eliza Eastreach Cordwainer 4 11 1838
Mary Ann Bartholomew Joseph/Mary Workhouse 6 11 1838
William Adams Sarah Workhouse 6 11 1838
Jane Cummins Elizabeth Workhouse 6 11 1838
Elizabeth Holway Mary Ann Workhouse 6 11 1838
Elizabeth Westcott William/Harriet North St. Lab 8 11 1838
George Whensley John/Lucy Ann High St. Coachman 8 11 1838
John Dunster John/Sarah East St. Cordwainer 11 11 1838
William John Hill James/Sarah Holway lane Cordwainer 15 11 1838
Henrietta Court William/Elizabeth High St. Printer 15 11 1838
Elizabeth Saturley Samuel/Elizabeth Silver St. Innkeeper 19 11 1838
Mary Ann Hole George/Edith Castle green, Bishops Hull Chaise driver 25 11 1838
Elizabeth Pearce Robert/Susannah East St. Hairdresser 25 11 1838
Eliza Maria Morrish Joseph/Sarah East St. Tanner 2 12 1838
Emma Beacher Daniel/Elizabeth High St. Lab 6 12 1838
Edward Thatcher William/Harriet Silver St. Lab 9 12 1838
John Sulley Henry/Sarah Queens Lane Lab 9 12 1838
Ellen Mary Ware James/Mary North St. Cooper 13 12 1838
James Tucker Babb John/Mary Paul St. Tailor 13 12 1838
Thomas Forward Ann Heathfield 13 12 1838
Selina Simmons James/Elizabeth Church Sq. Chandler 20 12 1838
William Lane John/Maria Holway Lab 24 12 1838
William Kallaway James/Elizabeth Cannon St., St. James Tanner 25 12 1838
Charles Incledon John/Martha Eastreach Brewer 25 12 1838
Sarah Jane Smith William/Ann Mount lane Brewer 25 12 1838
John Rowsell Samuel/Sarah Shuttern Mason 25 12 1838
Harriet Jane Wood William/Mary Ann Burtons Square Smith 25 12 1838
William Thomas Davey Thomas/Mary Barings Buildings Hatter 25 12 1838
Philip Rawlins Richard/Rebecca Eastreach Cordwainer 25 12 1838
Charles Rawlins Richard/Rebecca Eastreach Cordwainer 25 12 1838
Elizabeth Gosney Henry/Mary Ann Eastreach Bacon factor 27 12 1838
James William Walker John/Ann Silver St. Lab 30 12 1838
Thomas Cavil Thomas/Fanny East St. Lab 30 12 1838
Walter Hanney John/Lucy North St. Lab 6 1 1839
Elizabeth Susan Bryant Robert/Elizabeth Dowsland Farmer 6 1 1839 bn 16/?/1826
William Dudderidge John/Amelia Eastreach Carpenter 6 1 1839
William Lane John/Maria Holway Lab 6 1 1839
Henry Jefferies Badcock Henry/Georgiana Fore St. Banker 13 1 1839
John Henry Rawlins John/Sarah North St. Cordwainer 13 1 1839
Henry Charles Saturley Samuel/Hannah Eastreach Baker 13 1 1839
George Handel David/Ann Eastreach Cordwainer 17 1 1839
Emma Bailey Pearce John/Izett Eastreach Innkeeper 20 1 1839
Thomas Wall Iziah/Jane Shuttern Lab 20 1 1839
Nathaniel Jarman Edward/Elizabeth Eastreach Lab 20 1 1839
Frances Jane Bryant Robert/Honour Star Plot Lab 20 1 1839
Hannah Bryant Robert/Honour Star Plot Lab 20 1 1839
Charlotte Bond Charles/Elizabeth Holway lane Lab 20 1 1839
William Taylor Ann Workhouse 20 1 1839
Mary Ann Perry Mary Workhouse 20 1 1839
Harriet Westcott Ann Workhouse 20 1 1839 bn 6/1/1839
Richard Facey Sarah Workhouse 20 1 1839
Richard Samuel Barton James/Mary Paul St. Sergeant in Royal Marines 24 1 1839
James Haberfield James/Jane Eastreach Carpenter 27 1 1839
James Robert Chick James/Elizabeth Shuttern Cordwainer 27 1 1839
Ann Chaffey Charles/Elizabeth Silver St. Cabinet maker 27 1 1839
Emma Cornish William/Sarah Eastreach Brick maker 3 2 1839
Mary Ann Quick William/Elizabeth Paul St. Smith 10 2 1839
John Drew Hoskins John Drew/Ann Eastreach Cordwainer 10 2 1839
Ellen Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 13 2 1839
Jane Goodman James/Sarah Silver St. Jeweller 13 2 1839
Robert Copham Robert/Charlotte East St. Cordwainer 14 2 1839
Emily Stevens William/Charlotte Fore St. Sadler 21 2 1839
Mary Ann James Isaac/Sarah Eastreach Turner 24 2 1839
Jesse William Fowler Benjamin/Hannah High St. Smith 24 2 1839 (The "Jesse" is very faint but there is certainly a word before "William")
William Woodland William/Elizabeth North St. Lab 24 2 1839
Joseph Porter James/Elizabeth East St. Hatter 24 2 1839
Hannah Maria Graddon James/Hannah Eastreach Cooper 24 2 1839
Alfred Searle William/Harriet Eastreach Lab 24 2 1839
Maria Tucker Charles/Sarah Cannon St., St. James Cordwainer 24 2 1839
Daniel Wakely Hearn Robert/Elizabeth Wakely Fore St. Draper 1 3 1839
Charles Dyer Charles/Mary Ann High St. Cabinet maker 3 3 1839
Alfred Coles Samuel/Mary Shuttern Cordwainer 10 3 1839
Eleanor Coles Samuel/Mary Shuttern Cordwainer 10 3 1839
Jane Easton James/Jane Silver St. Gardener 10 3 1839
Sarah Turle John/Eliza Fore St. Grocer 13 3 1839
Daniel Pring Alford Henry/Elizabeth Hammet St. Surgeon 13 3 1839
Elizabeth Baugley? William/Mary Ann Victoria Place Brush maker 14 3 1839
Eliza Clara James James/Mary Ann Holway lane Lab 17 3 1839
Henry Robert Smith Thomas/Ann Elizabeth East St. Broker 24 3 1839
Samuel Gledining Samuel/Mary East St. Smith 24 3 1839
Robert William Markes William/Jane High St. Cordwainer 26 3 1839
William Valentine Honebone John Valentine/Mary Eastreach Sergeant in 8th. Regiment of Foot 28 3 1839
William Harding John/Fanny St. James St. Moulder 31 3 1839
Simeon Wines John/Priscilla Shuttern Lab 31 3 1839
Henry Fox Charles/Betsey High St. Weaver 31 3 1839
Simon Goodding Ann Wellington workhouse 31 3 1839
Thomas Bickham Mary Workhouse 31 3 1839
William Bird Robert/Tryphena East St. Lab 4 4 1839
George Aplin James/Harriet Melody Buildings White smith 7 4 1839
Frederick Greed George/Elizabeth Holway lane Painter 7 4 1839
Emma Jane Cleake William/Sarah East St. Cordwainer 7 4 1839
Robert William Markes William/Jane Jarmans Court Cordwainer 14 4 1839
Emily Merrick John/Fanny Eastreach Brick maker 14 4 1839
Augusta Preddy William/Anna High St. Watch maker 14 4 1839
Mary Ann Nation Mary Workhouse 14 4 1839
Walter Thomas Woollen James/Eleanor Holway lane Bricklayer 18 4 1839
Margaret Wilkins James/Hannah Eastreach Cordwainer 18 4 1839
Charles Durston John/Martha Holway lane Butcher 25 4 1839
William Walter Andrews Henry/Elizabeth East St. Tailor 28 4 1839
Anna Maria Hopkins John/Maria Eastreach Wheelwright 28 4 1839
Mary Jane Garland William/Sarah Hunts Court Cordwainer 2 5 1839
William Haker Bond Mark/Ann Jarmans Court Maltster 2 5 1839
Charles Green George/Sarah East St. Gardener 2 5 1839
Elizabeth Annetta Upham William/Elizabeth Mount St. 2 5 1839 bn 19/8/1835
Mary Augusta Upham William/Elizabeth Mount St. 2 5 1839
Charles Rowsell John/Elizabeth Holway lane Lab 5 5 1839
Mary Jane Kitch? Mary Tancard St. 9 5 1839
Elizabeth Linton Robert/Charlotte Shuttern Cabinet maker 12 5 1839
Henry James Woodman Every Maria Workhouse 12 5 1839
Fanny Chapman Valentine/Jane Workhouse 12 5 1839
John William Locke James/Martha East St. Spirit merchant 15 5 1839
Edwin Millard John/Sarah East St. Cordwainer 19 5 1839
Mary Ann Hole James/Jane High St. Cabinet maker 19 5 1839
William Hole William/Mary High St. Cordwainer 19 5 1839
Thomas Tape William/Ann Shuttern Smith 19 5 1839
John Thomas Handel John Charles/Ann Hannah East St. Dyer 19 5 1839
George Stone David/Maria Holway lane Brazier 19 5 1839
Mary Bluett John/Jane Fore St. Grocer 22 5 1839 bn 19/11/1827
Mary Jane Kinter Welch Robert More/Jane Mullings Workhouse Govenor of the Workhouse 23 5 1839
Caroline Hawkins James/Maria Holway lane Lab 26 5 1839
Emma Applin James/Sarah South St. Carpenter 30 5 1839
Charles Townsend George/Mary East St. Lab 6 6 1839
James Priest Richard/Ann High St. Cabinet maker 9 6 1839
Emily Davis John/Kedila? Victoria Place Dyer 13 6 1839
Ellen Bridge George/Sarah High St. Servant 16 6 1839
Joseph Adams Joseph/Charlotte Eastreach Smith 16 6 1839
John Clarke Gibson William/Harriet Fore St. Mail Guard 20 6 1839
Alfred Jarman Samuel/Hannah Eastreach Cordwainer 20 6 1839
Henry Rugg Adam/Harriet Shuttern Carpenter 23 6 1839
Simon Radford Simon/Eliza Eastreach Lab 23 6 1839
William Henry Mead Samuel/Hannah Paul St. Tailor 23 6 1839
Mary Ann Mead Samuel/Hannah Paul St. Tailor 23 6 1839
Edward Pike Benjamin/Sarah High St. Smith 27 6 1839
Frederick John Hopkins Richard/Elizabeth Eastreach Cordwainer 30 6 1839
Eliza Hole Charles/Ann Paul St. Coach trimmer 30 6 1839
Ann Handel Theophilus/Elizabeth East St. Cordwainer 30 6 1839
Edwin Rufus Winter Thomas/Judith High St. Hairdresser 4 7 1839
Clara Bond John/Loveday Crescent Tailor 7 7 1839
Henry Meredith Vibart Henry/Mary Rose Silver St. Gent 8 7 1839
William Hiett William/Ann Mount Cabinet maker 14 7 1839
Mary Ann Bracher John/Mary Victoria Place Ostler 14 7 1839
Emily Tite Walter/Elizabeth North St. Innkeeper 21 7 1839
William Henry Shepherd James/Joan High St. Writer 25 7 1839
William Webber John/Mary Melody Buildings Smith 28 7 1839
Robert Waddams Street Robert Waddams/Mary Ann East St. Grocer 31 7 1839
Emma Gooding Samuel/Ann High St. Cordwainer 1 8 1839
Thomas Ward John/Mary Ann East St. Hairdresser 4 8 1839
Isaac Loyns Anthony/Mary Eastreach Smith 4 8 1839
Frances Susan May Frederick/Mary Charlotte Fore St. Book seller 8 8 1839
Mary Rogers George/Mary Shuttern Servant 10 8 1839
Harriet Mayes James/Elizabeth Eastreach Cordwainer 11 8 1839
William Brice Thomas/Sarah North St. Cordwainer 15 8 1839
Mary Hatchwell Gideon/Mary Middle St., St. James Writer 15 8 1839
Stephen Curry Thomas/Mary West Monkton Brick maker 21 8 1839
Samuel James Bagnell James/Mary Eastreach Lab 21 8 1839
Mary Elizabeth Moore Charles John/Caroline Silver St. Painter 23 8 1839
Charles Dunn Daniel/Mary Ann Shuttern Mason 23 8 1839
Jemima Paviour Charles/Ann Victoria Place Lab 5 9 1839
Alexander Day Robert/Sarah High St. Pawn broker 5 9 1839
James Darby George/Susan East St. Carpenter 8 9 1839
Henry Hopkins William/Elizabeth Holway lane Gardener 8 9 1839
William Hopkins William Farthing/Sarah Silver St. Gardener 8 9 1839
Louisa Wakely Hearn Robert/Elizabeth Fore St. Linen draper 12 9 1839
Stephen Bartlett Truscott James/Sarah Cheapside Draper 12 9 1839
Robert Thomas Turner John/Sarah High St. Tailor 15 9 1839
Thomas Record Thomas/Ellen Paul St. Smith 15 9 1839
Louisa Willey William/Eliza Bishops Hull Lab 22 9 1839
Albert Cox Aurther Charles/Emma East St. Druggist 26 9 1839
Thomas Syms Thomas/Harriet Shuttern Cordwainer 29 9 1839
Francis Vickery James/Elizabeth North St. Lab 29 9 1839
Nonsuch (son) Davey James/Mary Shuttern Carpenter 29 9 1839
Maria Curry John/Elizabeth Jarmans Court Carpenter 3 10 1839
Jacob Owsley James/Elizabeth Shoreditch Lab 6 10 1839
Elizabeth Phippin Samuel/Sarah High St. Hairdresser 10 10 1839
Mary Jane Cornish William/Hannah Eastreach Private in the 46th. Regiment 17 10 1839
Elizabeth Rendell Quick Thomas/Elizabeth North St. Harness maker 20 10 1839
Mary Jane Potter Joseph/Jane High St. Currier 24 10 1839
Henry Leonard William/Eliza Holway lane Engineer 24 10 1839
Mary Jane Hickman William Brown/Elizabeth High St. Baker 31 10 1839
Emma Chapman John Mattocks/Jane High St. Carpenter 31 10 1839
Emma Sophia Hembrow Isaac/Elizabeth East St. Lab 31 10 1839
Charles Lilley Parkhouse William/Ann Lilley High St. Cooper 14 11 1839
William Palmer James/Elizabeth East St. Lab 14 11 1839
Alfred Newick Samuel/Anna North St. Wheelwright 17 11 1839
Emily English Cook Robert/Sarah Eliza Fore St. Linen draper 22 11 1839
Joseph Dingle Joseph/Mary Holway lane Lab 24 11 1839
George Creedy George/Ann East St. Cordwainer 27 11 1839
Emma Ann Symes John/Mary Jarmans Court Lab 1 12 1839
Amelia Hiett Bragg John/Fanny East St. Carpenter 1 12 1839
Mary Ann Lawrence Samuel/Ann Hammets Place Plumber 1 12 1839
Fanny Liddon Henry/Mary Elizabeth Church Sq. Surgeon 6 12 1839
Emma Mounter John/Eliza Melody Buildings Painter 8 12 1839
Grace Lewis Robert/Mary Ann Paul St. Lab 15 12 1839
William Henry Stuckey William/Sarah High St. Coach trimmer 26 12 1839
Rosina Bluett James/Ann East St. Carpenter 26 12 1839
Alfred Henry Clarke Hartnell Eliza Shuttern 26 12 1839
Ann Hawkins Abraham/Elizabeth Hammets sq Lab 27 12 1839
Elizabeth Burton? Warman Samuel/Sarah Eastreach Smith 29 12 1839
William Criddle Henry/Mary Eastreach Lab 29 12 1839