TAUNTON ST. MARY MAGDALENE BAPTISMS 1813 TO 1819

Fname Sname Parents Abode Trade DD MM YYYY
Charles Peter Thorn Robert/Susannah Eastreach Currier 3 1 1813
Philip Heyman Dod Henry/Susan Fore St. Coal Merchant 5 1 1813
Robert Brice James/Petronella Paul St. Carrier 6 1 1813
Henry Brice James/Petronella Paul St. Carrier 6 1 1813
John Smith John/Sophia Silver St. Smith 6 1 1813
Sarah Elizabeth Lowman Hellyar John/Sarah North St. Hatter 7 1 1813
James Farthing James/Hannah High St. Husbandman 10 1 1813
William Click Samuel/Mary East St. Chaise driver 10 1 1813
John Willey Thomas/Elizabeth East St. Printer 17 1 1813
Sarah Leach Richard/Maldrick Eastreach Carpenter 17 1 1813
Sarah Hooper William/Ann East St. Husbandman 17 1 1813
Thomas Hickman Thomas/Hester High St. Mercer 19 1 1813
Eliza Hickman Thomas/Hester High St. Mercer 19 1 1813
Joseph Hickman Thomas/Hester High St. Mercer 19 1 1813
Mary Cure Philip/Betty North St. Harness maker 24 1 1813
Thomas Tudball William/Mary Ann Fore St. Grocer 28 1 1813
Charles Henry Mogeridge William/Hannah Barracks Sergeant in 40th. Regiment 28 1 1813
Robert Winter Henry/Charlotte Barracks Drummer in 40th. Regiment 31 1 1813
Caroline Bray Samuel/Sarah High St. Coach driver 31 1 1813
Mary Ann Wood Sealy John/Mary Ann Fore St. Grocer 3 2 1813
John Sealy John/Mary Ann Fore St. Grocer 3 2 1813
Elfrida Sealy John/Mary Ann Fore St. Grocer 3 2 1813
Richard Batt William/Maria Fore St. Carpenter 10 2 1813
James Farrance Henry/Mary High St. Chaise driver 14 2 1813
James Frost William/Mary Shuttern Carpenter 14 2 1813
William Lowman William/Sarah Barracks Sergeant in 40th. Regiment 17 2 1813
John Butson Ambrose/Ann High St. Coach driver 18 2 1813
Grace Vallance Peter/Elizabeth Shoreditch Sawyer 18 2 1813
Sarah Cornish James/Sarah Eastreach Cordwainer 21 2 1813
Charles Frost Mary Shuttern Servant 21 2 1813
Hannah Morman William/Jane High St. Mail coachman 26 2 1813
James Morrish Betty Silver St. 1 3 1813
Hannah Land Robert/Hannah North St. Carpenter 3 3 1813
Robert Lane Robert/Hannah North St. Carpenter 3 3 1813
George Morgan Bucknell Robert/Margaret Fore St. Tallow chandler 4 3 1813
John Long Mark/Sarah North St. Stone mason 4 3 1813
John Long John/Mary North St. Stone mason 4 3 1813 (I'm a bit suspicious of this but thatís whats written)
Charles Miles Sarah Workhouse 7 3 1813
Jane Jarvis John/Susanna Eastreach Weaver 14 3 1813
Henry Simmons Henry/Mary North St. Lamplighter 18 3 1813
John Burk? Francis/Elizabeth High St. Cordwainer 21 3 1813
Maria Higgins John/Matilda East St. Bricklayer 21 3 1813
Mary Coram Leversedge William/Martha Fore St. Mercer 25 3 1813
Parscha (dau) Hoskins Philip/Mary Eastreach Sergeant in Royal Marines 25 3 1813
Charles Wadham Andrew/Ann East St. Sawyer 28 3 1813
Mary Babb William/Elizabeth North St. Carpenter 28 3 1813
Mary Luxton John/Ann High St. Carpenter 4 4 1813
John Luxton John/Ann High St. Carpenter 4 4 1813
Thomas Hitchcock Henry/Ann High St. Smith 4 4 1813
William Bryant James/Sarah Dowsland farm Surgeon 8 4 1813
Mary Ann Hartnold Nicholas/Sarah Eastreach Painter 11 4 1813
Mary Ann Foxwell Benjamin/Grace Paul St. Innkeeper 15 4 1813
Robert Templman Thomas/Joan Eastreach Baker 18 4 1813
Thomas Satchal Thomas/Ann Paul St. Wheelwright 18 4 1813
Charles Coles Thomas/Elizabeth Workhouse Husbandman 18 4 1813
Hannah Bruford Francis/Rachael East St. Carpenter 25 4 1813
Jasper Porter Reuben/Sarah North St. Harness maker 9 5 1813
Louisa Poole Joseph/Jane Hammet Square Lab 9 5 1813
James Mounshier William/Elizabeth Silver St. Brickmaker 13 5 1813
Charles Wake John/Elizabeth North St. Innkeeper 13 5 1813
William Hiett William/Hannah Eastreach Cabinet maker 16 5 1813
Sarah Lucas Samuel/Elizabeth East St. Husbandman 16 5 1813
William Champante Joggett Jacob/Fanny Fore St. Stationer 17 5 1813
Fanny Champante Joggett Jacob/Fanny Fore St. Stationer 17 5 1813
Mary Champante Joggett Jacob/Fanny Fore St. Stationer 17 5 1813
Henrietta Leigh Henry James/Ann Whitmash Hammet St. Attorney-at-Law 19 5 1813
Henry Bluett John/Jane Hammet St. Grocer 28 5 1813 Privat bap; Recvd into church 27/11/1814
Ann Stuckey James/Ann High St. Bricklayer 30 5 1813
James Mills William/Mary North St. Gardener 6 6 1813
William Woodbury John/Mary High St. Lab 6 6 1813
Henry Coles Mary Workhouse 13 6 1813
Samuel Seaman William/Ann High St. Sawyer 20 6 1813
Mary Ann Harman Elizabeth East St. 20 6 1813
John Phillips James/Mary North St. Lab 27 6 1813
Mary Buncombe William/Sarah East St. Chaise driver 4 7 1813
Anisha Worthington Thomas Giles/Elizabeth Eastreach Gent. 7 7 1813
Elizabeth Jane Pring James/Elizabeth North St. Coal Merchant 8 7 1813
William Hardiman William/Mary High St. Cordwainer 11 7 1813
John Crone John/Frances Eastreach Sergeant in Recruiting Staff 11 7 1813
James Wilkins Henry/Mary East St. Private in 40th. Regiment 11 7 1813
Huntly George Hooper Henry/Caroline Crescent Captaint in 87th. Regiment 25 7 1813
Eliza Escott William/Hannah Shuttern Husbandman 25 7 1813
Webber Small William/Hannah High St. Innkeeper 30 7 1813
William Cork William/Elizabeth High St. Bricklayer 1 8 1813
Charlotte Clapp Henry/Ann North St. Waggoner 1 8 1813
Eliza Stone James/Sarah Paul St. Baker 5 8 1813
Thomas Sprake Nernberg? John/Susanna Tangier Writing clerk 22 8 1813
Ann Allen Robert/Deborah Eastreach Mason 22 8 1813
Noah Jones William/Jane High St. Sailor 12 9 1813
Charles Fort Jane High St. 12 9 1813 )Twins
William Fort Jane High St. 12 9 1813 )Twins
John Davies James/Charlotte High St. Private in 1st. Royal Scots 19 9 1813
Emma Green Robert/Sarah East St. Taylor 23 9 1813
Eliza Allen Thomas/Lavinia Fore St. Smith 26 9 1813
Hannah West John Hooke/Hannah Fore St. Spirit Merchant 30 9 1813
John West John Hooke/Hannah Fore St. Spirit Merchant 30 9 1813
Samuel West John Hooke/Hannah Fore St. Spirit Merchant 30 9 1813
James West John Hooke/Hannah Fore St. Spirit Merchant 30 9 1813
George Southwood William/Mary Eastreach Smith 30 9 1813
Elizabeth Godfrey William/Mary North St. Cordwainer 3 10 1813
John Syms William/Sarah Eastreach Cordwainer 3 10 1813
William Trickers? Thomas/Elizabeth East St. Carver 10 10 1813
John Townsend Henry James/Catherine Fore St. Mercer 17 10 1813
Mary Townsend Henry James/Catherine Fore St. Mercer 17 10 1813
Charles Arberry George/Sarah High St. White smith 17 10 1813
Ann Southwood Henry/Jane Shuttern Husbandman 24 10 1813
Eliza Perry John/Sarah East St. Husbandman 31 10 1813
Eliza Criddel James/Elizabeth East St. Wool comber 7 11 1813
Mary Ann Mockeridge Ann Shuttern 7 11 1813
Sarah Quick William/Jane Silver St. Waggoner 14 11 1813
Ann Wilson William/Betty High St. Innkeeper 21 11 1813
Robert Criddle Robert/Frances Paul St. Smith 21 11 1813
Amelia Turle William/Sarah East St. Innkeeper 25 11 1813
James Day Edward/Jane Barracks Sergeant in 13th. Regiment 28 11 1813
Ann Luxton Robert/Elizabeth High St. Carpenter 28 11 1813
Ann Kinch John/Martha High St. Weaver 2 12 1813
James Click William/Julia High St. Innkeeper 2 12 1813
Henry Paine Henry/Sarah East St. Husbandman 5 12 1813
Thomas Garland Samuel/Jane East St. Cordwainer 5 12 1813
Ann Slocock Mary High St. 5 12 1813
Mary Sophia Kinglake William/Mary Mary St. Attorney-at-Law 6 12 1813
Emma West John Hooke/Hannah Fore St. Spirit Merchant 7 12 1813
Henry Bastin Sarah Silver St. 9 12 1813
Samuel Allen Samuel/Mary Fore St. Lab 12 12 1813
Sarah Warren John/Ann East St. Sawyer 12 12 1813
Mary Ann Murtle Sarah Eastreach 12 12 1813
Ann Properjohns Joseph/Elizabeth High St. Carpenter 25 12 1813
Maria Brown James/Sarah 41st. Regiment 25 12 1813
James Brown James/Sarah 41st. Regiment 25 12 1813
Robert Whetcombe Richard/Betty Silver St. Wool comber 25 12 1813
Eliza Drew John/Sarah High St. Husbandman 25 12 1813
William Allen Samuel/Elizabeth East St. Lab 25 12 1813
Elizabeth Allen Samuel/Elizabeth East St. Lab 25 12 1813
Thomas Smith Thomas/Jane Silver St. Brickmaker 25 12 1813
Harriet Caller John/Jane Eastreach Husbandman 25 12 1813
William Edwards James/Sarah Shuttern Lab 25 12 1813
Joseph Dyer Joseph/Mary East St. Cordwainer 26 12 1813
John Tooze John/Mary Eastreach Weaver 27 12 1813
William Cox William Charles/Harriet Fore St. Ironmonger 28 12 1813
Charles John Cox William Charles/Harriet Fore St. Ironmonger 28 12 1813
Jacob Bastable John/Peggy East St. Brushmaker 28 12 1813
Sarah Herniman George/Mary East St. Joiner 2 1 1814
William Tucker John/Sarah Silver St. Carpenter 6 1 1814
John Isaac Lovill Thomas/Mary East St. Brasier 6 1 1814
Caroline Ann Dyer John/Fanny Silver St. Turner 13 1 1814
Charles Johnstone James/Honor East St. White smith 13 1 1814
Phoebe Carter Bartholomew/Ann North St. Tailor 16 1 1814
George Lockyer Calder William/Elizabeth Silver St. Carpenter 3 2 1814
Robert Crocker Robert/Mary Fore St. Painter 6 2 1814
Sarah Sanford Isaac/Mary East St. Mason 6 2 1814
James Wyatt John/Peggy East St. Sawyer 6 2 1814
Jane Shaddick Weaver Henry/Nancy Silver St. Cordwainer 10 2 1814
Joseph Voisey Thomas/Elizabeth East St. Gardener 10 2 1814
Mary Ann Wassell Cure Philip/Elizabeth North St. Harness maker 13 2 1814
James Trubey James/Sarah High St. 13th. Regiment 13 2 1814
Noah Cridland Mary Eastreach 13 2 1814
Ann Bruford George/Sarah Fore St. Druggist 23 2 1814
George Body George/Mary Silver St. Innkeeper 24 2 1814
James Webster Poole Job/Mary North St. Lab 27 2 1814
Julia Brewer William/Mary High St. Carpenter 27 2 1814
Mary Amelia Hellyar John/Sarah East St. Hat maker 3 3 1814
Joseph Pursey Samuel/Elizabeth Eastreach Tailor 20 3 1814
John Blackaller John/Mary North St. Coachman 20 3 1814
Mary Down Charles/Mary Silver St. Bricklayer 20 3 1814
John Bridge James/Martha Eastreach Carpenter 27 3 1814
Caroline Marler Henry/Sarah Eastreach Miller 27 3 1814
Harriet Marler Henry/Sarah Eastreach Miller 27 3 1814
Selina Charlotte Coles Edward/Louisa Bishops Hull Attorney-at-Law 3 4 1814
John Rose John/Grace East St. Lab 3 4 1814
Sarah Prorus?? Thomas/Catherine Fore St. Cordwainer 3 4 1814
Robert Standerwick John/Jane Silver St. Hosier 7 4 1814
Edith Martyn Edward/Lucretia Fore St. Druggist 7 4 1814
Charlotte Callicott George/Jane Fore St. Smith 10 4 1814
John Green George/Hannah East St. Gardener 10 4 1814
George Bartlett George/Elizabeth Eastreach Lab 10 4 1814
Charles Hole William/Sarah Fore St. Shoemaker 11 4 1814
Mary Ann Bollam William/Elizabeth Eastreach Carpenter 17 4 1814
Mary Ann Farthing James/Hannah Shuttern Lab 17 4 1814
James Wilkins Samuel/Elizabeth Silver St. Brickmaker 17 4 1814
Charlotte Parker George/Mary Eastreach Wool stapler 17 4 1814
Mary Hitchcock John/Mary High St. Lab 21 4 1814
Ann Moss Thomas/Hannah Eastreach Plasterer 21 4 1814
Henrietta Caroline Chorley James/Mary Ann Eastreach Writing clerk 21 4 1814
Sarah Grace Cox William Charles/Harriet Fore St. Ironmonger 27 4 1814
John Crocker James/Ann East St. Carpenter 1 5 1814
John Savery William/Sarah High St. White smith 1 5 1814
John Pocock John/Edith High St. Carpenter 1 5 1814
Harriet Pocock John/Edith High St. Carpenter 1 5 1814
Sophia Soan William/Hannah Eastreach Brazier 1 5 1814
Hugh Northam Upham William/Mercy Hunts Court Shoemaker 8 5 1814
Elizabeth Avery Thomas/Mary High St. White smith 26 5 1814
Charlotte Pyke Abraham/Mary Eastreach Shoemaker 29 5 1814
Mary Ann Goodman Andrew/Mary High St. Weaver 29 5 1814
Eliza Toten William/Mary East St. Shoemaker 29 5 1814
Elizabeth England Henry/Sarah East St. Bricklayer 29 5 1814
Ann Hawkins Joseph/Ann East St. Weaver 29 5 1814
Mary Ann Norman Sirrion/Hannah High St. Bricklayer 29 5 1814
Robert Roberts George/Rachael East St. Weaver 29 5 1814
George Cornish Edward/Mary Fore St. Brickmaker 30 5 1814
Ann Brooks John/Frances High St. Husbandman 30 5 1814
Martha Cornish George/Ann East St. Bricklayer 5 6 1814
Charles Day James/Sarah High St. 1st. Somerset Militia 9 6 1814
Ann Properjohns John/Mary Barrack St. Husbandman 12 6 1814
John Greed John/Mary East St. Shoemaker 19 6 1814
Thomas Greed John/Mary East St. Shoemaker 19 6 1814
Sarah Greed John/Mary East St. Shoemaker 19 6 1814
James Cox James/Mary Silver St. Silk winder 23 6 1814
Sophia Hallett James/Mary Eastreach Farmer 23 6 1814
Eliza Hobbs John/Ann East St. Waggoner 26 6 1814
Charles Parr John/Sarah High St. Servant 26 6 1814
Sarah Ann Slocombe John/Charlotte North St. Shoemaker 30 6 1814
Elizabeth Slade Philip/Mary High St. Maltster 7 7 1814
George Loman John/Sarah High St. Mason 8 7 1814
Mary Ann Branchflower James/Sarah High St. 1st. Somerset Militia 10 7 1814
Sarah Hillier George/Rachael High St. 40th. Regiment 14 7 1814
Ellen Hickman Thomas/Esther High St. Woolen draper 20 7 1814
Mary Ann Ellacott John/Mary High St. Sergeant in Recruiting Staff 21 7 1814
Mary Hawker William/Martha Halfway House Husbandman 24 7 1814
William Titherly Arthur/Jane East St. Cabinet maker 24 7 1814
Henry Parkhouse Charles/Elizabeth Fore St. Cabinet maker 24 7 1814
Mary Holley Robert/Elizabeth High St. Ostler 31 7 1814
William Clatworthy James/Mary Holloway lane Husbandman 7 8 1814
Elizabeth Ash Samuel/Jane High St. Coach maker 14 8 1814
Sarah Surle Thomas/Sarah Shoreditch Husbandman 14 8 1814
John Pyke Edward/Charlotte East St. Shoemaker 21 8 1814
Charles Hiett William/Hannah East St. Cabinet maker 21 8 1814
William Templeman Thomas/Joan Eastreach Baker 21 8 1814
Ann Mockeridge Mary Workhouse 28 8 1814
Charlotte Criddle Elizabeth East St. 28 8 1814
Harriet Matterface John/Sarah Paul St. White smith 4 9 1814
Jane Searle John/Ann High St. Chaise driver 11 9 1814
Thomas Wensley John/Mary East St. Chaise driver 18 9 1814
Phoebe Miller Isaac/Mary East St. Lab 18 9 1814
Rebecca Miller Isaac/Mary East St. Lab 18 9 1814
Mary Ann Townsend George/Mary East St. Lab 18 9 1814
William Bollam John/Sarah Shuttern White smith 18 9 1814
Robert Bollam John/Sarah Shuttern White smith 18 9 1814
Harriet Chipsey Martha Shuttern 18 9 1814
Samuel Palmer Joseph/Sarah East St. Carpenter 29 9 1814
Charles White Joseph/Mary High St. Lab 2 10 1814
William Pring Thomas/Mary High St. 13th. Regiment 2 10 1814
Charles Edwards John/Susanna High St. Shoemaker 2 10 1814
Charlotte Skerratt Goodwyn William/Sarah Fore St. Goldsmith 6 10 1814
Charles Phippin William/Elizabeth High St. Wool comber 6 10 1814
John England Morse James/Martha East St. Plasterer 13 10 1814
Eliza Grace Tudball William/Mary Ann Fore St. Grocer 26 10 1814
James Totterdell Joel/Mary East St. 1st. Somerset Militia 26 10 1814
John Woodland Joseph/Mary Silver St. Lab 30 10 1814
James Orange Flanagan William/Elizabeth High St. Husbandman 3 11 1814
Maria Davey Edward/Rebecca Silver St. Carpenter 13 11 1814
Harriet Davey Edward/Rebecca Silver St. Carpenter 13 11 1814
James Dingle John/Elizabeth East St. Husbandman 15 11 1814
William Coleman Robert/Joanna Shoreditch Carpenter 27 11 1814
John Deane Penny James/Harriet Maria Hammet St. Coal Merchant 1 12 1814
William Richards Hitchcock Joseph/Betty North St. Druggist 1 12 1814
Louisa Hitchcock Joseph/Betty North St. Druggist 1 12 1814
Jane Trimear John/Mary Eastreach Husbandman 25 12 1814
Samuel Thorne Robert/Susannah Eastreach Currier 25 12 1814
John Vallance Peter/Elizabeth Silver St. Sawyer 25 12 1814
Thomas Hurford John/Mary Eastreach Officer in Royal Veteran Regiment 26 12 1814
Eliza Bucknell Edward/Elizabeth High St. Wheelwright 26 12 1814
Samuel Mockeridge Joseph/Mary Silver St. Weaver 26 12 1814
Elizabeth Mockeridge Joseph/Mary Silver St. Weaver 26 12 1814
Charlotte Tabert Isaac/Elizabeth High St. Lab 26 12 1814
Elizabeth Tabert Isaac/Elizabeth High St. Lab 26 12 1814
James Fulford John/Catherine Maria Silver St. White smith 26 12 1814
Elizabeth Buffett Ripley William/Mary East St. Wire drawer 27 12 1814
William Turle Gadd High St. Maltster 29 12 1814
Sarah Warren Joseph/Sarah High St. Plasterer 29 12 1814
Sarah Green Robert/Sarah East St. Taylor 2 1 1815
Reginald Burridge Francis/Elizabeth Goodenough High St. Surgeon 4 1 1815
Mary Hartnall Nicholas/Sarah Eastreach Painter 5 1 1815
James Loins John/Elizabeth Shuttern Blacksmith 8 1 1815
Robert Toten William/Mary Fore St. Shoemaker 8 1 1815
Charles James Reeves Stephen/Catherine Paul St. Coach maker 11 1 1815
Henry Sutton Henry/Elizabeth East St. Sadler 12 1 1815
Ann Johnson John/Ann High St. Sergeant in Recruiting Staff 19 1 1815
Fanny†† Dyer John/Fanny Silver St. Turner 22 1 1815
James Sansberry Morris John/Martha East St. Tinplate worker 26 1 1815
Jane Grant John/Elizabeth East St. Lab 26 1 1815
Sophia Smith John/Sophia Eastreach Smith 29 1 1815
Charles Cottrell Robert/Sarah Paul St. Pattern maker 2 2 1815
James Jarvis John/Susanna High St. Weaver 19 2 1815
James Lane John/Mary East St. Gardener 19 2 1815
Emma Hardiman William/Mary Fore St. Shoemaker 19 2 1815
Eliza Wake Gridley John/Eliza High St. Tin worker 23 2 1815
James Corks William/Elizabeth East St. Mason 26 2 1815
Joseph Henderson Joseph/Margaret Fore St. Mercer 2 3 1815
Francis Drake Sansbury Whitnham Abraham/Sarah High St. Hatter 2 3 1815
Ann Ames James/Mary Eastreach Wheelwright 5 3 1815
Elizabeth Clap Henry/Ann North St. Waggoner 5 3 1815
George Body Ann Haydon 9 3 1815
Maria Johnson Thomas/Elizabeth Eastreach Smith 16 3 1815
William Adams Reed/Mary East St. Carpenter 19 3 1815
Ethelbert (son) Chaffin Thomas/Elizabeth North St. Miller 2 4 1815
Sylvia Moore Richard/Martha Silver St. Gardener 9 4 1815
Elizabeth Thorne John/Elizabeth East St. Tanner 9 4 1815
John Cumpton John/Hannah High St. Servant 9 4 1815
William George Allen James/Sarah Fore St. Mason 13 4 1815
Elizabeth Pearse Samuel/Fanny Paul St. White smith 23 4 1815
William Brinton William/Caroline Silver St. Ironfounder 30 4 1815
John Eyres Thomas/Lucy High St. Waiter 4 5 1815
Mary Paine Henry/Sarah East St. Husbandman 7 5 1815
Charlotte Cornish James/Sarah Eastreach Shoemaker 7 5 1815
John Bluett John/Jane Hammet St. Grocer 9 5 1815 Privat bap; Recvd into church 27/11/1815
William Rose John/Grace East St. Lab 14 5 1815
John Pearce Thomas/Sarah Eastreach Lab 14 5 1815
James Hawkins Robert/Mary Silver St. Lab 14 5 1815
John Gillen John/Elizabeth High St. Coach maker 14 5 1815
Charles Gillen John/Elizabeth High St. Coach maker 14 5 1815
George Gillen John/Elizabeth High St. Coach maker 14 5 1815
James David White James/Mary High St. Cabinet maker 15 5 1815
John Cook John/Mary Ann Paul St. Taylor 15 5 1815
Charles Lovell Thomas/Mary High St. Plumber 21 5 1815
Jane James John/Amy Eastreach Husbandman 21 5 1815
John Hervey William/Thirza Paul St. Chaise driver 25 5 1815
Ann Sylvester Betty Shoreditch 28 5 1815
Harriet Arberry George/Sarah High St. White smith 4 6 1815
Joseph Turle William/Sarah East St. Taylor 8 6 1815
Thomas Willey Thomas/Elizabeth High St. Painter 11 6 1815
Mary Ann Poole William/Jane East St. Cabinet maker 11 6 1815
Thomas William Blackmore Slemmon Thomas/Elizabeth High St. Excise man 15 6 1815
William Slowcock William/Mary East St. Weaver 25 6 1815
Gideon Hurford Henry/Elizabeth Eastreach Baker 2 7 1815
Jane Dyer Gawler Charles/Hannah High St. Sergeant in 13th. Regiment 2 7 1815
Maria Farthing James/Ann High St. Lab 2 7 1815
Charles Woodberry John/Mary High St. Wool comber 9 7 1815
William Morrish Thomas/Jane East St. Carrier 16 7 1815
Mary Helman Thomas/Elizabeth High St. Husbandman 16 7 1815
Francis Henry White Joseph/Mary High St. Husbandman 23 7 1815
Thomas Salter John/Mary Crescent Servant 27 7 1815
Robert Babb William/Betty North St. Carpenter 30 7 1815
Theodosia Best James/Elizabeth High St. Fifer 39th. Regiment 30 7 1815
Charlotte Facey Richard/Mary North St. Stone mason 6 8 1815
George Hanmer Baller Jonathan/Maria East St. Printer 11 8 1815
Mary Frost William/Mary High St. Carpenter 13 8 1815
Charles Totten Edward/Ann Fore St. Chaise driver 13 8 1815
James Murrey Samuel/Frances Eastreach Carpenter 13 8 1815
Samuel Perry Samuel/Mary East St. Stone mason 13 8 1815
John Butcher Joel/Susanna East St. Glazier 17 8 1815
Margaret Anne Butcher Joel/Susanna East St. Glazier 17 8 1815
Henry Butcher Joel/Susanna East St. Glazier 17 8 1815
Sally Fickus Thomas/Elizabeth East St. Carver & Gilder 20 8 1815
Thomas Myer John/Esther East St. Mason 20 8 1815
Julia Brewer William/Mary High St. Carpenter 20 8 1815
James Allen Robert/Deborah Eastreach Mason 3 9 1815
Edmund Beaton William/Jane High St. Currier 3 9 1815
Margaret Jeboult James/Harriet Fore St. China & Glassware dealer 8 9 1815
John Dinham William/Betty Taunton St. James Wheelwright 10 9 1815
Samuel Fox William/Lavinia Taunton St. James Silk weaver 10 9 1815
John Beadon John Northover/Ann East St. Innkeeper 14 9 1815
Caroline Warman Samuel/Hannah East St. Smith 14 9 1815
William Webber Allen Thomas/Lavinia Fore St. Smith 28 9 1815
Mary Ann Truobey James/Sarah Paul St. Silk weaver 1 10 1815
James Savery William/Sarah High St. White smith 1 10 1815
Joseph Lucas Samuel/Elizabeth East St. Lab 8 10 1815
William Marler William/Ann Silver St. Husbandman 15 10 1815
George Hutchings Philip/Sarah Barrack St. Servant 22 10 1815
John Hutchings Philip/Sarah Barrack St. Servant 22 10 1815
Edward Collins Abraham/Ann High St. Shoemaker 22 10 1815
Robert Greed John/Mary East St. Shoemaker 29 10 1815
John Properjohns Thomas/Elizabeth High St. Carpenter 5 11 1815
George Hawker William/Martha Shoreditch Husbandman 5 11 1815
Louisa Parkhouse Charles/Elizabeth Fore St. Cabinet maker 9 11 1815
Joseph Norman Joseph/Sarah Eastreach Plasterer 12 11 1815
George Luxton Robert/Elizabeth High St. Joiner 12 11 1815
Eliza Toxwell Benjamin/Grace High St. Lab 16 11 1815
Harriet Totterdell John/Mary Eastreach Brazier 19 11 1815
Ellen West John Hooke/Hannah Fore St. Spirit Merchant 22 11 1815
Harriet Phippen John/Ann East St. Weaver 23 11 1815
Harriet Cottrell Robert/Sarah High St. Last maker 26 11 1815
Charlotte Mormen William/Jane North St. Coachman 27 11 1815
Martha Ann Leversedge William/Martha Fore St. Linen draper 30 11 1815
Jane Southwood Henry/Jane High St. Lab 3 12 1815
William Cornish Thomas/Jane High St. Carpenter 3 12 1815
Mary Ann Cornish Thomas/Jane High St. Carpenter 3 12 1815
James Helyar George/Rachael High St. Bricklayer 10 12 1815
Robert Criddle Robert/Frances Paul St. Blacksmith 10 12 1815
Ann England Henry/Sarah Eastreach Silk weaver 10 12 1815
James Dolling John/Mary Haydon Husbandman 17 12 1815
Isaac Goodman Andrew/Mary High St. Weaver 24 12 1815
Jane Hawkins Matthews Richard/Mary East St. Coach maker 25 12 1815
Eliza Ivy Norket Jane High St. 25 12 1815
Elizabeth Liddon John/Elizabeth Fore St. Shoemaker 25 12 1815
Mary Liddon John/Elizabeth Fore St. Shoemaker 25 12 1815
John Harris Sansbury John/Martha East St. Ironfounder 25 12 1815
Maria Stevens Francis/Mary East St. Shoemaker 25 12 1815
Eliza Stevens Francis/Mary East St. Shoemaker 25 12 1815
Robert Stevens Francis/Mary East St. Shoemaker 25 12 1815
William Copham William/Mary East St. Husbandman 25 12 1815
Robert Edwards James/Sarah High St. Husbandman 25 12 1815
John French Joseph/Sarah Eastreach Felmonger 25 12 1815
Edward Granger William/Jane East St. Postman 26 12 1815
Francis Granger William/Jane East St. Postman 26 12 1815
Mary Ann Granger William/Jane East St. Postman 26 12 1815
John Hayes James/Sarah East St. Taylor 28 12 1815
Harriet Cox William Charles/Harriet Fore St. Ironmonger 3 1 1816
William Henry Chorley James/Mary Fore St. Writing clerk 4 1 1816
Elizabeth Savery Robert/Jane High St. Smith 4 1 1816
Harriet Savery Robert/Jane High St. Smith 4 1 1816
Henry Weaver Henry/Nancy North St. Shoemaker 4 1 1816
Theodosia Aplin Thomas/Jane East St. Carpenter 14 1 1816
Ann Davis James/Charlotte Paul St. Husbandman 21 1 1816
Henry Parr John/Sarah High St. Servant 28 1 1816
William Murrey William Wood/Sarah Paul St. Servant 1 2 1816
James Mountstephens Joseph/Elizabeth High St. Mason 4 2 1816
Edward Toten John/Betty Fore St. Weaver 4 2 1816
William Buston John/Ann High St. Fishmonger 11 2 1816
Henry Wetcombe Richard/Betty Silver St. Wool comber 11 2 1816
Jane Southwood William/Mary Eastreach White smith 11 2 1816
Mary Ann Smith Thomas/Jane Silver St. Lab 11 2 1816
James Gill James/Eleanor East St. Innkeeper 15 2 1816
Mary Ann Pyne Edward/Mary Paul St. Glazier 15 2 1816
Ann Virgin Thomas/Elizabeth Paul St. Butcher 15 2 1816
William Coles John/Mary High St. Carpenter 3 3 1816
Charles Goodwyn William/Sarah Fore St. Silversmith 7 3 1816
Louisa Goodwyn William/Sarah Fore St. Silversmith 7 3 1816
Rosina Hitchcock Joseph/Betty North St. Druggist 14 3 1816
Edmund Manning Joseph/Blanch Silver St. Sergeant of the Staff of 1st. Somerset Militia 14 3 1816
James Manning Joseph/Blanch Silver St. Sergeant of the Staff of 1st. Somerset Militia 14 3 1816
Jane Ellis Richard/Elizabeth High St. Sergeant of the Staff of 1st. Somerset Militia 21 3 1816
James Brooks William/Mary North St. Sawyer 24 3 1816
Harriet Mills William/Mary High St. Gardener 24 3 1816
Tamer Cridland Mary Eastreach 24 3 1816
Charles Butt William/Maria Fore St. Innkeeper 25 3 1816
Charlotte Hole William/Sarah High St. Shoemaker 28 3 1816
John Membry John/Susanna Eastreach Writing clerk 31 3 1816
John Daniel Hamilton Coles Edward/Louisa Bishops Hull Attorney-at-Law 3 4 1816
James Pursey Samuel/Elizabeth Eastreach Taylor 7 4 1816
Elizabeth Pearce Robert/Susannah East St. Barber 14 4 1816
Joseph Bollam William/Elizabeth Eastreach Weaver 14 4 1816
Elizabeth Voisey Thomas/Betty High St. Gardener 15 4 1816
James Hawker James/Ann High St. Shoemaker 15 4 1816
Eliza Killin William/Sarah East St. Wheelwright 21 4 1816
Henry William Newton John/Phoebe North St. Cooper 2 5 1816
William Matterface John/Sarah Paul St. White smith 5 5 1816
John Warren John/Ann East St. Sawyer 5 5 1816
John Gale Elizabeth East St. 9 5 1816
William Moss Thomas/Hannah Eastreach Plasterer 9 5 1816
John Mutter Richard/Elizabeth Silver St. Smith 19 5 1816
Mary Rew William/Carey North St. Sadler 23 5 1816
Francis Curry Francis/Jane High St. Coachman 26 5 1816
Jane Tutt John/Sarah High St. Glazier 26 5 1816
James Bowditch William/Elizabeth Holloway†† Farmer 30 5 1816
William Henry Bowditch William/Elizabeth Holloway†† Farmer 30 5 1816
Edward Cornish Edward/Mary East St. Wool comber 2 6 1816
Isabel Upham William/Mary Fore St. Shoemaker 2 6 1816
Eliza Mountshire William/Betty Silver St. Brickmaker 2 6 1816
Sarah Searle John/Ann High St. Coachman 2 6 1816
Jonah Roberts George/Rachael Eastreach Silk weaver 2 6 1816
Mary Ann Cook John/Mary Ann Paul St. Taylor 2 6 1816
Benjamin Edwards Richard/Jane East St. Soldier 3 6 1816
Esther Guess Lewis John/Mary High St. Gardener 4 6 1816
Thomas Vaughan William/Maria North St. Mason 4 6 1816
Edward Pyke Abraham/Mary Eastreach Shoemaker 16 6 1816
William Bluett John/Jane Hammet St. Grocer 19 6 1816 Privat bap; Recvd into church 27/11/1816
Jane Alexander James/Mary Fore St. Cutler 20 6 1816
Charlotte Beadon Robert/Hannah East St. Solicitor 23 6 1816 bn 25/11/1798
Frances Bartlett Thomas/Sarah Silver St. Carpenter 23 6 1816
Mary Ann Harcombe William/Ann Fore St. Husbandman 23 6 1816
Edwin Hewlett Drake Charles Henry/Ann Fore St. Stationer 3 7 1816
Louisa Drake Charles Henry/Ann Fore St. Stationer 3 7 1816
Elizabeth Farrants Henry/Mary High St. Chaise driver 7 7 1816
James Granger William/Jane East St. Coachman 7 7 1816
Henry Samuel Poole Job/Mary North St. Mason 14 7 1816
Agnes Charlotte Hartnell John/Agnes Paul St. Carpenter 18 7 1816
Sarah Long Mark/Sarah North St. Stone mason 18 7 1816
Jane Long Mark/Sarah North St. Stone mason 18 7 1816
Elizabeth Hitchcock Henry/Ann High St. Smith 21 7 1816
Robert Bale Robert/Mary High St. Lab 21 7 1816
Mary Galley Honor 28 7 1816
Elizabeth Wilkins Samuel/Elizabeth Silver St. Brickmaker 28 7 1816
William Huggins Stephen/Sarah East St. Brass founder 28 7 1816
Elizabeth Austin John/Sarah Paul St. Carpenter 28 7 1816
James Murry Cridge William/Sarah Silver St. Carpenter 4 8 1816
Robert Codrington Webber Elizabeth East St. 11 8 1816
Ann Elford William/Sarah Eastreach Blacksmith 11 8 1816
Henry Dudridge William/Elizabeth Silver St. Lab 15 8 1816
Sarah Tucker John/Sarah Silver St. Carpenter 29 8 1816
John George John/Charlotte Fore St. Soldier 1 9 1816
William Simmonds Henry/Mary North St. Lab 1 9 1816
Mary Ann Green Mary Grace Workhouse 15 9 1816
Thomas Newberry Robert/Alle High St. Mercer 18 9 1816
Samuel Warmen Samuel/Hannah East St. Smith 19 9 1816
Robert Miller Robert/Harriet High St. Grocer 20 9 1816
Mary Ann Templeman Thomas/Joan Eastreach Baker 22 9 1816
Mary Brice Roger Hoare/Sarah Esq. 3 10 1816 Aged 24 years. This lady also appears to be the wife of William Hinds, of Prescod Vicarage
Jane Coleman Robert/Joanna Shoreditch Carpenter 6 10 1816
Samuel Webb Chilcott Mary North St. 8 10 1816
Josiah Hoskin Philip/Mary East St. Lab 13 10 1816
Edward William Baller Jonathan/Maria East St. Printer 17 10 1816
James Johnson James/Honor East St. Smith 17 10 1816
Sarah Chorley William/Elizabeth High St. Plumber 17 10 1816
Charles William Ellacott John/Mary High St. Sergeant Major, Taunton Recruiting Staff†† 24 10 1816
Elizabeth Champante Joggett Jacob/Fanny Fore St. Stationer 27 10 1816
Sophia Champante Joggett Jacob/Fanny Fore St. Stationer 27 10 1816
Louisa Champante Joggett Jacob/Fanny Fore St. Stationer 27 10 1816
Margaret Henderson Joseph/Margaret Fore St. Mercer 27 10 1816
James Buncombe Sarah Eastreach 27 10 1816
Elizabeth Brown James/Sarah High St. Lab 3 11 1816
Thomas Lovell Joseph/Elizabeth High St. Carpenter 3 11 1816
James Cross John/Mary Holloway†† Lab 10 11 1816
John Cross John/Mary Holloway†† Lab 10 11 1816
Henry Fulford John/Catherine Maria Silver St. White smith 24 11 1816
Eliza Mockeridge Robert/Martha East St. Brickmaker 24 11 1816
Daniel Wake John/Elizabeth North St. Waggoner 19 12 1816
Charles Long John/Ann North St. Stone mason 19 12 1816
Mary Beadon Green Robert/Sarah North St. Innkeeper 19 12 1816
Harriet Hardiman William/Mary East St. Shoemaker 22 12 1816
William Jarvis John/Susan North St. Weaver 25 12 1816
Elizabeth Barbury William/Sarah Eastreach Weaver 25 12 1816
John Slocombe John/Charlotte North St. Shoemaker 25 12 1816
Hannah Maria Renneck Christopher/Mary East St. Gunsmith 25 12 1816
William Parsons Elizabeth Workhouse 25 12 1816
Mary Ann Adams Betty Workhouse 25 12 1816
William Stevens Sarah Workhouse 25 12 1816
Philip Slade Philip/Mary High St. Maltster 29 12 1816
James Searle Thomas/Sarah near Halfway House Lab 1 1 1817
Martha Ashly Thomas/Mary Silver St. Lab 5 1 1817
Mary Ann Long Avery Thomas/Mary High St. White smith 5 1 1817
John Handell Theophilus/Elizabeth East St. Shoemaker 5 1 1817
Sarah Gadd William/Sarah High St. Maltster 6 1 1817
Ann Beadon John Northover/Ann East St. Innkeeper 9 1 1817
Frances Bath Charles/Mary High St. Private in 13th. Regiment 9 1 1817
Eliza Oldridge Mary East St. 12 1 1817
Elizabeth Blackhaller John/Mary North St. Chaise driver 12 1 1817
Frances Burridge Francis/Elizabeth Goodenough High St. Surgeon 16 1 1817
Eliza Hawkins James/Sarah Fore St. Inspector of Taxes 21 1 1817
Martha Morse James/Martha North St. Plasterer 23 1 1817
Thomas Hawker William/Martha Silver St. Lab 26 1 1817
Edwin†† Bowditch Peggy East St. 26 1 1817
Charles Henry Cornish Peter/Elizabeth East St. Cooper 30 1 1817
Edward Squibbs Cornish Peter/Elizabeth East St. Cooper 30 1 1817
Harriet Tooze John/Mary East St. Weaver 30 1 1817
Caroline Cottrell Robert/Sarah North St. Pattern maker 6 2 1817
Henry Higgins John/Matilda East St. Bricklayer 23 2 1817
Joseph Luxton John/Ann East St. Joiner 23 2 1817
Charlotte Rebecca Snow James/Elizabeth North St. Hatter 9 3 1817
Ruth Davis George/Ruth High St. Tailor 9 3 1817
Charles Sutton Henry/Elizabeth High St. Innkeeper 13 3 1817
Edgar Marriott John William/Ann East St. Printer 13 3 1817
Hunt Marriott John William/Ann East St. Printer 13 3 1817
James Maul Ann High St. 16 3 1817
Fanny†† Hiett William/Hannah East St. Cabinet maker 20 3 1817
Charlotte Webber Allen Thomas/Lavinia North St. White smith 20 3 1817
Robert Heatly Andrew/Catherine Barracks 6th. Regiment of Dragoons 20 3 1817
John Sergeant John/Elizabeth East St. Carpenter 23 3 1817
William Escott John/Elizabeth North St. Carpenter 27 3 1817
Frederick Adams Joseph/Mary Eastreach Sawyer 30 3 1817
Margaret Emerson Isaac/Margaret Barracks Soldier 31 3 1817
John Lane John/Mary Eastreach Gardener 2 4 1817
Moses Carter Bartholomew/Ann North St. Tailor 3 4 1817
Mary Allen James/Sarah Fore St. Mason 6 4 1817
Charles Hawkins Joseph/Ann East St. Weaver 6 4 1817
Jane Sharp Stephen/Mary Silver St. Lab 6 4 1817
John Perkins John/Betty Eastreach Ironfounder 6 4 1817
Mary Dodderidge Richard/Rachael East St. Lab 6 4 1817
Priscilla Fowler John/Elizabeth High St. Mason 6 4 1817
Ann Armstrong Christopher/Mary Barracks Soldier 10 4 1817
John Slemmon Thomas/Elizabeth High St. Excise man 13 4 1817
Mary Ann Southwood Fanny Eastreach 13 4 1817
Anna Goodman Andrew/Mary High St. Weaver 13 4 1817
Joseph Bartlett Joseph/Sarah High St. Baker 24 4 1817
Sarah Pyne John/Elizabeth High St. White smith 27 4 1817
Robert Coram Leversedge William/Martha Fore St. Linen draper 1 5 1817
Elizabeth Bath Robert/Mary North St. Lab 1 5 1817
Eliza Manley William/Martha East St. Lab 1 5 1817
Sarah Lane Thomas/Fanny Paul St. Lab 1 5 1817
John Gunningham Robert/Sarah East St. Blacksmith 4 5 1817
Ann Cording James/Ann High St. Lab 11 5 1817
Sarah Old Sarah Eastreach 25 5 1817
James Froom Totterdell Charles/Anna High St. Tin man 25 5 1817
Joseph Nelson Totterdell Charles/Anna High St. Tin man 25 5 1817
Matilda Wilkins Henry/Mary East St. Clothier 25 5 1817
Mary Lee Robert/Elizabeth Fore St. Carpenter 25 5 1817
Robert Lee Robert/Elizabeth Fore St. Carpenter 25 5 1817
Emanuel Lee Robert/Elizabeth Fore St. Carpenter 25 5 1817
Charles Warren Joseph/Sarah High St. Plasterer 26 5 1817
Joseph Davey Joseph/Mary High St. Shoemaker 29 5 1817
Eliza Sandsbury John/Martha East St. Ironfounder 29 5 1817
Georgina Cordelia Corfield Charles/Georgina Crescent Gent. 8 6 1817
Walter Holburd Thomas/Martha North St. Hairdresser 12 6 1817
Margaret Achison John/Mary Barracks Soldier 12 6 1817
Mary Ann Allen Samuel/Elizabeth Fore St. Lab 12 6 1817
Ann Allen Samuel/Elizabeth Fore St. Lab 12 6 1817
Joseph French Joseph/Sally East St. Breeches maker 12 6 1817
Jacintha Whitnham Abraham/Sarah High St. Hatter 12 6 1817
Ann Elizabeth Henwood Peter/Elizabeth Fore St. Gent. 15 6 1817
Joseph Orchard William/Eliza Eastreach Blacksmith 15 6 1817
Elizabeth Orchard William/Eliza Eastreach Blacksmith 15 6 1817
George Herniman George/Mary East St. Carpenter 15 6 1817
Elizabeth Dinman James/Mary High St. Bricklayer 19 6 1817
Ann Drew John/Sarah High St. Husbandman 22 6 1817
Charles Tudball William/Mary Fore St. Grocer 25 6 1817
James Scarlett James/Mary Holloway†† Printer 25 6 1817
James Bryant John/Maria East St. Husbandman 29 6 1817
Henry Leigh Henry James/Ann Whitmash Hammet St. Attorney-at-Law 4 7 1817
Catherine Leigh Henry James/Ann Whitmash Hammet St. Attorney-at-Law 4 7 1817
Richard Adams Richard/Mary East St. Carpenter 6 7 1817
William Porter John/Mary East St. Shoemaker 6 7 1817
Sarah Nation Parr John/Sarah High St. Lab 6 7 1817
Harriet George (dau) Callicott George/Jane Fore St. Smith 13 7 1817
William Leversedge James William/Mary Kingston Yeoman 25 7 1817
Richard Percy Samuel/Frances Paul St. Smith 27 7 1817
Lewis Otick Joseph/Charlotte East St. Tailor 31 7 1817
William George Sully John/Mary Barrack St. Wool comber 6 8 1817
Emma Fickus Thomas/Elizabeth East St. Carver†† 13 8 1817
Edward Pitman Henry/Elizabeth High St. Glazier 14 8 1817
Joseph Pitman Henry/Elizabeth High St. Glazier 14 8 1817
Sarah Marks Samuel/Mary High St. Weaver 17 8 1817
William Farthing James/Hannah High St. Lab 17 8 1817
Ann Kellen Norman John/Rebecca North St. White smith 24 8 1817
Mary Susannah Spurdle Mulvain John/Susannah Holloway†† Grocer 27 8 1817
William Branchflower James/Sarah High St. Weaver 28 8 1817
Matthew Dummet John/Charlotte Fore St. Carpenter 31 8 1817
Frederick Vickery John/Maria East St. Carpenter 11 9 1817
Mary England Henry/Sarah East St. Weaver 14 9 1817
Sarah England Henry/Sarah East St. Weaver 14 9 1817
William Price Alexander/Margaret Barracks Soldier 18 9 1817
Harriet Criddle James/Betty East St. Wool comber 21 9 1817
Mary Ann Slucock William/Mary Eastreach Weaver 21 9 1817
James Hurly Pring James/Elizabeth Silver St. Brickmaker 26 9 1817
Henry Townsend George/Mary Eastreach Lab 2 10 1817
William Townsend George/Mary Eastreach Lab 2 10 1817
Mary Babb William/Elizabeth North St. Carpenter 5 10 1817
William Truby James/Sarah Paul St. Weaver 12 10 1817
George Line Thomas/Elizabeth Silver St. Coach wheel maker 16 10 1817
Abdonfield Line Thomas/Elizabeth Silver St. Coach wheel maker 16 10 1817
Mary Hoskin Philip/Mary Eastreach Lab 19 10 1817
Harriet White Joseph/Mary High St. Husbandman 19 10 1817
William Mire John/Esther East St. Mason 19 10 1817
Mary Ann Harman James/Martha East St. Cabinet maker 2 11 1817
Harriet Poole Herver David/Harriet Shuttern 1st. Somerset Militia 6 11 1817
Sarah Shaddock Weaver Henry/Nancy North St. Innkeeper 16 11 1817
Ann Heams James/Mary Eastreach Carpenter 23 11 1817
Maria Bluett John/Jane Fore St. Grocer 27 11 1817
Charles Warmouth Samuel/Hannah East St. Smith 27 11 1817
Sarah Atkins Joseph/Mary East St. Taylor 7 12 1817
Harriet Manning Joseph/Blanch Silver St. 1st. Somerset Militia 24 12 1817
Mary Ann Tabret Isaac/Betty High St. Lab 25 12 1817
Martha Plenty James/Prudence East St. 1st. Somerset Militia 25 12 1817
Jessey Mary Hurford Henry/Elizabeth East St. Baker 25 12 1817
Arthur Thomas Hurford Henry/Elizabeth East St. Baker 25 12 1817
Ann Murrey Samuel/Fanny Eastreach Carpenter 25 12 1817
John Woollen John Berry/Mary Ann H. W. East St. Cabinet maker 25 12 1817
Mary Ann Knott John/Charlotte High St. Butcher 25 12 1817
James Broomsgrove Elizabeth Eastreach 25 12 1817
John Thomas Broomsgrove John Thomas/Harriet Eastreach Butcher 25 12 1817
Emma Ayre Philip/Elizabeth North St. Harness maker 25 12 1817
Isaac Handow Charlotte High St. 25 12 1817
Benjamin Lemmon George/Mary Silver St. Husbandman 25 12 1817
Simon Fowler William/Mary Silver St. Lab 26 12 1817
William Fowler William/Mary Silver St. Lab 26 12 1817
Francis Dovey Francis/Susannah East St. Brush maker 26 12 1817
Robert Withers Brinton William/Caroline East St. Ironfounder 26 12 1817
Amelia Brewer William/Mary High St. Carpenter 26 12 1817
Fanny†† Cox William Charles/Harriet Fore St. Ironmonger 29 12 1817
William Cogan Line William/Mary Ann North St. Cabinet maker 1 1 1818
Louisa Savery William/Sarah High St. Smith 1 1 1818
William Totterdell John/Mary Eastreach Brazier 4 1 1818
John Sully Membry George/Ann Eastreach Clock maker 6 1 1818
Sarah Turle Richard/Sarah Fore St. Grocer 6 1 1818 bn 11/4/1811
John Turle Richard/Sarah Fore St. Grocer 6 1 1818 bn 29/11/1813
Henry Turle Richard/Sarah Fore St. Grocer 6 1 1818 bn 6/10/1816
Charles Woodforde Kinglake William/Mary Barrack St. Attorney-at-Law 7 1 1818 bn 28/1/1811
Robert Templeman Thomas/Joan Eastreach Baker 7 1 1818
Harriet Jeboult James/Harriet Fore St. Chinaman 13 1 1818
William Moreman William/Jane North St. Coach driver 14 1 1818
Sarah Bastable John/Margaret East St. Brush maker 15 1 1818
Elizabeth Pyne Edward/Mary Paul St. Painter 18 1 1818
Sarah Trezies Allis Richard/Elizabeth High St. Somerset Militia 22 1 1818
Robert Hughes John/Susannah Eastreach Lab 22 1 1818
Susannah Hughes John/Susannah Eastreach Lab 22 1 1818
Thomas Fearncombe James/Elizabeth Fore St. White smith 25 1 1818 bn 15/7/1815
Ann Mountstephen Joseph/Elizabeth High St. Bricklayer 25 1 1818
Thomas Dyer John/Frances Silver St. Turner 29 1 1818
Joseph Dyer John/Frances Silver St. Turner 29 1 1818
Ann Murry William/Sarah Paul St. Baker 1 2 1818
William Southwood William/Mary East St. Blacksmith 1 2 1818
Richard Reeves Richard/Isabella North St. Coach maker 5 2 1818 bn 24/3/1815
Amelia Bonner Reeves Richard/Isabella North St. Coach maker 5 2 1818 bn 21/6/1817
Josiah Greedy Benjamin/Maria Eastreach Somerset Militia 5 2 1818
Maria Greedy Benjamin/Maria Eastreach Somerset Militia 5 2 1818
Mary Ann Limberry Joseph/Jane East St. Lab 12 2 1818
William Aaron Lake Richard/Maria East St. Lab 12 2 1818
James Greed John/Mary East St. Shoemaker 1 3 1818
John Popel John/Jane North St. Lab 8 3 1818
Mary Burge James/Martha East St. Carpenter 8 3 1818
Jane White James/Elizabeth High St. Builder 12 3 1818
Isaac Hawkins Chilcott George/Sarah High St. Taylor draper 12 3 1818 bn 4/4/1797
James Southwood Henry/Jane High St. Lab 20 3 1818
William Pursey John/Hannah High St. Lab 22 3 1818
Charlotte Davey Edward/Rebecca Silver St. Carpenter 23 3 1818
Mary Ann Painter Allan/Mary Eastreach Lab 26 3 1818
Eliza Painter Allan/Mary Eastreach Lab 26 3 1818
Harriet Dunnings William/Jane Barracks 15th. Light Dragoons 26 3 1818
Charlotte Tucker John/Sarah Silver St. Carpenter 29 3 1818
James Woodberry John/Mary High St. Wool comber 5 4 1818
James Locke William/Susannah East St. Somerset Militia 12 4 1818
John Loyns James/Elizabeth North St. Blacksmith 12 4 1818
Catherine Miller Robert/Harriet High St. Grocer 16 4 1818
James Wilkins Oley Robert/Elizabeth High St. Lab 19 4 1818
Elizabeth Jeanes William/Sarah Holloway†† Lab 26 4 1818
Hannah Maria Garland William/Mary Barrack St. Lab 10 5 1818
Ann Escott Voisey Thomas/Elizabeth High St. Gardener 10 5 1818
Eliza Ford Jane High St. 11 5 1818
Mary George John/Charlotte High St. Lab 14 5 1818
Mary Ann Burnell Gridley Charles/Jemima High St. Carver & Gilder 17 5 1818
Samuel Seaman William/Ann High St. Sawyer 17 5 1818
William Savery Robert/Jane High St. White smith 24 5 1818
James Turle Richard/Sarah Fore St. Grocer 26 5 1818
Augusta Corfield Charles/Georgina Maria Crescent Gent. 31 5 1818
Elizabeth Parkhouse Charles/Elizabeth East St. Cabinet maker 31 5 1818
Mary Allen Robert/Deborah Eastreach Mason 31 5 1818
Charles Frost William/Mary High St. Carpenter 31 5 1818
Jane Small James/Ann High St. Felmonger 4 6 1818
William Burrows Cooke John/Mary Ann Paul St. Taylour 7 6 1818
Eliza Lovell Thomas/Mary High St. Tin man 7 6 1818
William Criddle Robert/Frances Paul St. Blacksmith 14 6 1818
Charles King Porter Samuel/Mary High St. White smith 14 6 1818
Amy Coleman Robert/Joanna Shoreditch Carpenter 14 6 1818
Mary Catherine Scroggs Sydney Edward/Sybil Jane East St. Esquire 16 6 1818
Emma Henderson Joseph/Margaret Fore St. Mercer 18 6 1818
Jane Smith Thomas/Jane Silver St. Husbandman 21 6 1818
John Jewell William/Ann High St. Servant 23 6 1818
Matilda Ann Jewell William/Ann High St. Servant 23 6 1818
Robert Porter Welch Charles/Mary East St. Surgeon 25 6 1818 bn 26/9/1808
Francis Welch Charles/Mary East St. Surgeon 25 6 1818 bn 22/11/1809
Joseph Welch Charles/Mary East St. Surgeon 25 6 1818 bn 1/1/1812
Barbara Welch Charles/Mary East St. Surgeon 25 6 1818 bn 3/12/1813
Harriet Welch Charles/Mary East St. Surgeon 25 6 1818 bn 8/8/1815
James Welch Charles/Mary East St. Surgeon 25 6 1818 bn 6/4/1818
George Hiscock George/Susanna Mary St Servant 28 6 1818
Eliza Hartnell John/Agnes Paul St. Innkeeper 5 7 1818
Edward Burrows Whetcombe Richard/Betty Silver St. Brewer 5 7 1818
James Warman William/Mary High St. Wheelwright 5 7 1818
Harriet Newton John/Phoebe North St. Cooper 9 7 1818
Maria Burrows Holburd Benjamin/Sarah North St. Mason 12 7 1818
Caroline Hardiman William/Mary East St. Shoemaker 12 7 1818
Susannah Virgin Thomas/Elizabeth Paul St. Butcher 12 7 1818
Henry James Chorley James/Mary Ann Fore St. Attorneys clerk 16 7 1818
Sarah French Joseph/Sarah East St. Breeches maker 26 7 1818
Harriet Turle Richard/Sarah North St. Cabinet maker 6 8 1818
Edward Charles Coles Edward/Louisa Pauls Ho., Bishops Hull Attorney-at-Law 7 8 1818
Henrietta Coles Edward/Louisa Pauls Ho., Bishops Hull Attorney-at-Law 7 8 1818
Jane Stallard John/Mary Fore St. Cooper 13 8 1818
Edmund Batson John/Mary High St. Taylor 16 8 1818
Anna Michel Cridge Robert/Elizabeth East St. Lab 16 8 1818
Henry Batt William/Maria Fore St. Innkeeper 20 8 1818
Edwin†† Murrey John/Elizabeth Eastreach Silk weaver 23 8 1818
Elizabeth Foxwell Benjamin/Grace High St. Grocer 27 8 1818
Caroline Stuckey James/Ann Fore St. Bricklayer 6 9 1818
Harriet Stuckey James/Ann Fore St. Bricklayer 6 9 1818
Mary Facey Richard/Mary North St. Stone mason 6 9 1818
William Davis James/Charlotte Paul St. Lab 8 9 1818
Henry Thomas Smetham Aaron/Sarah North St. Tailor 24 9 1818
William Wilkinson William John Playties/Grace Blatch High St. Grocer 1 10 1818
Ann Wilkinson William John Playties/Grace Blatch High St. Grocer 1 10 1818
Henry Hobbs John/Ann High St. Lab 4 10 1818
Charles Edmund Hobbs John/Ann High St. Lab 4 10 1818
Henry Blacknoller? John/Mary North St. Chaise driver 4 10 1818
Mary Garland Anthony/Sophia High St. Brush maker 8 10 1818
Henry Alfred Pyke Abraham/Mary Silver St. Lab 11 10 1818
Henry Williams Charles/Hannah Silver St. Cordwainer 18 10 1818
Charlotte Phillips James/Mary North St. Lab 18 10 1818
Elizabeth Phippin William/Elizabeth High St. Lab 18 10 1818
Eliza Morse James/Martha North St. Plasterer 22 10 1818
Eliza Skinner Joseph/Mary High St. Carpenter 8 11 1818
Alfred Crouch Thomas/Jane East St. Tailor 22 11 1818
William Way James/Ann Fore St. Tailor 26 11 1818
James Gregory William/Ann High St. Lab 29 11 1818
Henry Matthews Elizabeth Eastreach 29 11 1818
William Lemon George/Mary Silver St. Lab 6 12 1818
Mary Channing John/Mary Silver St. Innkeeper 10 12 1818
William Bath Robert/Mary North St. Lab 13 12 1818
Sindonia Fowler? James/Mary Silver St. Lab 17 12 1818
Jane Warry Joseph/Sarah High St. Plasterer 25 12 1818
Caroline Modley Lewis/Ann Fore St. Lab 25 12 1818
Frederic Hawkins Joseph/Ann Eastreach Weaver 25 12 1818
Sarah Berry Allen Samuel/Elizabeth Eastreach Lab 25 12 1818
George Sheppard George/Ann Eastreach Cordwainer 25 12 1818
Maria Porter John/Mary Eastreach Lab 25 12 1818
Jane Tutt John/Sarah High St. Glazier 25 12 1818
James Willment Sparks Thomas/Hannah East St. Confectioner 25 12 1818
Thomas Brown George/Margaret High St. Painter 25 12 1818
Harriet Benneck Christopher/Mary Eastreach Lab 25 12 1818
Charles Hughes John/Mary East St. Tailor 25 12 1818
Henry Darke Thomas/Hannah East St. Excise man 25 12 1818
Robert Handow Theophilus/Elizabeth Eastreach Cordwainer 27 12 1818
Mary Evans William/Mary Eastreach Carpenter 27 12 1818
Mary Northcott James/Mary Barrack St. Gardener 28 12 1818
Robert Bartlett William/Sarah East St. Cordwainer 31 12 1818
Mary Ann Lane John/Mary East St. Lab 31 12 1818
Robert Edmund Dudderidge Elizabeth Silver St. 31 12 1818
Eliza Searle Thomas/Sarah Shoreditch Lab 1 1 1819
Sarah Hitchcock Henry/Ann High St. Smith 3 1 1819
Richard Criddle Richard/Elizabeth Silver St. Lab 3 1 1819
Mary Ann Dinham James/Miriam High St. Bricklayer 6 1 1819
James Zebedee Turle James/Mary East St. Barber 7 1 1819
Jane Austin John/Sarah High St. Carpenter 14 1 1819
Mary Broomsgrove James/Ann Eastreach Butcher 28 1 1819
James Jenwick? Emanuel/Mary Ann East St. Ironfounder 28 1 1819
Elizabeth Middleton Jenwick? Emanuel/Mary Ann East St. Ironfounder 28 1 1819
John William Hole John/Elizabeth High St. Servant 31 1 1819
Maria Kellan William/Sarah Paul St. Wheelwright 31 1 1819
Mary Ann Scam William/Hannah Eastreach Brazier 31 1 1819
Elizabeth Scam William/Hannah Eastreach Brazier 31 1 1819
Henrietta Martin Henry Clinton/Louisa Francisca Taunton St. James Esquire 31 1 1819
Robert Luxton Robert/Elizabeth High St. Joiner 7 2 1819
Sarah Stone John/Rebecca East St. Lab 7 2 1819
James Ball Benjamin/Hannah High St. Bricklayer 7 2 1819
Mary Ann Wyatt John/Rebecca High St. Sawyer 7 2 1819
Harriet Wyatt John/Rebecca High St. Sawyer 7 2 1819
William Commons Jane High St. 7 2 1819
Hannah Parsons Reeves Stephen/Catherine Paul St. Coach maker 11 2 1819 bn 14/6/1816
Julia Reeves Stephen/Catherine Paul St. Coach maker 11 2 1819
Daniel Brown James/Sarah High St. Lab 14 2 1819
Thomas Morrish Thomas/Jane Silver St. Husbandman 21 2 1819
Matthew Cridge Vallance Philip/Elizabeth Silver St. Sawyer 28 2 1819
Mary Anne Godfrey William/Mary North St. Shoemaker 28 2 1819
Joseph Dingle John/Elizabeth East St. Brickmaker 28 2 1819
Edward Lee Edward/Eleanor Barracks 7th. Regiment Dragoons 4 3 1819
Charles Shaddock Samuel/Mary High St. Gardener 11 3 1819
Catherine Webber Evans William/Jane North St. Tailor 11 3 1819
William Perry David/Ann North St. Cabinet maker 14 3 1819
Matilda Green Robert/Sarah North St. Innkeeper 18 3 1819
Mary Bailey John/Mary Paul St. Hairdresser 21 3 1819
Mary Ann Radford Henry/Sarah North St. Lab 21 3 1819
Charlotte Granger Thomas/Charlotte High St. Pawn broker 25 3 1819
Thomas Burton John/Mary East St. Stone mason 28 3 1819
Mary Ann Collins Ann Poor house 8 4 1819
Mary Ann Granger William/Jane East St. Chaise driver 15 4 1819
Eliza Pumroy Sarah East St. 15 4 1819
William Jarman William/Hannah High St. Tin man 15 4 1819
Elizabeth Sparks Mary Eastreach 18 4 1819
Henry Slocombe John/Charlotte North St. Cordwainer 22 4 1819
Mary Lydia Line William/Mary Ann High St. Cabinet maker 22 4 1819
Harriet Allen Thomas/Lavinia North St. White smith 29 4 1819
William Parr John/Sarah High St. Lab 2 5 1819
Robert Parr John/Sarah High St. Lab 2 5 1819
John Gully Honor East St. 2 5 1819
Sarah Hutton David/Mary East St. Tailor 6 5 1819
Richard Wilkinson Mary East St. 9 5 1819
Edward Roberts George/Rachel East St. Silk weaver 9 5 1819
Hannah Perkins John/Elizabeth Eastreach Ironfounder 16 5 1819
Fanny Skinner Clarke Samuel/Fanny Eastreach Hatter 16 5 1819
Thomas Fickus Thomas/Elizabeth East St. Carver 20 5 1819
Benjamin Stone Benjamin/Mary High St. Cordwainer 23 5 1819
Sarah Orchard John/Agnes Eastreach Cooper 30 5 1819 Aged 16
William Orchard John/Agnes Eastreach Cooper 30 5 1819 Aged 13
Mary Orchard John/Agnes Eastreach Cooper 30 5 1819 Aged 12
Agnes Orchard John/Agnes Eastreach Cooper 30 5 1819 Aged 10
John Orchard John/Agnes Eastreach Cooper 30 5 1819 Aged 7
Joseph Orchard John/Agnes Eastreach Cooper 30 5 1819 Aged 5
William Fudge James/Mary High St. Lab 31 5 1819
Edgar Chaffin Thomas/Elizabeth Bishops Hull Miller 3 6 1819
Matilda Reed Abraham/Jane Shuttern Carpenter 3 6 1819
Charles Willie William/Mary East St. Innkeeper 5 6 1819
Eliza Davis George/Ruth High St. Tailor 6 6 1819
Mary Ann Lake John/Sarah High St. Carpenter 6 6 1819
Elizabeth Luxton John/Ann East St. Carpenter 13 6 1819
Sarah Northcott John/Sarah Silver St. Brickmaker 13 6 1819
Ann Cumbstock William/Ann Eastreach Lab 13 6 1819
Charlotte Matthews Richard/Sarah East St. Coach painter 13 6 1819
Mary Coles John/Mary North St. Baker 17 6 1819 Aged 16
James Bond Coles John/Mary North St. Baker 17 6 1819 Aged 7
John Coles John/Mary North St. Baker 17 6 1819 Aged 4
Harriet Coles John/Mary North St. Baker 17 6 1819
William Landsbury John/Martha North St. Ironfounder 17 6 1819
Henry Denham Thomas/Elizabeth High St. Lab 20 6 1819
Sarah Harman James/Martha East St. Cabinet maker 20 6 1819
Eliza Manning Sarah Poor house 27 6 1819
Beatrice Hill Jonathan/Beatrice Bristol, Temple Parish Coach driver 30 6 1819
Mary Ann Warren John/Ann East St. Sawyer 1 7 1819
George Mildon William/Louisa High St. Shoemaker 1 7 1819
William Northam Upham William/Mercy Fore St. Shoemaker 4 7 1819
Mary Brooks William/Mary North St. Sawyer 4 7 1819
Frederic Lutley Thomas/Sarah Eastreach Lab 4 7 1819
Harriet Every Thomas/Mary High St. White smith 11 7 1819
John Sibley Joseph/Susanna Shoreditch Blacksmith 15 7 1819 (Private baptism)
William Taylor William/Charlotte Mary St Tailor 18 7 1819
Sarah Ann Bryant Robert/Elizabeth Shoreditch Farmer 22 7 1819
John Sibley Joseph/Susanna Shoreditch Blacksmith 25 7 1819
Jane Aplin Thomas/Jane East St. Joiner 29 7 1819
Joseph Greedy Benjamin/Maria East St. Weaver 12 8 1819
Harriet Dyer James/Ann Wincanton Attorney's clerk 22 8 1819
Mary Brice Thomas/Sarah North St. Cordwainer 2 9 1819
James Pursey Samuel/Frances Paul St. White smith 12 9 1819
Jane Godfrey Mary Eastreach 12 9 1819
Frederic Thompson John/Sarah Tewksbury, Glos Ironmonger 13 9 1819
Mary Ann Collins Ann Eastreach 16 9 1819
Alfred Gardner Richard/Ann Silver St. Gent. 17 9 1819
Ann Cross John/Mary Holway Lab 19 9 1819
William Kelland Henry/Charlotte Eastreach Lab 19 9 1819
Mary Ann Leigh Henry James/Ann Whitmash Hammet St. Attorney 22 9 1819
Barbara Leigh Henry James/Ann Whitmash Hammet St. Attorney 22 9 1819
Thomas Reeves Saunders Joan Upper High St. 22 9 1819
Charlotte Reeves Saunders Joan Upper High St. 22 9 1819
George Moore John/Agnes High St. Chimney sweep 26 9 1819
Agnes Moore John/Agnes High St. Chimney sweep 26 9 1819
Betsey Allen James/Sarah Hunt's Court Mason 30 9 1819
William Durk Francis/Elizabeth Upper High St. Cordwainer 10 10 1819
Jane Hurford John/Mary Taunton St. James Gent. 14 10 1819
Mary Ann Barker James/Joan North St. Innkeeper 17 10 1819
Thomas Moss Thomas/Hannah East St. Plasterer 17 10 1819
Merina Cooke John/Mary Ann Paul St. Tailor 17 10 1819
William Batson John/Mary High St. Tailor 17 10 1819
Betsey Warren William/Elizabeth East St. Mason 24 10 1819
William Willie William/Frances East St. Lab 24 10 1819
David Davey Hoewer David/Harriet High St. Sergeant, Somerset Militia 31 10 1819
Jane Mattocks Reuben/Jane North St. Cooper 4 11 1819
Caroline Farthing James/Hannah High St. Lab 7 11 1819
Betsey Davey William/Susannah High St. Carpenter 7 11 1819
Edwin†† Pyne John/Elizabeth High St. White smith 7 11 1819
Matilda Anderson Nicholas/Ann Traveller 7 11 1819
Jane Baily Thomas/Ann Barracks Private in 4th. Light Dragoons 14 11 1819
Elizabeth Clatworthy James/Mary High St. Lab 14 11 1819
Mary Wilkins Atkins Joseph/Mary Paul St. Tailor 21 11 1819
William Vemberry Joseph/Jane High St. Carpenter 21 11 1819
Mary Beadon John Northover/Ann East St. Innkeeper 25 11 1819
John David Woollen John Bury/Mary Ann Holmes East St. Cabinet maker 28 11 1819
William Monday John/Susanna High St. Lab 5 12 1819
Henry Purnell John/Hannah East St. Butcher 5 12 1819
John Purnell John/Hannah East St. Butcher 5 12 1819
Michael Goodman James/Ann High St. Silk weaver 5 12 1819
Mary Henderson Joseph/Margaret Fore St. Draper 5 12 1819
John Clarke John/Mary Fore St. Sadler 5 12 1819
Elizabeth Joggett Clarke John/Mary Fore St. Sadler 5 12 1819 bn 14/2/1817
Charles Amy Clarke John/Mary Fore St. Sadler 5 12 1819 bn 31/8/1818
Mary Hando Samuel/Sarah Shuttern Brickmaker 13 12 1819 (Private baptism)
Nancy Weaver Henry/Nancy North St. Innkeeper 16 12 1819
William Sheppard George/Ann Eastreach Cordwainer 23 12 1819 (Private baptism)
George Sealy Robert/Elizabeth Taunton St. James Lab 23 12 1819
Daniel Steward Parkhouse John/Hannah Eastreach Cabinet maker 25 12 1819
Emily Grant Hurford Henry/Elizabeth East St. Baker 25 12 1819
Robert Smith John/Sophia Eastreach Smith 25 12 1819
Thomas Dibble Smith John/Sophia Eastreach Smith 25 12 1819
William Denson William/Ann High St. Cordwainer 25 12 1819
Sarah Baker Charles/Ann East St. Lab 25 12 1819
William Ripley William/Mary Eastreach Wire worker 25 12 1819
Harriet Ripley William/Mary Eastreach Wire worker 25 12 1819
Joseph Hallet Daniel/Ann Upper High St. Wool comber 26 12 1819
Sarah Woodland Joseph/Mary High St. Chaise driver 26 12 1819
John Wwinter John/Charlotte Taunton St. James Cordwainer 26 12 1819
Harriet Rew Edmund/Elizabeth Hammett square White smith 27 12 1819
Henry Rew Edmund/Elizabeth Hammett square White smith 27 12 1819
Henry Dovey Francis/Susanna East St. Brush maker 28 12 1819
Henry Warr Richard/Jane East St. Gardener 28 12 1819
Charles Vickery John Yandel/Maria East St. Carpenter 29 12 1819
Frederick Hore Jane East St. 29 12 1819
Joanna Hore Jane East St. 29 12 1819
Samuel Sparks George/Maria Old Platt Blacksmith 30 12 1819